Entecavir Alvogen

Lek Entecavir Alvogen w postaci tabletek jest lekiem przeciwwirusowym, stosowanym u osób dorosłych w leczeniu przewlekłego (długotrwałego) wirusowego zapalenia wątroby typu B (HBV). Entecavir Alvogen można stosować u pacjentów z uszkodzoną wątrobą, ale jeszcze funkcjonującą we właściwy sposób (z wyrównaną czynnością wątroby) i u osób, u których wątroba nie funkcjonuje we właściwy sposób (z niewyrównaną czynnością wątroby).

Entecavir Alvogen w postaci tabletek jest również stosowany w leczeniu przewlekłego, (długotrwałego) zakażenia HBV u dzieci i młodzieży w wieku 2 lat do mniej niż 18 lat.

Entecavir Alvogen można stosować u dzieci, których wątroba jest uszkodzona, lecz nadal funkcjonuje właściwie (z wyrównaną czynnością wątroby).

Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Entecavir Alvogen zmniejsza liczbę wirusów w organizmie i poprawia czynność wątroby.

Jaki jest skład Entecavir Alvogen, jakie substancje zawiera?

0,5 mg:

Substancją czynną leku jest entekawir. Każda tabletka powlekana zawiera 0,5 mg entekawiru.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, preżelowana celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon i magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: tytanu dwutlenek, hypromeloza, makrogol 400 i polisorbat 80.

1 mg:

Substancją czynną leku jest entekawir. Każda tabletka powlekana zawiera 1 mg entekawiru.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, preżelowana celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon i magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: tytanu dwutlenek, hypromeloza, makrogol 400 i polisorbat 80.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Entecavir Alvogen – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka dla pacjentów dorosłych to 0,5 mg lub 1 mg raz na dobę (doustnie).

Dawka leku zależy od:
– uprzedniego leczenia zakażania HBV i stosowanych leków;
– występowania zaburzeń czynności nerek; w tym przypadku lekarz może przepisać mniejszą dawkę lub zalecić stosowanie leku rzadziej niż raz na dobę;
– stanu wątroby pacjenta.

Tabletki o mocy 0,5 mg
U dzieci i młodzieży (w wieku od 2 do mniej niż 18 lat), lekarz określi właściwą dawkę na podstawie masy ciała dziecka. U pacjentów o masie ciała mniejszej niż 32,6 kg można stosować tabletki o mocy 0,5 mg lub entekawir w postaci roztworu doustnego. Entekawir w postaci roztworu doustnego jest zalecany u dzieci o masie ciała od 10 kg do 32,5 kg.

Wszystkie dawki przyjmuje się raz na dobę (doustnie). Nie określono zaleceń dawkowania entekawiru u dzieci w wieku poniżej 2 lat lub o masie ciała mniejszej niż 10 kg.

Lekarz dostosuje dawkę dla dziecka na podstawie jego masy ciała.

Tabletki o mocy 1 mg
U dzieci i młodzieży (w wieku od 2 do mniej niż 18 lat), o masie ciała co najmniej 32,6 kg i stosujących wymaganą dawkę 0,5 mg (co równa się połowie tabletki 1 mg) można stosować Entecavir Alvogen, w tabletkach o mocy 0,5 mg.

Wszystkie dawki przyjmuje się raz na dobę (doustnie). Dla dzieci i młodzieży o masie ciała poniżej 32,6 kg oraz wymagających leczenia dawką mniejszą niż 0,5 mg można zastosować entekawir w postaci płynu doustnego.

Niektórzy pacjenci muszą przyjmować lek Entecavir Alvogen na czczo (patrz Lek Entecavir Alvogen z jedzeniem i piciem w punkcie 2). Jeśli lekarz zaleci, że lek Entecavir Alvogen należy przyjmować na czczo, oznacza to co najmniej 2 godziny po posiłku i co najmniej 2 godziny przed następnym posiłkiem.

Tabletka może być podzielona na dwie równe części.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Entecavir Alvogen – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować na pusty żołądek (oznacza to zwykle 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Entecavir Alvogen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza. Do tej pory nie wykazano, że stosowanie leku Entecavir Alvogen w czasie ciąży jest bezpieczne. Leku Entecavir Alvogen nie należy stosować w okresie ciąży, o ile nie jest to specjalnie zalecone przez lekarza. Ważne jest, aby kobiety w wieku rozrodczym stosujące lek Entecavir Alvogen, stosowały skuteczną antykoncepcję w celu uniknięcia zajścia w ciążę.

W czasie stosowania leku Entecavir Alvogen nie należy karmić piersią. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poinformować o tym lekarza. Nie wiadomo czy entekawir, (substancja czynna leku Entecavir Alvogen), przenika do ludzkiego mleka.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Zawroty głowy, uczucie zmęczenia oraz senność, to często występujące objawy niepożądane, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Ulotka Entecavir Alvogen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Entecavir Alvogen, 0,5 mg, 1 mg, tabletki powlekane (Entecavirum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Entecavir Alvogen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Entecavir Alvogen, 0,5 mg, 1 mg, tabletki powlekane (Entecavirum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Entecavir Alvogen - forum pacjentów

Stosujesz Entecavir Alvogen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz