Sposób na piękny i zdrowy uśmiech

Wiele osób marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Białe, proste zęby sprawiają, że czujemy się bardziej pewni siebie. Uśmiech jest najlepszą ozdobą twarzy i sprawia, że jesteśmy lepiej postrzegani przez innych. Dzięki pięknemu, zdrowemu uzębieniu czujemy się również bardziej atrakcyjni. Tylko jak osiągnąć „hollywoodzki” efekt? Niezbędna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, a czasami nawet ingerencja ortodonty.

Aparat ortodontyczny – metoda niwelowania wad zgryzu

Piękny i zdrowy uśmiech charakteryzuje się prostymi zębami. Niestety wiele osób, w różnym wieku ma problemy z krzywiznami zgryzu. Nie zawsze można je wyleczyć wyjmowanymi nakładkami. Zazwyczaj konieczne jest założenie stałego aparatu. Aparaty wyjmowane są stosowane w leczeniu wad zębów u dzieci i młodzieży przed okresem dojrzewania. Wówczas kości szczęki są jeszcze na tyle miękkie, by przesuwać się bez nieustannego nacisku. Taki aparat zakłada się na kilkanaście godzin dziennie, zazwyczaj na noc. Niektórzy pacjenci noszą go praktycznie przez cały dzień, dzięki czemu czas leczenia jest krótszy. Po okresie dojrzewania jedyna, skuteczną metodą zniwelowania krzywizn zębów jest założenie stałego aparatu. Proces leczenia trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od stopnia rozwoju wady. Najpopularniejszym aparatem jest tradycyjny aparat metalowy, który składa się m.in. z zamków i łuków. Koszt założenia mechanizmu to około 2000 zł za jeden łuk. Ortodonci oferują także aparaty estetyczne z mniej widocznymi zamkami np. porcelanowymi. Dla osób, którym zależy na całkowitym ukryciu leczenia zębów, najlepszym rozwiązaniem są aparaty językowe, zakładane wewnątrz jamy ustnej. Taki aparat jest zupełnie niewidoczny. Decydując się na leczenie zgryzu warto zdecydować się na usługi renomowanej i zaufanej placówki takiej jak: orto.info.pl. Gwarantuje to profesjonalne założenie i zdjęcie aparatu oraz prawidłowy przebieg leczenia.

Wizyty u stomatologa

Piękny i zdrowy uśmiech wymaga regularnych wizyt u stomatologa. Należy sprawdzać stan uzębienia i od razu leczyć ewentualne ubytki. Ważne jest regularne zdejmowanie kamienia nazębnego oraz dbanie o kolor zębów. Trzeba pamiętać, że wiele produktów spożywczych takich jak kawa czy czerwone wino oddziałują na szkliwo i barwę zębów. Warto więc stosować pasty wybielające i ograniczać spożywanie składników barwiących uzębienie.

Codzienna higiena jamy ustnej

Oczywiście nie można zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji i higienie jamy ustnej. Szczotkowanie zębów powinno trwać kilka minut. Szczoteczka musi dotrzeć do wszystkich zakamarków w jamie ustnej. Należy myć zęby kolistymi ruchami, tak, by nie poranić dziąseł. Trzeba również pamiętać o czyszczeniu języka. Po szczotkowaniu, warto używać płynu do płukania jamy ustnej, który usuwa pozostałe bakterie. Należy pamiętać, że mycie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku. Jeśli jednak nie mamy możliwości wyszczotkowania jamy ustnej, można użyć nici dentystycznej. Codzienna higiena jest szczególnie ważna, w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego. Nieodpowiednie mycie zębów prowadzi do próchnicy i innych chorób jamy ustnej.

Zobacz także:

Artykuł sponsorowany