Cifoban

Lek Cifoban jest roztworem do infuzji, którego substancją czynną jest sodu cytrynian.
Wyłącznie do podawania do obiegu pozaustrojowego (poza organizmem pacjenta).

Ten lek jest stosowany jako antykoagulant (powodujący rozrzedzenie krwi) podczas miejscowej antykoagulacji cytrynianowej w następujacych terapiach nerkozastępczych i terapiach wymiany osocza:
• ciągłej żylno-żylnej hemodializie (CVVHD)
• ciągłej żylno-żylnej hemodiafiltracji (CVVHDF)
• powolnej niskoprzepływowej codziennej dializie (SLEDD)
• terapeutycznej wymianie osocza (TPE) (usuwa i zastępuje osocze pacjenta).

Ten lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych i dzieci we wszystkich grupach wiekowych (z wyjątkiem wcześniaków).

Jaki jest skład Cifoban, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest sodu cytrynian. Każde 1000 mL roztworu zawiera 40,0 g sodu cytrynianu, co odpowiada 408 mmol sodu i 136 mmol cytrynianu.

• Inne składniki leku to woda do wstrzykiwań i kwas solny 25%.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Cifoban – jak stosować ten lek?

Podanie pozaustrojowe. Wyłącznie do infuzji do pozaustrojowego obiegu krwi (poza organizmem pacjenta).

Ten lek musi być podawany za pomocą odpowiedniego urządzenia do pozaustrojowego (poza organizmem pacjenta) oczyszczania krwi, z wykorzystaniem odpowiedniego protokołu antykoagulacji i, jeśli to możliwe, odpowiednim doborem zastosowanych płynów dializacyjnych i uzupełniających objętość.

Dawka
Dawka leku Cifoban będzie określona przez lekarza. Ogólnie, lek Cifoban jest podawany w określonej dawce do przepływu krwi w obiegu pozaustrojowym (poza organizmem pacjenta), aby spowodować miejscowo bardzo małe stężenie zjonizowanego wapnia w celu rozrzedzenia krwi (miejscowa antykoagulacja cytrynianowa). Stosowany przepływ krwi i dawka tego leku będą zależały od stanu pacjenta i zabiegu. Więcej informacji o dawkowaniu można znaleźć w poniższej informacji przeznaczonej dla personelu medycznego.

Stosowanie u dzieci
Stosowane wyposażenie musi być odpowiednie dla zabiegów u dzieci i powinno umożliwiać małe przepływy krwi, gdy wymagane jest zastosowanie u noworodków. Lekarz zapewni, że zostanie wybrany mały przepływ krwi w stosunku do ciężaru ciała dziecka i przepisze odpowiednio zmniejszoną dawkę leku Cifoban. Ten lek jest przepisywany przez lekarza tylko, gdy ma on doświadczenie z zaleconą terapią nerkozastępczą lub terapią wymiany osocza u dzieci.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ponieważ Cifoban będzie podawany wyłącznie przez lekarza, jest nieprawdopodobne, że pacjent otrzyma zbyt małą lub zbyt dużą dawkę leku. Jednak, jeśli pacjent uważa, że otrzymał zbyt dużą dawkę leku, powinien zgłosić to lekarzowi lub pielęgniarce.
Oznakami przedawkowania mogą być objawy małego stężenia wapnia (takie, jak kurcze mięśni, zrywania mięśniowe, nieprawidłowe lub niemiarowe bicie serca) i objawy zmian równowagi kwasowo-zasadowej i sodowej (takie, jak dezorientacja, zawroty głowy, ból głowy, wymioty).
Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, powinien niezwłocznie zwrócić się po poradę lekarza lub pielęgniarki.
Jeśli pacjent ma inne pytania dotyczące stosowania tego leku, powinien zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cifoban – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cifoban w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Nie ma udokumentowanych danych klinicznych dotyczących stosowania leku Cifoban w ciąży i w okresie karmienia piersią, dlatego powinien on być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią tylko, gdy lekarz uzna leczenie za konieczne.

Ulotka Cifoban – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Cifoban? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz