Entecavir Sandoz

Działanie i wskazania

Entecavir Sandoz w postaci tabletek to lek przeciwwirusowy, stosowany w leczeniu przewlekłego (długotrwałego) wirusowego zapalenia wątroby typu B (HBV) u dorosłych. Entecavir Sandoz można stosować u osób z uszkodzoną wątrobą, która jeszcze funkcjonuje prawidłowo (z wyrównaną czynnością wątroby) oraz u osób z uszkodzoną wątrobą, której czynność nie jest prawidłowa (z niewyrównaną czynnością wątroby).

Entecavir Sandoz w postaci tabletek stosuje się również w leczeniu przewlekłego (długotrwałego) zakażenia HBV u dzieci i młodzieży w wieku od 2 lat do mniej niż 18 lat. Entecavir Sandoz można stosować u dzieci z uszkodzoną wątrobą, która jeszcze funkcjonuje prawidłowo (z wyrównaną czynnością wątroby).

Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Lek Entecavir Sandoz zmniejsza liczbę wirusów w organizmie i poprawia czynność wątroby.

Entecavir Sandoz cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Entecavir Sandoz:

  • cena leku Entecavir Sandoz (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Entecavir Sandoz z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Entecavir Sandoz - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku jest entekawir (w postaci entekawiru jednowodnego).

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon (typ A), magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: hypromeloza 2910, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E171), talk

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Zalecana dawka dla dorosłych wynosi 0,5 mg lub 1 mg raz na dobę, przyjmowane doustnie.

Dawka zależy od:
– uprzedniego leczenia pacjenta z powodu zakażenia HBV i rodzaju stosowanego wtedy leku,
– występowania u pacjenta zaburzeń czynności nerek; lekarz może przepisać wówczas mniejszą dawkę lub zalecić przyjmowanie leku rzadziej niż raz na dobę,
– stanu wątroby pacjenta.

Dla dzieci i młodzieży (w wieku od 2 lat do mniej niż 18 lat) lekarz określi odpowiednią dawkę leku na podstawie masy ciała pacjenta. Dzieciom o masie ciała co najmniej 32,6 kg można podawać tabletki o mocy 0,5 mg lub entekawir w roztworze doustnym. U dzieci o masie ciała od 10 kg do 32,5 kg zaleca się stosowanie entekawiru w roztworze doustnym. Wszystkie dawki przyjmuje się doustnie raz na dobę. Nie ma zaleceń dotyczących stosowania entekawiru u dzieci w wieku poniżej 2 lat lub o masie ciała mniejszej niż 10 kg. Lekarz ustali odpowiednią dawkę leku w zależności od masy ciała dziecka.

Lekarz ustala właściwą dawkę dla pacjenta. Należy zawsze stosować dawkę zalecaną przez lekarza w celu zapewnienia pełnej skuteczności leku i ograniczenia rozwoju oporności na leczenie. Lek Entecavir Sandoz należy przyjmować tak długo, jak zalecił to lekarz. Lekarz powie, czy i kiedy należy zakończyć leczenie.

Przedawkowanie

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

W większości przypadków Entecavir Sandoz można przyjmować niezależnie od posiłków. Jeśli jednak pacjent przyjmował wcześniej lek zawierający substancję czynną lamiwudynę, należy wziąć pod uwagę poniższe zalecenia. Jeśli leczenie zostało zmienione na lek Entecavir Sandoz z powodu nieskuteczności leczenia lamiwudyną, Entecavir Sandoz należy przyjmować jeden raz na dobę, na pusty żołądek. Pacjentom z bardzo zaawansowaną chorobą wątroby lekarz również zaleci przyjmowanie leku Entecavir Sandoz na pusty żołądek. „Pusty żołądek” oznacza co najmniej 2 godziny po jedzeniu i co najmniej 2 godziny przed następnym posiłkiem.

Dzieci i młodzież (w wieku od 2 do mniej niż 18 lat) mogą przyjmować lek Entecavir Sandoz o mocy 0,5 mg niezależnie od posiłków.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku. Nie wykazano bezpieczeństwa stosowania entekawiru w okresie ciąży. Leku Entecavir Sandoz nie wolno stosować w okresie ciąży bez specjalnego zalecenia lekarza. Ważne, aby kobiety w wieku rozrodczym, które przyjmują lek Entecavir Sandoz, stosowały skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Podczas stosowania leku Entecavir nie należy karmić piersią. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi. Nie wiadomo, czy entekawir (substancja czynna leku Entecavir Sandoz) przenika do mleka kobiecego.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Entecavir Sandoz - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here