Gliclabare

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Gliclabare?

Lek Gliclabare jest lekiem zmniejszającym stężenie cukru we krwi (doustny lek przeciwcukrzycowy).

Lek Gliclabare stosowany jest do leczenia niektórych rodzajów cukrzycy (cukrzyca typu 2) u dorosłych pacjentów, jeśli leczenie tylko dietą, wysiłkiem fizycznym i zmniejszeniem masy ciała nie jest wystarczające do kontroli stężenia glukozy we krwi.

Jaki jest skład Gliclabare, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest gliklazyd.
Każda tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 30 mg gliklazydu.

Inne składniki leku to wapnia wodorofosforan dwuwodny, hypromeloza, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie preparatu Gliclabare – jak stosować ten lek?

Lekarz ustali dawkę, w zależności od stężenia cukru we krwi i ewentualnie w moczu.

W przypadku zmiany czynników zewnętrznych (np. zmniejszenie masy ciała, zmiana stylu życia, stres) lub poprawy kontroli stężenia cukru we krwi może być konieczna zmiana dawki gliklazydu.

Zalecana początkowa dawka dobowa wynosi jedną tabletkę na dobę. Całkowita dawka dobowa może wynosić od 1 do maksymalnie 4 tabletek. Zależy to od odpowiedzi na leczenie. Jeśli stężenie glukozy we krwi nadal nie jest odpowiednio kontrolowane, lekarz może stopniowo zwiększyć dawkę; odstęp pomiędzy każdym zwiększeniem dawki wynosi co najmniej l miesiąc.

Lek Gliclabare może być stosowany w celu zastąpienia innego, doustnego leku zmniejszającego stężenie cukru we krwi.

Należy zawsze dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza.
W przypadku rozpoczęcia leczenia skojarzonego z metforminą, inhibitorem alfa‑glukozydazy lub insuliną, lekarz dostosuje dawkę każdego leku indywidualnie dla pacjenta.

Sposób i droga podawania
Tabletkę (i) należy przyjmować w całości, podczas śniadania popijając szklanką wody. Najlepiej jest zażywać tabletki o tej samej porze każdego dnia. Ważne jest, aby w trakcie stosowania leku Gliclabare nie opuszczać posiłków.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zażycia zbyt wielu tabletek należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.

Objawy przedawkowania są takie same, jak objawy małego stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), opisane w punkcie 2. Objawy niskiego stężenia cukru we krwi ustępują po spożyciu cukru (4-6 kostek) lub słodkiego napoju, a następnie spożyciu dużej przekąski lub posiłku.

W razie utraty przytomności należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobnie należy postąpić w przypadku nieumyślnego spożycia leku przez inną osobę,
np. dziecko. Nie należy podawać jedzenia i picia osobie nieprzytomnej.

Należy zapewnić, aby zawsze przy pacjencie znajdowała się dobrze poinformowana osoba, która
w nagłym przypadku może zadzwonić do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gliclabare – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Gliclabare należy zażywać z pożywieniem, popijając napojem bezalkoholowym.

Nie zaleca się picia alkoholu podczas leczenia, ponieważ może on zaburzać kontrolę cukrzycy w nieprzewidywalny sposób, a nawet prowadzić do śpiączki.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gliclabare w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie zaleca się stosowania leku Gliclabare w okresie ciąży. Jeżeli pacjentka podejrzewa, że jest
w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Karmienie piersią
Nie wolno stosować leku Gliclabare w okresie karmienia piersią.

Ulotka Gliclabare – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Gliclabare przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Gliclabare m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Gliclabare w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Gliclabare - forum pacjentów

Stosujesz Gliclabare? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz