Escid Control

Escid Control to lek, którego substancją czynną jest ezomeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek ten jest stosowany u osób dorosłych w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, kwaśne odbijanie czy cofanie treści żołądkowej do przełyku. Escid Control jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Escid Control zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku.

Lek ten jest stosowany u osób dorosłych w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (na przykład zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku).

Refluks polega na zarzucaniu (cofaniu się) kwaśnej treści z żołądka do przełyku, co może być przyczyną stanu zapalnego i bólu. Może to spowodować u pacjenta wystąpienie objawów, takich jak: uczucie bólu w klatce piersiowej rozprzestrzeniające się ku górze aż do gardła (zgaga) oraz kwaśny smak w jamie ustnej (zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku).

Możliwe jest złagodzenie objawów refluksu i zgagi już po pierwszym dniu stosowania tego leku, ale nie znaczy to, że jest on przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów. Aby nastąpiła poprawa może być konieczne przyjmowanie tabletek przez 2 do 3 dni. Jeśli po 14 dniach stosowania leku nie nastąpi poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Skład

– Substancją czynną leku jest ezomeprazol. Każda tabletka zawiera 20 mg ezomeprazolu (w postaci 21,75 mg ezomeprazolu magnezowego dwuwodnego).

– Pozostałe składniki to:
peletki: kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30%, talk, trietylu cytrynian, hypromeloza, sacharoza ziarenka (sacharoza, skrobia kukurydziana), magnezu stearynian, hydroksypropyloceluloza, glicerolu monostearynian 40-55, polisorbat 80
rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon, makrogol 6000, krospowidon, sodu stearylofumaran
otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol (PEG 400), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jaką ilość leku należy przyjmować
– Zalecana dawka to jedna tabletka na dobę.
– Nie stosować dawki większej niż zalecana: 1 tabletka (20 mg) na dobę, nawet jeżeli pacjent nie odczuwa natychmiastowej poprawy.
– Aby wystąpiło zmniejszenie objawów refluksu (na przykład zgagi oraz zarzucania kwaśnej treści żołądkowej), może być konieczne przyjmowanie tabletek przez 2 lub 3 kolejne dni.
– Leczenie trwa do 14 dni.
– Po całkowitym ustąpieniu objawów refluksu należy zaprzestać przyjmowania tego leku.
– W przypadku nasilenia objawów refluksu lub braku poprawy po 14 dniach nieprzerwanego przyjmowania leku, należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku występowania uporczywych lub długo utrzymujących się, często nawracających objawów choroby, nawet po leczeniu tym lekiem, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
Przyjmowanie tego leku
– Pacjent może przyjmować tabletkę o dowolnej porze dnia, z posiłkiem albo na pusty żołądek.
– Należy połykać tabletkę w całości, popijając połową szklanki wody. Nie wolno żuć ani kruszyć tabletek, ponieważ zawierają one powlekane peletki, które zapobiegają rozkładowi leku przez kwas solny zawarty w żołądku. Jest ważne, aby peletki nie uległy uszkodzeniu.

Alternatywny sposób przyjmowania tego leku
– Umieścić tabletkę w szklance wody niegazowanej. Nie używać żadnych innych płynów.
– Mieszać do czasu rozpadu tabletki (roztwór nie będzie klarowny), roztwór należy wypić od razu lub w ciągu 30 minut od przygotowania. Zawsze, bezpośrednio przed wypiciem roztwór należy zamieszać.
– Aby upewnić się, że cały lek został zażyty, należy napełnić szklankę wodą do połowy, zamieszać i wypić płyn. Stałe cząstki zawierają lek – nie należy ich żuć ani kruszyć.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej dawki leku Escid Control niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. U pacjenta mogą wystąpić następujące objawy: biegunka, ból żołądka, zaparcie, uczucie nudności lub wymioty oraz osłabienie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Należy zachować ostrożność i unikać stosowania leku Escid Control w okresie ciąży. Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Escid Control

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Escid Control (forum)

Stosujesz Escid Control? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Escid Control. Podziel się doświadczeniami na forum.