Podmiot odpowiedzialny | Zentiva, k.s. |
Kod ATC | N02AJ13 |
Procedura | DCP |
Substancja | Paracetamol, Tramadol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Palgotal?
Lek Palgotal jest lekiem przeciwbólowym stanowiącym połączenie dwóch substancji czynnych o działaniu przeciwbólowym: tramadolu i paracetamolu. Lek Palgotal jest przeznaczony do stosowania w leczeniu umiarkowanego do silnego bólu, gdy lekarz uzna, że konieczne jest stosowanie tramadolu i paracetamolu w połączeniu.
Lek Palgotal powinien być stosowany wyłącznie u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Jaki jest skład Palgotal, jakie substancje zawiera?
– Substancjami czynnymi leku są tramadolu chlorowodorek i paracetamol. Każda tabletka zawiera 75 mg tramadolu chlorowodorku i 650 mg paracetamolu.
– Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K-25, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, laktoza jednowodna, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, żelaza tlenek żółty (E 172).
Dawkowanie preparatu Palgotal – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek Palgotal należy stosować najkrócej jak to możliwe i nie dłużej niż zalecił lekarz. Dawka powinna być dostosowana do nasilenia bólu i osobniczej wrażliwości na ból.
Generalnie powinno się stosować najniższą dawkę uśmierzającą ból.
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej:
– Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 1 tabletka. W razie potrzeby można przyjąć kolejne dawki, zgodnie z zaleceniami lekarza.
– Minimalna przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami musi wynosić przynajmniej 6 godzin.
– Nie należy stosować więcej niż 4 tabletki w ciągu jednego dnia.
– Tabletki można dzielić na równe dawki. Tabletki należy połykać popijając wystarczającą ilością płynu.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Palgotal jest zbyt mocne (występuje uczucie znacznej senności lub trudności z oddychaniem) lub za słabe (złagodzenie bólu jest niewystarczające), należy skontaktować się z lekarzem.
Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Lek Palgotal nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku (w wieku 75 lat i starszych) wydalanie tramadolu może być przedłużone. W takim przypadku lekarz może zalecić wydłużenie czasu pomiędzy kolejnymi dawkami.
Pacjenci z ciężką chorobą wątroby lub nerek lub pacjenci poddawani dializie
U pacjentów z ciężką chorobą wątroby i (lub) nerek nie powinno się stosować leku Palgotal. Jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby lub nerek w stopniu łagodnym lub umiarkowanym, lekarz może zalecić wydłużenie czasu pomiędzy kolejnymi dawkami.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku lub jeśli dziecko przypadkowo przyjmie ten lek, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala i poinformować o dokładnej ilości przyjętego leku. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku wraz z załączoną ulotką.
Przedawkowanie paracetamolu może powodować ciężką niewydolność wątroby, która może prowadzić do śmierci.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Palgotal – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy spożywać alkoholu w czasie stosowania leku Palgotal, ponieważ może on powodować większe uczucie senności.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Palgotal w okresie ciąży i karmienia piersią?
Leku Palgotal nie powinno się stosować u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Palgotal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Palgotal przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Palgotal - 75 mg + 650 mg, Tabletki powlekane (Tramadoli hydrochloridum + Paracetamolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Palgotal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Palgotal - 75 mg + 650 mg, Tabletki powlekane (Tramadoli hydrochloridum + Paracetamolum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Palgotal w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Palgotal - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Palgotal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Biorę Palgotal od trzech lat, mam bóle stawowe, które przechodzą po około 30 minutach. Stosuję Palgotal w okresach jesienno-zimowych, latem nie jest mi potrzebny. Wystarcza mi jedna tabletka na dobę. Skutków ubocznych nie zauważyłam. Uważam, że jest to najlepszy lek przeciwbólowy. Nie biorę leku systematycznie, tylko w okresach nasilenia bólu.
Mija dwa lata, odkąd mam potwierdzony RZS. Po eksperymentach z lekami przeciwbólowymi, Palgotal 65+750 okazał się super skuteczny. W moim przypadku działa po około 25 minutach.
Szybkie działanie Palgotalu łagodzi ból na długo. Żadnych działań niepożądanych. Wręcz super samopoczucie.
Skuteczny, lekka senność. Działa po kilku godzinach.
Świetnie radzi sobie z bólem, ale miałam zawroty głowy, nudności..
Owszem ból kręgosłupa, biodra przeszedł ale od południa- najpierw zawroty głowy, a potem do wieczora nudności. Już mam dość.
Dla mnie najlepszy lek na zwyrodnienie stawów. Sprawdziłam wiele, pomaga tylko Palgotal!
Bóle odeszły w pół godziny po zażyciu gdzie inne specyfiki nie radziły sobie w ogóle. Nie zauważyłem jakiś efektów ubocznych.
Po zażyciu tego leku było mi niedobrze, aż zwracałam, ale na ból lędźwiowy pomogło jak ręką odjął. Na jedno pomaga, a na drugie szkodzi.