Elestar

Podmiot odpowiedzialnyMenarini International Operations Luxembourg S.A.
Kod ATCC09DB02
ProceduraDCP
SubstancjaAmlodypina, Olmesartan medoksomilu

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Elestar?

Elestar zawiera dwie substancje czynne o nazwie olmesartan medoksomil i amlodypina (w postaci bezylanu). Obie te substancje pomagają uregulować zbyt wysokie ciśnienie tętnicze.

  • Olmesartan medoksomil należy do grupy leków nazywanych “antagonistami receptorów angiotensyny II”, które obniżają ciśnienie tętnicze poprzez zmniejszenie napięcia naczyń krwionośnych.
  • Amlodypina należy do grupy leków “blokujących kanał wapniowy”. Amlodypina hamuje przenikanie wapnia do ścian naczyń krwionośnych zapobiegając ich zwężaniu, a tym samym obniżając ciśnienie krwi.

Działanie obu substancji przyczynia się do zahamowania zwężania naczyń krwionośnych, powodując zmniejszanie napięcia naczyń i obniżanie ciśnienia.

Elestar jest stosowany do leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów, u których nadciśnienia nie można dostatecznie kontrolować przy użyciu samego olmesartanu medoksomilu lub samej amlodypiny.

Jaki jest skład Elestar, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są olmesartan medoksomil i amlodypina (w postaci bezylanu).
Każda tabletka zawiera 20 mg olmesartanu medoksomilu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
Każda tabletka zawiera 40 mg olmesartanu medoksomilu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
Każda tabletka zawiera 40 mg olmesartanu medoksomilu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).

Ponadto lek zawiera:
Rdzeń tabletki: skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172) (wyłącznie w tabletkach powlekanych Elestar 40 mg + 5 mg oraz Elestar 40 mg + 10 mg), żelaza tlenek czerwony (E172) (wyłącznie w tabletkach powlekanych Elestar 40 mg + 10 mg).

Dawkowanie preparatu Elestar – jak stosować ten lek?

Elestar należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę.

Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletkę należy połknąć popijając płynem (np. szklanką wody). Tabletki nie wolno żuć.

Jeśli to możliwe, zalecaną dawkę należy przyjmować zawsze o tej samej porze dnia, na przykład w trakcie śniadania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie większej ilości tabletek niż zalecana może spowodować zbyt duży spadek ciśnienia krwi objawiający się zawrotami głowy oraz przyspieszeniem lub spowolnieniem akcji serca.
W razie przyjęcia większej dawki niż zalecana bądź w razie przypadkowego połknięcia leku przez dziecko, należy natychmiast udać się do lekarza lub najbliższej placówki pomocy doraźnej zabierając ze sobą opakowanie leku lub niniejszą ulotkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Elestar – czy mogę spożywać alkohol?

Elestar można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Należy połknąć tabletkę popijając ją płynem (np. szklanką wody).

Jeśli to możliwe, należy przyjmować zaleconą dawkę leku zawsze o tej samej porze, na przykład w trakcie śniadania.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Elestar w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Elestar przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Elestar. Nie zaleca się stosowania leku Elestar we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

W razie zajścia w ciążę w trakcie terapii lekiem Elestar proszę niezwłocznie poinformować o tym lekarza i skonsultować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku Elestar podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ulotka Elestar

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Elestar przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Elestar - 40 mg + 10 mg, Tabletki powlekane (Olmesartanum medoxomilum + Amlodipinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Elestar m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Elestar - 40 mg + 10 mg, Tabletki powlekane (Olmesartanum medoxomilum + Amlodipinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Elestar w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Elestar - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Elestar? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

5 komentarzy do “Elestar”

  1. Moja mama dostała ten lek w szpitalu, ale odstawiła go po 9 dniach stosowania, ponieważ choć obniżał ciśnienie, to bardzo pogorszył jej wzrok. Teraz, po około miesiącu od zaprzestania brania leku, prawie nie widzi.

    Odpowiedz
  2. Lekarz zalecił stosowanie Elestar 20 mg + 5 mg, jedną tabletkę z rana. Nawet działa, ale dostałam zmian na skórze, jakbym była poparzona. Zmiany skórne na rękach w zgięciu łokcia nie swędzą, ale skóra jest pomarszczona jak pergamin. Dziś odstawiam i wezmę tylko Amlopin 5 mg, jak doradziła mi inna pani doktor. Za kilka dni zobaczę, czy zmiany skórne ustąpią.

    Odpowiedz
  3. Ja zażywam Elestar 20 mg + 5 mg od tygodnia rano po śniadaniu i to, co zauważyłem, to że ciśnienie spadło z 140/90 na 120/69. Oprócz tego jeszcze przytyłem 2 kilo na wadze. Zobaczymy po drugim tygodniu, czy jeszcze przytyję, bo jak tak, to będę szukał czegoś innego. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  4. Lekarz zalecił mi Elestar 20 + 5 mg na nadciśnienie, które skacze mi w okresach zmian pogody. Nieraz mam ciśnienie bardzo niskie 90/60, nieraz 200/100. Mam cukrzycę typu 2 i nie za bardzo zdrowe nerki. Boję się, że ten lek obniży mi jeszcze bardziej ciśnienie. Oprócz tego mam z rana zawroty głowy, a lekarz mimo to zaleca ten lek. Spróbowałam, ale uważam, że obniża za bardzo i wtedy jeszcze bardziej się źle czuję, bo 90/60 jest za niskie. Jako neuropata nie powinnam tego leku zażywać, pomijając fakt, że zażywam inne leki na inne schorzenia i mam 75+. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  5. Witam. Od 8 tygodni zażywam Elestar. Powiem tak: ciśnienie po zażyciu leku do 3 lub 4 godzin mam niskie, 106/66, dobrze się czuję. Nie odczuwam żadnych dolegliwości. Po południu ciśnienie w granicach 117/70. Ogólnie na razie ok. Rano po przebudzeniu również w normie. Mam też pytanie do Was: jak się czujecie, jak działa na Was? No i czy po tych 8 tygodniach można już stwierdzić, że to już jest wyregulowane i lek w pełni działa?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz