PITAMET

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyTeva B.V.
Kod ATCC10AA08
ProceduraDCP
SubstancjaPitawastatyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest PITAMET?

Lek PITAMET zawiera substancję czynną nazywaną pitawastatyną. Należy ona do grupy leków nazywanych „statynami”. PITAMET jest stosowany w korygowaniu poziomu tłuszczów (lipidów) we krwi i może być przyjmowany zarówno przez dzieci w wieku od 6 lat, jak i przez dorosłych.
Nieodpowiedni poziom tłuszczów, a szczególnie cholesterolu, może czasem prowadzić do ataku serca lub udaru.

Lek PITAMET został zalecony pacjentowi z powodu zaburzeń równowagi tłuszczów, gdy zmiana diety i stylu życia nie przyniosły wystarczającej poprawy. Podczas przyjmowania leku PITAMET należy kontynuować stosowanie diety obniżającej poziom cholesterolu oraz utrzymać zmiany w stylu życia.

Jaki jest skład PITAMET, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest pitawastatyna. Każda tabletka powlekana zawiera pitawastatynę w postaci soli wapnia, w ilości równoważnej 1 mg, 2 mg lub 4 mg pitawastatyny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna (patrz punkt 2 „ Lek PITAMET zawiera laktozę”), hydroksypropyloceluloza niskopodstawioną, hypromeloza 606, magnezu wodorotlenek, magnezu stearynian, hypromeloza 2910, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400.

Dawkowanie preparatu PITAMET – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zażywanie leku
Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą, w trakcie posiłku lub niezależnie od posiłków. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia. Jednakże, należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia.

Tylko tabletka 4 mg: linia podziału na tabletce powlekanej 4 mg jest przeznaczona wyłącznie do przełamania tabletki, jeśli pacjent ma trudności z połknięciem jej w całości.

Dawkowanie
– Zazwyczaj stosowana dawka początkowa leku to 1 mg raz na dobę. Po kilku tygodniach lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki. Maksymalna dawka dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat wynosi 4 mg na dobę.
– Jeżeli u pacjenta występują problemy z wątrobą, nie powinien przyjmować więcej niż 2 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
– Maksymalna dawka u dzieci w wieku poniżej 10 lat wynosi 2 mg na dobę.
– Tabletkę można w razie potrzeby rozpuścić do zawiesiny w szklance wody bezpośrednio przed przyjęciem, a następnie przepłukać szklankę taką samą ilością wody i również natychmiast ją wypić. Tabletek nie należy rozpuszczać w sokach owocowych ani w mleku.
– Lek PITAMET nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Inne informacje ważne podczas przyjmowania leku PITAMET
– W przypadku hospitalizacji lub leczenia z powodu innego schorzenia należy poinformować personel medyczny o przyjmowaniu leku PITAMET.
– Lekarz może przeprowadzać regularne kontrole poziomu cholesterolu.
– Nie należy przerywać stosowania leku PITAMET bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Poziom cholesterolu może ulec podwyższeniu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku PITAMET, należy skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania PITAMET – czy mogę spożywać alkohol?

Lek PITAMET można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować PITAMET w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek PITAMET jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka stara się zajść w ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania leku PITAMET. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę zapobiegania ciąży podczas przyjmowania leku PITAMET. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie stosowania leku PITAMET, powinna przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, powinna skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą przed zażyciem jakiegokolwiek leku.

Ulotka PITAMET – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pitamet - 4 mg, Tabletki powlekane (Pitavastinum calicum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Pitamet - 4 mg, Tabletki powlekane (Pitavastinum calicum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

12 komentarzy do “PITAMET”

  1. Przyjmuję Pitamet w dawce 2 mg co drugi dzień – do tej pory zażyłam osiem dawek leku. Po dwóch tygodniach stosowania wykonałam kontrolny lipidogram, który wykazał bardzo dobre wyniki, porównywalne z wynikami osoby zdrowej. Jest to niewątpliwie pozytywny aspekt terapii. Niestety, doświadczam również szeregu nieprzyjemnych skutków ubocznych. Do najbardziej uciążliwych należą: uporczywa bezsenność, bóle brzucha połączone z wzdęciami, zauważalne pogorszenie ostrości wzroku oraz dokuczliwe bóle i zawroty głowy. Te dolegliwości znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie, mimo że lek skutecznie poprawia parametry lipidowe.

    Odpowiedz
  2. Po tygodniu stosowania Pitametu w dawce 2 mg doświadczyłem niepokojących objawów nocnych – znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego, któremu towarzyszyło kołatanie serca i przyspieszony puls. Natychmiast skonsultowałem się z lekarzem, który zmodyfikował schemat dawkowania na przyjmowanie leku co drugi dzień. Ta zmiana przyniosła pozytywne rezultaty – objawy niepożądane uległy wyraźnemu złagodzeniu. Obecnie jestem w trzecim tygodniu terapii i czekam na wyniki kontrolnego lipidogramu, które pozwolą ocenić skuteczność leczenia w obniżonym dawkowaniu. Moje doświadczenie pokazuje, jak ważne jest indywidualne dostosowanie dawki leku do reakcji organizmu.

    Odpowiedz
  3. W kontekście stosowania leku Pitamet, jak i innych statyn oraz leków na obniżenie cholesterolu, warto podkreślić znaczenie pory przyjmowania. Zgodnie z zaleceniami lekarskimi, tego typu preparaty powinny być przyjmowane wieczorem. Jest to związane z naturalnym cyklem syntezy cholesterolu w organizmie i pozwala na osiągnięcie optymalnej skuteczności terapeutycznej.

    Odpowiedz
  4. Po miesięcznej kuracji lekiem Pitamet zaobserwowałem niepokojące objawy neurologiczne. Regularnie występują u mnie zawroty głowy, a dodatkowo pojawiły się zaburzenia widzenia w postaci zamglenia obrazu. Te dolegliwości znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie i budzą obawy o bezpieczeństwo stosowania leku. Warto dokładnie monitorować te objawy i skonsultować je ze specjalistą, gdyż mogą być bezpośrednio związane z działaniem Pitametu.

    Odpowiedz
  5. Moje doświadczenie z lekiem Zaranta było dwuznaczne – z jednej strony osiągnąłem znakomite rezultaty w obniżeniu poziomu cholesterolu, który spadł z wysokiego poziomu 255 do bardzo satysfakcjonującej wartości 161. Niestety, pojawiły się dokuczliwe skutki uboczne w postaci bólu mięśni łydek. W związku z tym mój lekarz zdecydował o zmianie leku na Pitamet. Zauważyłem jednak, że jest to również preparat z grupy statyn, co wzbudza moje obawy o możliwość wystąpienia podobnych dolegliwości. Chciałbym poznać doświadczenia innych pacjentów związane ze stosowaniem Pitametu, szczególnie w kontekście ewentualnych skutków ubocznych i ogólnej tolerancji leku.

    Odpowiedz
    • Na początku terapii, przy dawce 1 mg, odczuwałam znaczne osłabienie organizmu, co prawdopodobnie wynika z mojej generalnie wysokiej wrażliwości na leki. Z czasem te objawy uległy złagodzeniu. Obecnie oczekuję na wyniki lipidogramu, które pozwolą mi ocenić skuteczność leczenia i wpływ leku na poziom lipidów w moim organizmie.

      Odpowiedz
  6. Stosuję lek Pitamet należący do grupy statyn i jestem bardzo zadowolona z rezultatów terapii. W przeciwieństwie do wielu innych osób przyjmujących statyny, nie doświadczyłam żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych, które są czasem opisywane przez pacjentów. Moje doświadczenie z tym lekiem jest bardzo pozytywne, co świadczy o jego dobrej tolerancji przez organizm.

    Odpowiedz
  7. Rozpoczęłam terapię lekiem Pitamet kilka tygodni temu, przyjmując dawkę 2 mg raz dziennie. Już w tym krótkim czasie zaobserwowałam znaczącą poprawę poziomu cholesterolu we krwi. Wartość spadła z bardzo wysokiego poziomu 311 do znacznie bardziej akceptowalnego 228 i utrzymuje się stabilnie na tym poziomie. Jest to dla mnie bardzo satysfakcjonujący rezultat, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosunkowo krótki czas terapii. Regularne pomiary pokazują, że lek skutecznie utrzymuje poziom cholesterolu w ryzach.

    Odpowiedz
  8. Poszukuję informacji na temat leku Pitamet stosowanego w leczeniu wysokiego cholesterolu. Mam poważne obawy związane z jego przyjmowaniem, ponieważ należy do grupy statyn. Moje wcześniejsze doświadczenia z innym lekiem z tej samej grupy były bardzo negatywne – wystąpiły u mnie nieprzyjemne skutki uboczne w postaci silnych bólów głowy, dotkliwych bólów mięśniowych oraz uciążliwych drżeń mięśni. Sytuacja jest trudna, ponieważ zdiagnozowano u mnie hipercholesterolemię, która wymaga odpowiedniego leczenia. Będę wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami osób, które stosowały Pitamet. Czy również doświadczyliście podobnych efektów ubocznych? Zależy mi na znalezieniu skutecznego leku, który będzie dobrze tolerowany przez mój organizm.

    Odpowiedz
    • Stosuję Pitamet od ponad miesiąca i chciałabym podzielić się swoimi pozytywnymi doświadczeniami. Wcześniej, podobnie jak wielu pacjentów, miałam problemy z tolerancją statyn, szczególnie preparatu Romazic. Podczas jego stosowania zaobserwowałam znaczący wzrost poziomu kinazy kreatynowej – wartości były dwukrotnie wyższe od normy. Na szczęście mój kardiolog zidentyfikował przyczynę w postaci nietolerancji statyn i przepisał mi Ezehron. Stosowałam go przez kilka lat, jednak poziomy kinazy kreatynowej wciąż były niestabilne – raz wyższe, raz niższe, ale niezmiennie powyżej normy. W ostatnim półroczu doszły również uciążliwe bóle mięśniowe, szczególnie w prawej ręce. Podczas ostatniej wizyty lekarz rodzinny zaproponował zmianę na Pitamet. Po wykonaniu badań kontrolnych okazało się, że poziom kinazy znacząco się obniżył, a co najważniejsze – ustąpiły również bóle ręki. Kontynuuję terapię i obserwuję dalsze efekty leczenia z dużą nadzieją na utrzymanie obecnego stanu.

      Odpowiedz
      • Chciałabym podzielić się swoim niepokojem związanym ze stosowaniem leku Pitamet – po zażyciu czwartego opakowania pojawiły się u mnie niepokojące objawy w postaci opuchnięcia języka. Zastanawiam się, czy istnieje związek między długotrwałym stosowaniem tego preparatu a pojawieniem się takich dolegliwości. To dość nietypowy objaw, który pojawił się dopiero po dłuższym czasie terapii, co wydaje się szczególnie zastanawiające.

        Odpowiedz
    • Stosuję Pitamet od sześciu miesięcy i jestem bardzo zadowolona z efektów terapii. Przyjmuję dawkę 2 mg każdego ranka podczas śniadania i mimo moich 65 lat, czuję się pełna energii przez cały dzień. Nie doświadczam żadnych skutków ubocznych, co jest dodatkowym atutem tego leku. Moja aktywność życiowa pozostaje na wysokim poziomie, co znacząco wpływa na jakość mojego życia.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz