Metoclopramide hameln

Metoclopramide hameln to skuteczny lek przeciwwymiotny, który zawiera substancję czynną o nazwie “metoklopramid”. Działa on na specyficzną część mózgu, która zapobiega nudnościom i wymiotom. Jest stosowany u dorosłych w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom, które mogą pojawić się po zabiegach chirurgicznych, leczeniu nudności i wymiotów związanych z migreną oraz zapobieganiu nudnościom i wymiotom związanym z radioterapią. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Metoclopramide hameln jest lekiem przeciwwymiotnym. Zawiera substancję czynną zwaną „metoklopramid”. Lek działa na część mózgu, która zapobiega nudnościom i wymiotom.

Dorośli
Lek Metoclopramide hameln jest stosowany u dorosłych w:
• zapobieganiu nudnościom i wymiotom, które mogą wystąpić po zabiegach chirurgicznych;
• leczeniu nudności i wymiotów, w tym nudności i wymiotów związanych z migreną;
• zapobieganiu nudnościom i wymiotom związanych z radioterapią.

Dzieci i młodzież
Metoclopramide hameln jest wskazany do stosowania u dzieci ( w wieku 1-18 lat) tylko jeśli inne metody leczenia okazały się nieskuteczne lub nie mogą być stosowane w:
• zapobieganiu opóźnionym nudnościom i wymiotom, które mogą wystąpić po chemioterapii;
• leczeniu nudności i wymiotów występujących po zabiegach chirurgicznych.

Skład

– Substancją czynną jest metoklopramidu chlorowodorek.
Każdy 1 ml roztworu zawiera chlorowodorek metoklopramidu jednowodny w ilości odpowiadającej 5 mg chlorowodorku metoklopramidu.

– Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, kwas solny stężony lub sodu wodorotlenek (do ustalenia pH) i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek zwykle jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Należy go podawać w powolnym wstrzyknięciu dożylnym (przec co najmniej 3 minuty) lub we wstrzyknięciu domięśniowym.

Zastosowanie u dorosłych
Leczenie nudności i wymiotów, w tym nudności i wymiotów, które mogą wystąpić w przypadku migreny oraz zapobieganie nudnościom i wymiotom związanym z radioterapią:
zalecana dawka pojedyncza wynosi 10 mg. Dawkę można powtarzać do 3 razy na dobę.

Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 30 mg lub 0,5 mg/kg masy ciała.

Zapobieganie nudnościom i wymiotom po zabiegach chirurgicznych: zalecana jednorazowa dawka wynosi 10 mg.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku od 1 do 18 lat) (we wszystkich wskazaniach)
Zalecana dawka wynosi 0,1 do 0,15 mg/kg masy ciała, powtarzana do 3 razy na dobę, podawana w postaci powolnego wstrzyknięcia do żyły.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 0,5 mg/kg masy ciała.

Tabela dawkowania

Metoclopramide hameln-dawkowanie

Leczenie nie powinno być dłuższe niż 48 godzin w przypadku nudności i wymiotów pojawiających się po zabiegach chirurgicznych.
Leczenie nie powinno być dłuższe niż 5 dni w przypadku zapobiegania opóźnionym nudnościom i wymiotom, które mogą pojawić się po chemioterapii.

Dzieci i młodzież
Metoklopramidu nie wolno stosować u dzieci w wieku poniżej 1. roku życia (patrz punkt 2).

Osoby w podeszłym wieku
Konieczne może być zmniejszenie dawki w zależności od czynności nerek i wątroby oraz ogólnego stanu zdrowia.

Dorośli z zaburzeniami czynności nerek
Należy powiedzieć lekarzowi o problemach dotyczących nerek. U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek należy zmniejszyć dawkę.

Dorośli z zaburzeniami czynności wątroby
Należy powiedzieć lekarzowi o problemach dotyczących wątroby. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby należy zmniejszyć dawkę.

Przedawkowanie

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. U pacjenta mogą wystąpić niekontrolowane ruchy (objawy pozapiramidowe), senność, obniżony poziom świadomości dezorientacja, omamy i zaburzenia sercowo-oddechowe (zatrzymanie akcji serca i oddychania).
W razie konieczności lekarz zleci odpowiednie leczenie objawowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

Podczas stosowania metoklopramidu nie należy pić alkoholu, ponieważ nasila on działanie uspokajające leku Metoclopramide hameln.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Jeśli to konieczne lek Metoclopramide hameln może być stosowany podczas ciąży. Lekarz zdecyduje o konieczności stosowania leku.

Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku Metoclopramide hameln w okresie karmienia piersią, ponieważ metklopramid przenika do mleka matki i może mieć wpływ na niemowlę.

Ulotka Metoclopramide hameln

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Metoclopramide hameln (forum)

Stosujesz Metoclopramide hameln? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Metoclopramide hameln. Podziel się doświadczeniami na forum.