Thiogamma

Thiogamma to lek zawierający kwas tioktynowy, który jest przeciwutleniaczem naturalnie występującym w organizmie. Jest stosowany w leczeniu bólu i parestezji (uczucie pieczenia, kłucia, swędzenia lub mrowienia) w cukrzycowym uszkodzeniu nerwów (polineuropatia). Lek działa poprzez ochronę komórek nerwowych przed wolnymi rodnikami, poprawę mikrokrążenia w uszkodzonych obszarach nerwów i wspomaganie metabolizmu glukozy. Lek jest dostępny na receptę i przeznaczony wyłącznie dla dorosłych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Thiogamma jest kwas tioktynowy. Substancja ta jest wytwarzana naturalnie w\ organizmie ludzi i zwierząt. Kwas tioktynowy ma wpływ na wiele procesów metabolicznych. Ponadto kwas tioktynowy działa jako przeciwutleniacz.

Lek Thiogamma jest stosowany w leczeniu bólu i parestezji (objawy czuciowe takie jak pieczenie, kłucie, swędzenie lub mrowienie) w cukrzycowym uszkodzeniu nerwów (polineuropatia).

Skład

Aktywną substancją jest kwas tioktynowy.
Jedna tabletka powlekana zawiera 600 mg kwasu tioktynowego.

Substancje pomocnicze:

Rdzeń tabletki: hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, talk, symetykon, emulsja 30%, magnezu stearynian;

Otoczka: makrogol 6000, hypromeloza, talk, sodu laurylosiarczan.

Uwaga dla cukrzyków:
1 tabletka powlekana zwiera mniej niż 0,0041 jednostek chlebowych.

Dawkowanie

Leczenie polineuropatii cukrzycowej powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarzy specjalistów doświadczonych w rozpoznawaniu i leczeniu neuropatii, według obowiązujących standardów.

Jeżeli lekarz nie przepisze inaczej, zazwyczaj dawka dobowa wynosi 1 tabletkę powlekaną leku Thiogamma (co odpowiada 600 mg kwasu tioktynowego) przyjmowaną na około 30 minut przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Jednoczesne spożywanie pożywienia może zaburzyć wchłanianie kwasu tioktynowego do krwi.

Tabletkę należy przyjmować na pusty żołądek. Połknąć w całości, popijając wodą. Podstawowym wymaganiem leczenia polineuropatii cukrzycowej jest optymalna kontrola metaboliczna cukrzycy.

Czas trwania leczenia
Ponieważ polineuropatia cukrzycowa jest chorobą przewlekłą, stosowanie leku Thiogamma może zostać zlecone na stałe. Lekarz zadecyduje o tym jak długo należy przyjmować lek.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej dawki leku Thiogamma należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić nudności, wymioty, ból głowy.

Po znacznym przedawkowaniu kwasu tioktynowego, szczególnie w połączeniu z alkoholem, obserwowano ciężkie zatrucia, niektóre kończące się śmiercią. Kliniczne objawy zatrucia to początkowo niepokój psychoruchowy lub zaburzenia świadomości, a następnie napady uogólnione i kwasica mleczanowa. Jako konsekwencję zatrucia dużymi dawkami kwasu tioktynowego obserwowano również przypadki hipoglikemii, wstrząsu, rozpadu mięśni prążkowanych, hemolizy, zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), zaburzeń czynności szpiku kostnego oraz niewydolności wielonarządowej.

Postępowanie w przypadku zatrucia
Nawet jeśli wystąpi tylko podejrzenie znacznego przedawkowania kwasu tioktynowego, należy bezzwłocznie udać się do szpitala, gdzie zostaną zastosowane ogólne procedury w przypadku zatrucia.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Thiogamma należy przyjmować około 30 minut przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Tabletki należy przyjmować z odpowiednią ilością wody na pusty żołądek.

Podczas stosowania leku Thiogamma należy bezwzględnie unikać spożywania alkoholu. Alkohol zwiększa ryzyko postępu choroby, może powodować uszkodzenia nerwów i osłabić działanie leku Thiogamma. Odnosi się to również do okresów między leczeniem.

Ciąża i karmienie piersią

Brak danych dotyczących stosowania kwasu tioktynowego u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania leku Thiogamma u kobiet w ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody zapobiegania ciąży.

Nie wiadomo czy kwas tioktynowy przenika do mleka matki. Lek Thiogamma nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.

Dzieci i młodzież
Ponieważ nie są dostępne wyniki badań klinicznych u dzieci i młodzieży, nie należy stosować leku Thiogamma w tej grupie pacjentów.

Ulotka Thiogamma


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Thiogamma (forum)

Stosujesz Thiogamma? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

19 komentarzy do “Thiogamma”

 1. kwas tioktynowy to uboższa wersja kwasu alfa liponowgo taka dla plebsu dla polaków. leki nie działają a lekarze dalej je usilnie przepisują bo mają za to granty. sprobowałem chiropraktyki . po 2 misiacach wyzdrowialem z neuropati a lekarz móei mi ze to niemozliwe

  Odpowiedz
 2. Brałam tiogamme i milgamme przez 3 miesiące. Drętwienia rak minęły. Po zaprzestaniu przyjmowania leków ręce znowu mi drętwieją.

  Odpowiedz
 3. mam raka , onkolog przepisał mi ten lek, efektów nie było żadnych , ale lekarz rodzinny kazał natychmiast go odstawić , gdyż ten lek jak stwierdził żywi raka , dodam ,że w tym czasie źle się czułam .

  Odpowiedz
 4. Dostałam ten lek na boreliozę – biorę 7 m-c , efekt zaden . Ale mam RZS i te bóle niewiadomo czy od borelioz czy RZS a moze to i to .. Nie wiem co dalej i czasem juz nie chcę wiedzieć . Co ma być będzie – nasza medycyna jest 1oo % gorsza jak w Średniowieczu . nie ma na co liczyć .

  Odpowiedz
 5. Mnie Tiogamma pomaga bralam 3 mce potem przestałam ze wzgledu na cene sle wrocilam do niej ponieważ najlepiej na mnie działa .Cena jest bandycka .Za co ci schorowani ludzie maja sie leczyc .choruje na kilka innych chorob .i 16 godz/dobe jestem pod tlenem pod sejm nie pojde domagac sie tego co mialo byc dla seniorów prędzej na cmentarz /leki darmowe a przynajmniej refundowane. Zasilek dla niepelnosprawnych od 10 lat taki sam a premie milionowr wyplacaja sobie tylko

  Odpowiedz
 6. Ja zaczynam brać thiogamma i czytając aż się boję że i tak nic to nie da… W takim razie co brać? Bo thiogamma do tanich nie należy… A ból jest okrutny i ciężko z nim funkcjonować…

  Odpowiedz
  • proszę spróbować duloksetynę 60 mg 1xdz -lek na receptę- najtańszy jest firmy Mylan – pomaga przy bólu neuropatycznym w cukrzycy.
   anik

   Odpowiedz
 7. przepisał mi go lekarz przy boreliozie. po 2 tyg. ustąpił ból kolana , przestało puchnąc. na razie nie widzę skutków ubocznych. stosuję 3 tyg.

  Odpowiedz
 8. Biorę ten lek rok i nie ma poprawy pieczenie drętwienie nóg Pewnie Eksperyment lekarzy rozwalanie wątroby i żołądka

  Odpowiedz
 9. Może i poprawa mało odczuwała, ale być może skutki neuropatii nie postępują dalej?
  Jest nowy preparat zawierający ten sam składnik za 35,-/30 szt. bez recepty. Nazywa się Thionerv 600.Producent Solinea, Polska.

  Odpowiedz
 10. zazywam te lek od miesiąca i nie ma zadnej poprawy bol nog jest ogromny oraz drętwienie dloni rak oraz cena tego leku jest bardzo wysoka bez refundacji

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Thiogamma. Podziel się doświadczeniami na forum.