Merional

Merional to lek hormonalny zawierający menotropinę, która jest kombinacją hormonów folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH). Lek jest stosowany w stymulacji wielopęcherzykowej u pacjentek uczestniczących w programie medycznie wspomaganego rozrodu, takim jak in vitro. Merional wspomaga dojrzewanie komórki jajowej (owulację), co pomaga w zajściu w ciążę. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

MERIONAL należy do grupy leków nazywanych hormonami płciowymi lub gonadotropinami. MERIONAL wspomaga normalną funkcję organów rozrodczych; wspomaga dojrzewanie komórki jajowej (owulację) i wspomaga zajście w ciążę.

MERIONAL stosowany jest w stymulacji wielopęcherzykowej u pacjentek uczestniczących w programie medycznie wspomaganego rozrodu (IVF-ET, GIFT).

Korzyści i ryzyko stosowania leku MERIONAL.
Zajście w ciążę po zastosowaniu leku MERIONAL może powodować:
• zwiększone prawdopodobieństwo ciąży mnogiej (więcej niż jedno dziecko). Powoduje to większe ryzyko powikłań u matki w czasie trwania ciąży i okołoporodowych.
• większe ryzyko utraty ciąży, ale na podobnym poziomie jak przy zastosowaniu innych leków stosowanych przy niepłodności.
• nieco większe ryzyko implantacji (zagnieżdżenia) zapłodnionej komórki jajowej (embrionu) poza macicą (ciąża pozamaciczna), szczególnie w przypadku stwierdzonej w wywiadzie niedrożności jajowodów.
• ryzyko wystąpienia nowotworów jajników i układu rozrodczego.
• nieco większe ryzyko wad fizycznych u dziecka.
• powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych; ciąża niesie za sobą ryzyko zakrzepów, a występowanie w rodzinie podobnych przypadków oraz leczenie niepłodności zwiększa to ryzyko.

Jeśli nasuną się inne pytania dotyczące ryzyka i korzyści po zastosowaniu leku MERIONAL, należy skonsultować się z lekarzem.

Skład

Substancją czynną jest menotropina. Jedna fiolka z liofilizatem zawiera 75 j.m. FSH (ang. follicle stimulating hormone – hormon folikulotropowy) i 75 j.m. LH (ang. luteinizing hormone – hormon luteinizujacy).

Innym składnikiem jest laktoza jednowodna.
Ampułka z rozpuszczalnikiem zawiera 1 ml rozpuszczalnika , w którego skład wchodzą: sodu chlorek i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

MERIONAL należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie

Brak danych.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat stosowaniu leku MERIONAL z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku MERIONAL w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Merional

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Merional (forum)

Stosujesz Merional? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Merional. Podziel się doświadczeniami na forum.