Pangrol

Pangrol to lek dostępny bez recepty, który zawiera enzymy trawienne trzustki, takie jak lipaza, amylaza i proteaza. Jest stosowany jako uzupełnienie enzymów trzustkowych u osób z zaburzeniami trawienia wynikającymi z braku lub niedostatecznego wydzielania i (lub) działania enzymów trzustkowych w dwunastnicy. Takie zaburzenia mogą wystąpić na przykład w wyniku przewlekłego zapalenia trzustki niezależnie od przyczyny, zwężenia przewodu trzustkowego spowodowanego na przykład przez chorobę nowotworową lub kamienie żółciowe, a także w wyniku zaburzeń wątroby i dróg żółciowych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Pangrol zawiera enzymy trawienne trzustki (enzymy trzustkowe).

Pangrol stosuje się jako uzupełnienie enzymów trzustkowych u osób z zaburzeniami trawienia wynikającymi z braku lub niedostatecznego wydzielania i (lub) działania enzymów trzustkowych w dwunastnicy. Takie zaburzenia mogą np. wystąpić w następujących okolicznościach:
– przewlekłe zapalenie trzustki niezależnie od przyczyny (na tle alkoholowym, urazowym, autoimmunologicznym, polekowym, zwapnienia tropikalnego, samoistnego);
– swoistej nieprawidłowej czynności trzustki (mukowiscydoza);
– zwężenie przewodu trzustkowego spowodowanego np. przez chorobę nowotworową lub kamienie żółciowe;
– zaburzenia wątroby i dróg żółciowych;
– przebyta operacja trzustki lub wycięcie trzustki i dwunastnicy;
– przyspieszony pasaż jelitowy po przebytej operacji żołądka i jelit, na skutek stresu lub chorób zapalnych jelit;
– spożywanie ciężkostrawnych pokarmów roślinnych, tłuszczów lub pokarmów, do których układ trawienny nie jest przyzwyczajony, prowadzącego do pogorszenia wchłaniania substancji odżywczych i zaburzeń trawienia z towarzyszącą utratą apetytu, odbijaniem się, odruchami wymiotnymi i biegunką (niestrawność);
– choroba trzewna;
– choroba zapalna jelit (zwłaszcza choroby Crohna);
– cukrzyca;
– zespół nabytego braku odporności (AIDS);
– zespół Shwachmana;
– zespół Sjögrena.

Lek można stosować u osób dorosłych (w tym także osób w podeszłym wieku) i dzieci.

Skład

Pangrol 10 000
Substancja czynna
minitabletki:

Pankreatyna o aktywności:
Lipazy 10 000 j. Ph. Eur.
Amylazy 9 000 j. Ph. Eur.
Proteaz 5 00 j. Ph. Eur.

Substancje pomocnicze
minitabletki:

Kroskarmeloza sodowa
Celuloza mikrokrystaliczna
Olej rycynowy, utwardzany
Krzemionka koloidalna bezwodna
Magnezu stearynian
30% wodna zawiesina kopolimeru etyloakrylanu z kwasem metakrylowym (1:1), typ C
Trietylu cytrynian
Symetykonu emulsja 30%
Talk

kapsułka:
żelatyna
żelaza tlenek czerwony (E 172)
żółcień chinolinowa (E 104)
żelaza tlenek żółty (E 172)
Indygotyna (E 132)
Tytanu dwutlenek (E 171)

Pangrol 25 000
Substancja czynna:
minitabletki:
Pankreatyna o aktywnożci:
Lipazy 25 000 j. Ph. Eur.
Amylazy 22 500 j. Ph. Eur.
Proteaz 1 250 j. Ph. Eur.

Substancje pomocnicze
minitabletki:

Kroskarmeloza sodowa
Celuloza mikrokrystaliczna
Olej rycynowy, utwardzany
Krzemionka koloidalna bezwodna
Magnezu stearynian
30% wodna zawiesina kopolimeru etyloakrylanu z kwasem metakrylowym (1:1), typ C
Trietylu cytrynian
Symetykonu emulsja 30%
Talk

kapsułka:
żelatyna
żelaza tlenek czerwony (E 172)
żółcień chinolinowa (E 104)
żelaza tlenek żółty (E 172)
Indygotyna (E 132)
Tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

PANGROL 10 000
Dawkowanie zależy od stopnia niedoboru enzymów trzustkowych, jak również od dostępności biologicznej leku. Może być konieczne przyjmowanie większych dawek. Zwiększenie dawkowania wymaga uprzedniej rozmowy z lekarzem, a jego celem powinno być uzyskanie poprawy w odniesieniu do objawów (np. stolców tłuszczowych, bólu żołądka).

Nie należy przekraczać dobowej dawki 15 000-20 000 jednostek lipazy na kilogram masy ciała.

– O ile lekarz nie zaleci innego dawkowania, należy przyjmować od 2 do 4 kapsułek leku Pangrol 10 000 na każdy posiłek (co odpowiada 20 000-40 000 j. Ph. Eur. na jeden posiłek). Dawkowanie leku Pangrol 10 000 u dzieci ustala lekarz.
– W mukowiscydozie Pangrol 10 000 można stosować u dorosłych i dzieci o masie ciała od 10 kg. O ile lekarz nie zaleci innego dawkowania, pacjenci z mukowiscydozą o masie ciała od 10 kg powinni przyjmować od 1 do 2 kapsułek leku Pangrol 10 000 na posiłek (odpowiednik 10 000 – 20 000 j. Ph. Eur. lipazy na posiłek). Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki w zależności od masy ciała i nasilenia objawów. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 15 000 – 20 000 jednostek lipazy na kilogram masy ciała na dobę.

PANGROL 25 000
Dawkowanie zależy od stopnia niedoboru enzymów trzustkowych, jak również od dostępności biologicznej leku. Zwiększenie dawkowania wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem, a jego celem powinno być uzyskanie poprawy w odniesieniu do objawów (np. stolców tłuszczowych, bólu żołądka).

Nie należy przekraczać dobowej dawki 15 000-20 000 jednostek lipazy na kilogram masy ciała.

– O ile lekarz nie zaleci innego dawkowania, należy przyjmować 1 kapsułkę leku Pangrol 25 000 na każdy posiłek (co odpowiada 25 000 j. Ph. Eur. na jeden posiłek). Może być konieczne przyjmowanie większych dawek. Dawkowanie leku Pangrol 25 000 u dzieci ustala lekarz.
– W mukowiscydozie Pangrol 25 000 można stosować u dorosłych i dzieci o masie ciała od 25 kg. O ile lekarz nie zaleci innego dawkowania pacjenci z mukowiscydozą o masie ciała od 25 kg powinni przyjmować od 1 do 2 kapsułek leku Pangrol 25 000 na posiłek (odpowiednik 25 000 – 50 000 j. Ph. Eur. lipazy na posiłek). Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki w zależności od masy ciała i nasilenia objawów. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 15 000 – 20 000 jednostek lipazy na kilogram masy ciała na dobę.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Dotychczas nie stwierdzono objawów przedawkowania lub zatrucia.

Jedzenie i picie (alkohol)

Przyjmowanie leku uzależnione jest od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ciążę, planuje zajście w ciążę lub karmi piersią powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego, zanim zastosuje Pangrol.

Z powodu braku badań nad bezpieczeństwem stosowania leku Pangrol u kobiet w ciąży, lek może być stosowany w ciąży, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Ulotka Pangrol


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Pangrol (forum)

Stosujesz Pangrol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Pangrol”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Pangrol. Podziel się doświadczeniami na forum.