Bisoprolol Ozone

Lek Bisoprolol leczy chorobę niedokrwienną serca, dławicę piersiową oraz nadciśnienie tętnicze. Lek obniża także ciśnienie tętnicze krwi.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Bisoprolol Ozone 5 i Bisoprolol Ozone 10 należą do grupy leków zwanych beta-adrenolitykami. Leki te chronią serce przed zbyt intensywną czynnością, co przyczynia się do zmniejszenia jego napięcia i obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.
Bisoprolol może być stosowany w leczeniu dławicy piersiowej (bólu w klatce piersiowej wywołanego niedrożnością tętnic zaopatrujących mięsień sercowy w krew) lub nadciśnienia tętniczego (podwyższonego ciśnienia krwi).

Skład

Substancją czynną leku jest bisoprololu półfumaran.
Bisoprolol Ozone 5: każda tabletka zawiera 5 mg bisoprololu półfumaranu.
Bisoprolol Ozone 10: każda tabletka zawiera 10 mg bisoprololu półfumaranu.
Pozostałe składniki to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, krospowidon.
Każda tabletka Bisoprolol Ozone 5 zawiera także żółty barwnik (zawierający laktozę i żelaza tlenek żółty (E 172)).
Każda tabletka Bisoprolol Ozone 10 zawiera także beżowy barwnik (zawierający laktozę, żelaza tlenek żółty i żelaza tlenek czerwony (E 172)).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
■ Tabletki należy połykać w całości popijając wodą.
■ Lekarz określi właściwą dawkę leku. Zwykle leczenie rozpoczyna się od najmniejszej dawki (5 mg).

Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 10 mg, raz na dobę, natomiast maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 20 mg. Lek należy przyjmować codziennie mniej więcej o tej samej porze.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek nie należy stosować dawki większej niż 10 mg bisoprololu raz na dobę. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy skonsultować się z lekarzem.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania leku. Nie należy stosować dawki większej niż 10 mg raz na dobę. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy skonsultować się z lekarzem.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat i młodzież
Nie zaleca się stosowania leku, ze względu na brak doświadczenia w stosowaniu bisoprololu u dzieci w wieku poniżej 12 lat i młodzieży.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego zażycia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki lub niniejszą ulotkę, aby personel medyczny wiedział, jaki lek został zażyty.
Objawy przedawkowania leku to: zawroty głowy, uczucie oszołomienia, zmęczenie, duszność i (lub) świszczący oddech. Może także dojść do zwolnienia czynności serca, obniżenia ciśnienia tętniczego, niewydolności serca i zmniejszenia stężenia glukozy we krwi (co może objawiać się uczuciem głodu, nadmiernym poceniem i kołataniem serca).

Jedzenie i picie (alkohol)

Bisoprolol Ozone 5, Bisoprolol Ozone 10 można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłku.
Lek należy połykać w całości popijając wodą.
Bisoprolol może wywoływać zawroty głowy i uczucie oszołomienia, które mogą nasilić się po spożyciu alkoholu. W takim przypadku należy unikać spożywania alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Bisoprolol może niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży i (lub) na płód. Istnieje zwiększone ryzyko
przedwczesnego porodu, poronienia, zmniejszenia stężenia cukru we krwi oraz zwolnienia częstości serca u dziecka. Lek może również wpłynąć na rozwój dziecka. Z tego powodu u kobiet w ciąży Bisoprolol Ozone nie jest zalecany.
Nie wiadomo, czy bisoprolol przenika do pokarmu kobiecego, dlatego nie zaleca się jego stosowania w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Bisoprolol Ozone

CHARAKTERYSTYKA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Bisoprolol Ozone (forum)

Stosujesz Bisoprolol Ozone? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Bisoprolol Ozone. Podziel się doświadczeniami na forum.