Sunitinib Glenmark

Lek Sunitinib Glenmark zawiera substancję czynną sunitynib, który jest inhibitorem kinazy białkowej. Stosuje się go w leczeniu nowotworów, gdyż hamuje aktywność specjalnej grupy białek, które uczestniczą w procesach wzrostu i rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych. Lek ten jest stosowany u dorosłych pacjentów w leczeniu następujących nowotworów: nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego (GIST), rak nerkowokomórkowy z przerzutami (MRCC) oraz nowotwory neuroendokrynne trzustki (pNET). Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Sunitinib Glenmark zawiera substancję czynną sunitynib, który jest inhibitorem kinazy białkowej. Lek ten stosuje się w leczeniu nowotworów, gdyż hamuje on aktywność specjalnej grupy białek,
o których wiadomo, że uczestniczą w procesach wzrostu i rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych.

Lek Sunitinib Glenmark stosowany jest u dorosłych pacjentów w leczeniu następujących nowotworów:
– nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego (ang. gastrointestinal stromal tumour; GIST), rodzaj nowotworów żołądka i jelit, gdy imatynib jest nieskuteczny (inny lek przeciwnowotworowy) lub pacjent nie może przyjmować imatynibu.
– rak nerkowokomórkowy z przerzutami (ang. metastatic renal cell carcinoma; MRCC), rodzaj raka nerki, który rozprzestrzenił się do innych części ciała.
– nowotwory neuroendokrynne trzustki (ang. pancreatic neuroendocrine tumours; pNET) (nowotwory komórek trzustki produkujących hormony), które rozwijają się lub nie mogą być usunięte operacyjnie.

Jeśli pacjent ma jakiekolwiek pytania dotyczące działania leku Sunitinib Glenmark lub przyczyn, dla których lekarz przepisał go pacjentowi, należy zwrócić się do lekarza.

Skład

– Substancją czynną leku jest sunitynib.

Sunitinib Glenmark, 12,5 mg, kapsułki twarde
Każda kapsułka zawiera 12,5 mg sunitynibu.

Sunitinib Glenmark, 25 mg, kapsułki twarde
Każda kapsułka zawiera 25 mg sunitynibu.

Sunitinib Glenmark, 50 mg, kapsułki twarde
Każda kapsułka zawiera 50 mg sunitynibu.

– Pozostałe składniki to:
Zawartość kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, magnezu stearynian.
Sunitinib Glenmark, 12,5 mg, kapsułki twarde
– Osłonka kapsułki: żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.
– Tusz biały: szelak, tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy.

Sunitinib Glenmark, 25 mg, kapsułki twarde
– Osłonka kapsułki: żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.
– Tusz biały: szelak, tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy.

Sunitinib Glenmark 50 mg, kapsułki twarde
– Osłonka kapsułki: żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.
– Tusz biały: szelak, tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz przepisze dawkę właściwą dla pacjenta, w zależności od rodzaju nowotworu. Jeśli pacjent jest leczonych z powodu
– GIST lub MRCC: zazwyczaj stosowana dawka to 50 mg raz na dobę przez 28 dni (4 tygodnie), po czym powinna nastąpić 14-dniowa (2 tygodnie) przerwa (bez leku), w 6-tygodniowych cyklach leczenia.
– pNET: zazwyczaj stosowana dawka to 37,5 mg raz na dobę, przyjmowana w sposób ciągły.

Lekarz określi odpowiednią dawkę dla pacjenta oraz termin zakończenia leczenia lekiem Sunitinib Glenmark.

Lek Sunitinib Glenmark może być przyjmowany z jedzeniem lub bez jedzenia.

Przedawkowanie

Jeśli przypadkowo pacjent przyjął więcej kapsułek niż zostało to zalecone, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza, ponieważ pacjent może wymagać pilnej pomocy medycznej.

Jedzenie i picie (alkohol)

W trakcie stosowania leku Sunitinib Glenmark nie należy pić soku grejpfrutowego.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Kobiety w wieku rozrodczym, powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia lekiem Sunitinib Glenmark.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią. Podczas przyjmowania leku Sunitinib Glenmark nie należy karmić piersią.

Ulotka Sunitinib Glenmark

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Sunitinib Glenmark (forum)

Stosujesz Sunitinib Glenmark? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Sunitinib Glenmark. Podziel się doświadczeniami na forum.