Vivace


Działanie i wskazania

Lek Vivace zawiera substancję czynną ramipryl. Należy on do grupy leków nazywanych inhibitorami ACE (inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę).

Lek Vivace działa poprzez:
– zmniejszanie w organizmie wytwarzania substancji, które mogą podwyższać ciśnienie tętnicze
– zmniejszanie napięcia i rozszerzanie naczyń krwionośnych
– ułatwianie sercu pompowania krwi w organizmie.

Lek Vivace może być stosowany w celu:
– leczenia wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia tętniczego)
– obniżenia ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu
– obniżenia ryzyka lub opóźnienia pogorszenia problemów z nerkami (niezależnie od tego, czy pacjent choruje na cukrzycę)
– leczenia serca, gdy nie pompuje ono wystarczającej ilości krwi do reszty ciała (niewydolność serca)
– leczenia po zawale serca powikłanym niewydolnością serca.

Skład

Substancją czynną leku jest ramipryl. Jedna tabletka zawiera 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu.

Pozostałe składniki to: sodu wodorowęglan, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, skrobia żelowana (skrobia 1500), sodu stearylofumaran.

Dodatkowo:
– tabletki 2,5 mg zawierają: barwnik PB 22960 żółty: laktoza jednowodna, żelaza tlenek żółty (E172).
– tabletki 5 mg zawierają: barwnik PB 24877 różowy: laktoza jednowodna, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172).

Dawkowanie

Przyjmowanie leku
– Lek należy przyjmować doustnie, codziennie o tej samej porze.
– Należy przyjmować tabletki w całości, popijając płynem.
– Nie należy rozkruszać ani żuć tabletek.
– Tabletki można dzielić na równe dawki.

Dawkowanie

Leczenie nadciśnienia tętniczego
Zalecana dawka początkowa to 1,25 mg lub 2,5 mg raz na dobę. Lekarz może zmodyfikować dawkę leku aż do uzyskania kontroli ciśnienia tętniczego krwi. Dawka maksymalna to 10 mg raz na dobę. W przypadku stosowania diuretyków (leków moczopędnych), lekarz może odstawić bądź zmniejszyć dawkę stosowanego diuretyku przed włączeniem leku Vivace do leczenia.

Zapobieganie wystąpieniu zawału serca lub udaru mózgu
Zalecana dawka początkowa to 2,5 mg raz na dobę. Lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki. Zalecana dawka to 10 mg raz na dobę.

Obniżenie ryzyka wystąpienia choroby nerek lub opóźnienie jej pogorszenia
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 1,25 mg lub 2,5 mg raz na dobę. Lekarz może zmodyfikować dawkowanie leku. Zalecana dawka to 5 mg lub 10 mg raz na dobę.

Leczenie niewydolności serca
Zalecana dawka początkowa to 1,25 mg raz na dobę. Lekarz może zmodyfikować dawkowanie leku. Dawka maksymalna to 10 mg na dobę. Preferowane jest podawanie leku w dwóch dawkach podzielonych.

Leczenie po zawale serca
Zalecana dawka początkowa to zwykle od 1,25 mg do 2,5 mg raz ma dobę. Lekarz może zmodyfikować dawkowanie leku. Zalecana dawka to 10 mg na dobę. Preferowane jest podawanie leku w dwóch dawkach podzielonych.

Pacjenci w podeszłym wieku
Dawka początkowa powinna być mniejsza, a zwiększanie dawkowania prowadzone powoli.

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Nie wolno samemu prowadzić pojazdu, należy poprosić kogoś o zawiezienie do szpitala lub wezwać karetkę. Należy zabrać ze sobą opakowanie po leku, aby lekarz wiedział, jaki lek został przyjęty.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Picie alkoholu podczas przyjmowania leku Vivace może wywoływać zawroty głowy i uczucie oszołomienia. W razie wątpliwości dotyczących ilości alkoholu dozwolonych podczas przyjmowania leku Vivace i na temat możliwości sumowania się działania leków obniżających ciśnienie tętnicze i alkoholu należy porozmawiać z lekarzem.  Lek Vivace może być przyjmowany podczas lub niezależnie od posiłków.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Pacjentka musi poinformować lekarza, jeśli podejrzewa ciążę (lub planuje ciążę). Nie zaleca się stosowania leku Vivace w okresie pierwszych 12 tygodni ciąży i nie wolno stosować tego leku po 13. tygodniu ciąży, gdyż może mieć szkodliwy wpływ na dziecko. W przypadku zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku Vivace należy natychmiast poinformować lekarza. Przed planowaną ciążą zalecana jest zmiana sposobu leczenia na alternatywne.

Karmienie piersią
Nie należy przyjmować leku Vivace w okresie karmienia piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
(43 ocen, średnia: 5,33 na 10)
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here