Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Adamed Pharma S.A. |
Kod ATC | N06DA02 |
Procedura | DCP |
Substancja | Donepezyl |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ricordo?
Lek Ricordo (chlorowodorek donepezylu) należy do grupy leków zwanych inhibitorami acetylocholinesterazy.
Jest stosowany w leczeniu objawów otępienia (zaburzeń racjonalnego zachowania) u osoby z rozpoznaną chorobą Alzheimera (przewlekłą chorobą umysłową) w postaci łagodnej do średnio ciężkiej.
Jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u dorosłych pacjentów.
Jaki jest skład Ricordo, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest chlorowodorek donepezylu.
Każda tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg chlorowodorku donepezylu.
Inne składniki leku to:
Polakrilin potasu, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna (suszona rozpyłowo), sodu cytrynian bezwodny, aspartam (E 951), kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, kwas solny do dostosowania pH.
Dawkowanie preparatu Ricordo – jak stosować ten lek?
Zazwyczaj stosowana dawka to 5 mg codziennie, na noc. Po miesiącu lekarz prowadzący może zalecić przyjmowanie 10 mg codziennie, na noc. Maksymalna zalecana dawka wynosi 10 mg raz na dobę, na noc.
Lek Ricordo należy przyjmować doustnie, popijając wodą, wieczorem, tuż przed snem. Tabletkę należy umieścić na języku i pozwolić jej rozpaść się, następnie połknąć, popijając wodą lub bez popijania, w zależności od preferencji pacjenta.
Lekarz może zalecić zmianę mocy tabletek przyjmowanych przez pacjenta, w zależności od czasu trwania leczenia. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego lub farmaceuty dotyczących, w jaki sposób i kiedy przyjmować lek. Nie należy samodzielnie zmieniać dawki leku bez porady lekarza. Lekarz prowadzący lub farmaceuta poradzi, jak długo należy kontynuować przyjmowanie tabletek. Od czasu do czasu pacjent powinien skonsultować się z lekarzem w celu dokonania ponownej oceny objawów i przebiegu leczenia.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie należy przyjmować więcej niż jedną tabletkę na dobę. Jeżeli pacjent przyjmie dawkę większą niż zalecana, mogą wystąpić: nudności, wymioty, ślinotok, potliwość, zwolnienie akcji serca, obniżenie ciśnienia krwi (zamroczenie lub zawroty głowy w pozycji stojącej), trudności w oddychaniu, zapaść i drgawki. W takim przypadku należy natychmiast powiadomić lekarza prowadzącego lub skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym. Zawsze należy zabrać do szpitala tabletki oraz opakowanie, aby lekarz wiedział, jaki lek został przyjęty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ricordo – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Ricordo można popić szklanką wody po rozpuszczeniu tabletki na języku. Pokarm nie ma wpływu na działanie leku. W trakcie przyjmowania leku Ricordo należy ograniczyć spożywanie alkoholu, ponieważ alkohol może obniżać stężenie donepezylu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ricordo w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować chlorowodorku donepezylu u kobiet w ciąży lub karmiących
Ulotka Ricordo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Ricordo - 10 mg, Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (Donepezili hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ricordo - 10 mg, Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (Donepezili hydrochloridum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Zwracam się z zapytaniem dotyczącym stosowania leku Ricordo w terapii choroby afektywnej dwubiegunowej. Poszukuję informacji od osób, które mają doświadczenie w stosowaniu tego preparatu w tym konkretnym wskazaniu. Szczególnie interesują mnie efekty terapeutyczne oraz potencjalne skutki uboczne.
W dwubiegunowej zaobserwowałem bardzo dobre efekty stosując medyczną marihuanę o zawartości 22% THC. Po miesiącu regularnej waporyzacji zauważyłem znaczną poprawę samopoczucia i ustąpienie większości uciążliwych objawów. To rozwiązanie przyniosło mi ulgę, choć oczywiście każdy organizm może reagować inaczej. Waporyzacja okazała się dla mnie skuteczną metodą aplikacji, pozwalającą na kontrolowane dawkowanie substancji aktywnych.