Noctis / Noctis Forte

Substancją czynną zawartą w leku Noctis jest doksylamina, która należy do grupy leków przeciwhistaminowych. Leki te charakteryzują się działaniem uspokajającym, co oznacza, że wykazują skuteczność jako środki ułatwiające zasypianie.

Wskazanie do stosowania:
Lek Noctis wskazany jest w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznej bezsenności, zwłaszcza w przypadku trudności z zasypianiem, częstych przebudzeń nocnych lub wczesnego w godzinach porannych.

Jaki jest skład Noctis / Noctis Forte, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest doksylaminy wodorobursztynian.
Noctis, 12,5 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu.

Noctis, 25 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg doksylaminy wodorobursztynianu.

Pozostałe składniki leku to:

rdzeń tabletki: wapnia wodorofosforan dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypopyloceluloza, krzemionka koloidalna, magnezu stearynian;
otoczka tabletki 12,5 mg: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), talk, makrogol 6000; czerwień koszenilowa, lak (E124);
otoczka tabletki 25 mg: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), talk, makrogol 6000; indygotyna, lak (E132).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Noctis / Noctis Forte – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli
Zalecana dawka to jedna tabletka 12,5 mg przyjmowana na 30 minut przed snem.
Dawka można zostać zwiększona maksymalnie do 2 tabletek 12,5 mg (lub jednej tabletki 25 mg) przyjmowanych na 30 minut przed snem, jeśli początkowa dawka nie zapewnia wystarczającego łagodzenia objawów bezsenności.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 2 tabletki 12,5 mg (lub jedną tabletkę 25 mg).

W przypadku występowania senności w ciągu dnia zaleca się zmniejszyć dawkę leku do jednej tabletki 12,5 mg lub zapewnić co najmniej 8-godzinny odstęp między przyjęciem leku a planowaną pobudką.
Leku Noctis nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni bez ponownej konsultacji z lekarzem.

Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Maksymalna dawka dobowa wynosi jedną tabletkę 12,5 mg.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Lek Noctis jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką chorobą nerek lub wątroby.
Nie zaleca się stosowania leku Noctis u pacjentów z umiarkowaną chorobą nerek lub wątroby.
U pacjentów z łagodną chorobą nerek lub wątroby zaleca się zmniejszenie maksymalnej dawki dobowej do jednej tabletki 12,5 mg.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Noctis nie jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 18 lat i nie należy go stosować w tej grupie pacjentów.

Noctis, 25 mg, tabletki powlekane
Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lekarz zadecyduje, czy i jakie środki powinny zostać podjęte.

Objawy przedawkowania mogą obejmować stany od depresji aż po pobudzenie układu nerwowego. Najczęściej obserwowano: senność, stany lękowe, pobudzenie, majaczenie, drgawki, omamy oraz osłupienie. Innymi możliwymi objawami są rozszerzenie źrenic i podwyższona temperatura ciała. Może również wystąpić tachykardia (szybkie bicie serca) i arytmia (nierówne bicie serca). W razie znacznego przedawkowania niezbędne jest wdrożenie leczenia objawowego i podtrzymywanie funkcji życiowych.

Ciężkie zatrucia mogą spowodować majaczenie, zaburzenia psychotyczne, spadek ciśnienia tętniczego, napady drgawkowe, zmniejszoną częstość oddechów, utratę przytomności, śpiączkę i mogą stanowić zagrożenie życia. Ciężkie powikłanie stanowi rabdomioliza (rozpad mięśni), po której następuje niewydolność nerek.

Brak swoistej odtrutki w przypadku przedawkowania leków przeciwhistaminowych. W razie potrzeby należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Lekarz podejmie decyzję o tym, czy u pacjenta należy sprowokować wymioty, zastosować płukanie żołądka lub przepisać leki na podwyższenie ciśnienia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Noctis / Noctis Forte – czy mogę spożywać alkohol?

Brak specjalnych zaleceń dotyczących przyjmowania tego leku przed posiłkiem lub po posiłku.
Nie zaleca się picia soku grejpfrutowego podczas stosowania leku Noctis.
Nie wolno pić alkoholu podczas stosowania leku Noctis.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Noctis / Noctis Forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Noctis jest przeciwwskazany podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.

Ulotka Noctis / Noctis Forte – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Noctis / Noctis Forte? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

14 komentarzy do “Noctis / Noctis Forte”

 1. na mnie noctis działa super , biorę zawsze przed 23,30 i śpię do 8 rano, w nocy wstaję normalnie do WC.rano wstaję i czuję się dobrze, faktem jest tylko to że nie raz śnią się dziwne rzeczy,,

  Odpowiedz
 2. Na mnie działa 12,5mg aż za bardzo. Zasypiam po maksymalnie godzinie i śpię jak zabita co najmniej 10 godzin. W nocy wstać do łazienki jest ciężko, ale w drodze powrotnej do łóżka już praktycznie śpię dalej ?. Śnią mi się dziwne rzeczy, ale śpię i rano jestem jak nowo narodzona. Noctis zapisał mi psychiatra i uważam, że to dobry wybór w moim przypadku. Polecam

  Odpowiedz
 3. działa ale następnego dnia prawie przez cały dzień :)
  czyli tak: 1/2 tabletki przyjęta o godz 21:30 – senność nadeszla ok północy , budzenie co 2 h, następny dzień masakra – senność i zmęczenie.

  Odpowiedz
 4. Mialem ten jest po ni. Jeszcze gorzej wstajesz co 2.5 godziny nie działa wogole niepotrzebne pieniadze wywalone w błoto.pozdro

  Odpowiedz
 5. Lek uzależnia co wynika z opisu w ulotce /zażywać nie dłużej niż przez 7 dni/.
  Bezsenność to wynik zaburzeń psychicznych i żaden lek nasenny nie pomoże a wręcz przeciwnie pogłębi ten stan. Polecam konsultację z lekarzem psychiatrą a nie leczyć się u lekarza rodzinnego czy u neurologa.

  Odpowiedz
 6. Mam odmienne doswiadczenie od przedmowcow. Wrecz zastanawiam sie czy w razie potrzeby nie brac pol tabletki. Rzeczywiscie lek nie dziala natychmiast, jak zreszta kazdy (moze poza cyjankiem :)) , w moim przypadku to bylo moze 40 minut. Jednak gdy juz zadziala zamula tak ze spisz dosc spokojnie i gleboko, a wstanie w nocy do lazienki wymaga juz sporej koordynacji ruchowej. Rano ciezko sie zwlec, to prawda ale przeciez ulotka o tym informuje ze te 8 godzin sie jest pod wplywem i jak po kazdym nasennym leku.
  Boli glowy nie doswiadczylem. Ja polecam ale jak widac nie na kazdego zadziala.

  Odpowiedz
 7. Na mnie lek działa po kilku godzinach, a najbardziej w godzinach rannych.Głowa boli, chodzę rozbita przez pół dnia. Lekarz kategorycznie nakazał odstawić Nasen, ponieważ uzależnia. Noctis ponoc jest bezpieczny i nie uzależnia, ale oczekiwanie na sen przerasta mnie.

  Odpowiedz
 8. Ten lek nie działa. Bralem hydroxizinum nastepnie Nasen 5 mg a ten lek w dawcex12.5 mg nie działa. Porażka Nic nie śpisz a cały dzień boli cię głowa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz