Ringer

Podmiot odpowiedzialnyBaxter Polska Sp. z o.o.
Kod ATCB05BB01
ProceduraMRP
SubstancjaChlorek potasu, Chlorek sodu, Dwuwodny chlorek wapnia

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ringer?

Roztwór do infuzji Ringer jest wodnym roztworem zawierającym następujące substancje:
– sodu chlorek
– potasu chlorek
– wapnia chlorek dwuwodny

Roztwór do infuzji Ringer jest stosowany w leczeniu utraty płynów z organizmu (odwodnienia) i substancji chemicznych (np. na skutek silnego pocenia się, zaburzeń czynności nerek).

Jaki jest skład Ringer, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są:
– sodu chlorek: 8,60 g na litr
– potasu chlorek: 0,30 g na litr
– wapnia chlorek dwuwodny: 0,33 g na litr

Pozostałymi substancjami są:
– woda do wstrzykiwań
– sodu wodorotlenek

Dawkowanie preparatu Ringer – jak stosować ten lek?

Roztwór do infuzji Ringer jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Lekarz zdecyduje jaką dawkę leku zastosować i kiedy podać lek. Będzie to zależało od wieku, masy ciała pacjenta oraz warunków i przyczyny leczenia. Ilość podanego leku może również zależeć od innych leków stosowanych przez pacjenta.

NIE należy stosować leku Ringer, jeśli w roztworze znajdują się widoczne cząstki lub jeśli opakowanie jest w jakikolwiek sposób uszkodzone.

Lek Ringer podaje się zazwyczaj przez plastikową rurkę podłączoną do igły umieszczonej w żyle. Zazwyczaj roztwór ten podaje się poprzez żyłę w ramieniu. Jednakże lekarz może zastosować inny sposób podania tego leku pacjentowi.

U pacjentów otrzymujących roztwór do infuzji Ringer lekarz wykona badanie krwi, aby ocenić:
– stężenie sodu, potasu, wapnia i chlorku we krwi
– stężenie płynów

Należy usunąć wszelkie niezużyte pozostałości roztworu. Częściowo zużytych worków z lekiem Ringer NIE WOLNO podłączać ponownie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania zbyt dużej ilości leku Ringer (przedawkowanie) lub podania leku zbyt szybko, mogą wystąpić takie objawy jak:
– przeciążenie wodą i (lub) sodem z nadmiernym gromadzeniem się płynu w tkankach (obrzęk) powodującym opuchliznę
– uczucie mrowienia w rękach i nogach (parestezje)
– osłabienie mięśni
– niezdolność do poruszania się (porażenie)
– nieregularne uderzenia serca (arytmia serca)
– blok sercowy (bardzo wolne bicie serca)
– zatrzymanie akcji serca (serce przestaje bić: stan zagrożenia życia)
– splątanie
– osłabienie apetytu (jadłowstręt)
– uczucie mdłości (nudności)
– wymioty
– zaparcie
– ból brzucha
– zaburzenia psychiczne takie jak drażliwość lub depresja
– picie dużej ilości wody (nadmierne pragnienie)
– wytwarzanie większej ilości moczu niż normalnie (wielomocz)
– choroba nerek spowodowana nagromadzeniem się wapnia w nerkach (wapnica nerek)
– kamienie nerkowe
– śpiączka (utrata przytomności)
– kredowy posmak w ustach
– zaczerwienienie (uderzenia gorąca z zaczerwienieniem twarzy)
– rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry (rozszerzenie naczyń obwodowych)
– zakwaszenie krwi (kwasica) będące przyczyną zmęczenia, splątania, letargu i przyspieszonego oddechu.

Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów należy natychmiast poinformować o tym lekarza prowadzącego. Infuzja leku zostanie przerwana, a lekarz zastosuje leczenie w zależności od objawów.

Jeśli do roztworu do infuzji Ringer dodano inny lek, może on również powodować wystąpienie objawów zanim wystąpią objawy przedawkowania infuzji. Należy zapoznać się z treścią ulotki informacyjnej dołączonej do opakowania leku podawanego wraz z lekiem Ringer w celu zapoznania się z wykazem możliwych objawów.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ringer – czy mogę spożywać alkohol?

Należy zapytać lekarza, jakie potrawy i napoje można przyjmować w trakcie leczenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ringer w okresie ciąży i karmienia piersią?

Roztwór do infuzji Ringer można bezpiecznie stosować w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Wapń może przeniknąć do organizmu dziecka przez łożysko, a po urodzeniu, z mlekiem matki. Lekarz będzie monitorował stężenia substancji chemicznych i ilość płynów w organizmie pacjentki.

Jeśli jednak konieczne jest dodanie innego leku do roztworu do infuzji podczas ciąży lub w okresie karmienia piersią, należy:
– skonsultować się z lekarzem
– przeczytać ulotkę informacyjną leku, który ma być dodany

Ulotka Ringer – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ringer przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ringer - (8,6 mg + 0,3 mg + 0,33 mg)/ml, Roztwór do infuzji dożylnych (Natrii chloridum + Kalii chloridum + Calcii chloridum dihydricum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ringer m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ringer - (8,6 mg + 0,3 mg + 0,33 mg)/ml, Roztwór do infuzji dożylnych (Natrii chloridum + Kalii chloridum + Calcii chloridum dihydricum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Ringer w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Ringer - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Ringer? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz