Parogen

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyViatris Limited
Kod ATCN06AB05
ProceduraMRP
SubstancjaParoksetyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Parogen?

Parogen jest stosowany w leczeniu dorosłych z depresją (epizod dużej depresji) i/lub zaburzeniami lękowymi. Zaburzenia lękowe, w których stosowany jest lek Parogen, są to: zespół natręctw (powtarzające się, obsesyjne myśli i niepoddające się kontroli zachowania), zespół lęku napadowego (napady paniki, w tym napady paniki spowodowane agorafobią, czyli lękiem przed otwartą przestrzenią), zespół lęku społecznego (strach lub unikanie sytuacji społecznych), zespół stresu pourazowego (lęk spowodowany traumatycznym wydarzeniem) i zespół lęku uogólnionego (uczucie ogólnego, silnego lęku i zdenerwowania).

Parogen należy do grupy leków zwanych SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). U każdego człowieka występuje w mózgu substancja zwana serotoniną. U osób z depresją lub lękiem stężenie serotoniny jest mniejsze niż u innych ludzi. Nie wyjaśniono dokładnie, w jaki sposób działa Parogen i inne leki z grupy SSRI, ale być może działają one poprzez zwiększanie stężenia serotoniny w mózgu. Właściwe leczenie depresji lub zaburzeń depresyjnych ma ważne znaczenie dla poprawy stanu zdrowia i samopoczucia.

Jaki jest skład Parogen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest paroksetyna.
Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg paroksetyny w postaci bezwodnego chlorowodorku.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: wapnia wodorofosforan bezwodny, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian
Otoczka tabletki: talk, tytanu dwutlenek (E171), Eudragit E100: butylometakrylanu, (2- dimetyloaminometylo)metakrylanu i metylometakrylanu kopolimer (1:2:1).

Dawkowanie preparatu Parogen – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dokładny sposób dawkowania ParoGen zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nigdy nie należy przyjmować większej liczby tabletek, niż zalecił lekarz. W razie przyjęcia większej liczby tabletek leku Parogen (przez chorego lub kogoś innego), należy zgłosić się do lekarza prowadzącego lub udać się bezpośrednio do szpitala. Należy pokazać opakowanie po tabletkach.

U osoby, która przedawkowała Parogen, mogą wystąpić objawy wymienione w punkcie 4 ”Możliwe działania niepożądane” lub takie objawy, jak: wymioty, rozszerzenie źrenic, gorączka, ból głowy, niekontrolowane skurcze mięśni i przyspieszone bicie serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Parogen – czy mogę spożywać alkohol?

W czasie stosowania leku Parogen nie należy pić alkoholu. Alkohol może nasilać objawy i działania niepożądane. Przyjmowanie leku Parogen rano, w czasie posiłku, zmniejsza prawdopodobieństwo występowania nudności.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Parogen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania paroksetyny u kobiet w ciąży ponieważ może być ona szkodliwa dla dziecka. Wspólnie z lekarzem można podjąć decyzję, że lepiej będzie zmienić lek lub stopniowo odstawić Parogen na czas ciąży. Jednakże, zależnie od okoliczności, lekarz prowadzący może uznać, że korzystniejsze dla pacjentki będzie kontynuowanie przyjmowania leku Parogen.

Należy powiadomić położną i/lub lekarza o przyjmowaniu leku Parogen. Leki takie jak Parogen przyjmowane w czasie ciąży, zwłaszcza w jej ostatnich 3 miesiącach, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN), powodującego przyspieszenie oddechu u dziecka. Mogą również wystąpić inne schorzenia, które zazwyczaj występują w pierwszych 24 godzinach po urodzeniu. W przypadku ich wystąpienia u dziecka należy natychmiast skontaktować się z położną i/lub lekarzem.

Objawy obejmują:
– trudności z oddychaniem,
– zasinienie skóry lub niestałość temperatury ciała,
– zasinienie ust,
– wymioty lub trudności z prawidłowym przyjmowaniem pokarmu,
– zmęczenie, trudności z zasypianiem lub zwiększona płaczliwość,
– sztywne lub wiotkie mięśnie,
– drżenia, drżączka ze zdenerwowania lub drgawki,
– nasilenie odruchów.

Jeżeli u dziecka wystąpi po urodzeniu którykolwiek z tych objawów lub w razie obaw o stan zdrowia dziecka, należy skontaktować się z lekarzem lub położną w celu uzyskania porady.

Parogen może przenikać do mleka kobiecego w bardzo małych ilościach. Jeśli pacjentka przyjmuje lek Parogen, powinna przed rozpoczęciem karmienia piersią zwrócić się do lekarza.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że paroksetyna obniża jakość nasienia. Teoretycznie, może to mieć wpływ na płodność, ale wpływ na płodność u ludzi nie został do tej pory zaobserwowany.

Ulotka Parogen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

ParoGen - 20 mg, Tabletki powlekane (Paroxetinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

ParoGen - 20 mg, Tabletki powlekane (Paroxetinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3 komentarze do “Parogen”

  1. Z satysfakcją mogę podzielić się moimi pozytywnymi doświadczeniami z lekiem Parogen. Stosuję preparat w zmniejszonej dawce – połowie tabletki, co okazało się dla mnie optymalnym rozwiązaniem. Efekty są naprawdę znaczące – udało mi się przezwyciężyć lęk wysokości, który wcześniej bardzo utrudniał mi codzienne funkcjonowanie. Teraz mogę samodzielnie i bez obaw schodzić po schodach z trzeciego piętra, co wcześniej było dla mnie ogromnym wyzwaniem. Ta pozornie prosta czynność stanowi dla mnie dowód skuteczności terapii i znaczącej poprawy jakości życia.

    Odpowiedz
  2. W moim przypadku terapia Parokseteną okazała się niezwykle skutecznym rozwiązaniem w walce z zaburzeniami lękowymi i depresją. Początkowy okres stosowania leku, szczególnie pierwsze dwa tygodnie, był dość wymagający ze względu na występujące skutki uboczne. Jednak po tym czasie organizm zaczął się adaptować do leku, a jego pozytywne działanie stawało się coraz bardziej zauważalne. Znaczącą poprawę samopoczucia zaobserwowałam już po trzech tygodniach stosowania, a w kolejnych tygodniach efekty terapeutyczne jeszcze się pogłębiały.

    Paroksetyna dosłownie odmieniła moje życie – dzięki niej udało mi się uwolnić od paraliżujących objawów nerwicy lękowej i depresji, co pozwoliło mi powrócić do normalnego, satysfakcjonującego funkcjonowania. Co istotne, miałam okazję stosować ten lek dwukrotnie w swoim życiu i w obu przypadkach skuteczność terapii była porównywalna, co potwierdza jego wiarygodne i przewidywalne działanie w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, czy nadal kontynuuje Pani terapię lekiem Parogen? Jestem bardzo zainteresowana Pani doświadczeniami z długoterminowego stosowania tego preparatu.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz