Gemsol

Gemsol to lek cytostatyczny z grupy antymetabolitów pirymidyny. Substancją czynną preparatu jest gemcytabina. Lek jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów nowotworów, takich jak rak pęcherza moczowego, gruczolakorak trzustki, rak niedrobnokomórkowy płuca, rak piersi i rak jajnika. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Gemsol należy do grupy tzw. leków cytotoksycznych. Leki te niszczą dzielące się komórki, w tym komórki nowotworowe.

Gemsol może być stosowany sam (monoterapia) lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi, w zależności od rodzaju leczonego nowotworu.

Lek stosuje się w leczeniu następujących nowotworów: – niedrobnokomórkowego raka płuc (w monoterapii lub razem z cisplatyną), – raka trzustki, – raka piersi (razem z paklitakselem), – raka jajnika (razem z karboplatyną), – raka pęcherza moczowego (razem z cisplatyną).

Skład

Substancją czynną leku jest gemcytabina (w postaci chlorowodorku).

Ponadto lek zawiera: wodę do wstrzykiwań i rozcieńczony kwas solny (do ustalenia pH).

Dawkowanie

Zwykle stosowana dawka leku Gemsol wynosi od 1000 do 1250 mg na każdy metr kwadratowy powierzchni ciała pacjenta. Powierzchnię ciała oblicza się na podstawie wzrostu i masy ciała pacjenta.

Na podstawie powierzchni ciała lekarz wylicza właściwą dawkę leku. Dawka ta może zostać dostosowana lub jej podanie może zostać opóźnione w zależności od liczby krwinek i stanu ogólnego pacjenta.

Częstość infuzji leku Gemsol zależy od rodzaju nowotworu, z powodu którego lek jest podawany.
Gemsol podawany jest zawsze po rozcieńczeniu w postaci infuzji do jednej z żył. Infuzja leku trwa około 30 minut.

Przedawkowanie

Brak danych.

W razie zastosowania większej dawki leku niż zalecana, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę, powinna poinformować o tym lekarza. Należy unikać stosowania leku podczas ciąży. Lekarz poinformuje pacjentkę o potencjalnym ryzyku związanym ze stosowaniem leku podczas ciąży.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poinformować o tym lekarza. Karmienie piersią trzeba przerwać na czas stosowania leku.

Płodność
Mężczyzn należy poinformować, aby nie starali się o poczęcie dziecka podczas leczenia oraz przez kolejnych 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Jeżeli pacjent planuje posiadanie potomstwa podczas leczenia lub w czasie kolejnych 6 miesięcy od jego zakończenia, powinien zwrócić się po poradę do lekarza lub farmaceuty. Może także zasięgnąć porady odnośnie możliwości zamrożenia nasienia przed rozpoczęciem leczenia.

Ulotka Gemsol

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Gemsol (forum)

Stosujesz Gemsol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Gemsol. Podziel się doświadczeniami na forum.