Zonisamidum Glenmark

Zonisamidum Glenmark to lek przeciwpadaczkowy dostępny na receptę. Jest stosowany w monoterapii napadów częściowych, z uogólnionymi napadami wtórnymi lub bez nich, u dorosłych z nowo rozpoznaną padaczką. Może być również używany w leczeniu wspomagającym napadów częściowych, z uogólnionymi napadami wtórnymi lub bez nich, u dorosłych, dzieci i młodzieży powyżej 6 roku życia. Lek zawiera substancję czynną zonisamid.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Zonisamidum Glenmark zawiera substancję czynną zonisamid i stosowany jest jako lek przeciwpadaczkowy.

Lek Zonisamidum Glenmark jest stosowany w leczeniu napadów drgawkowych, które początkowo wyzwalane są w określonych obszarach mózgu i rozprzestrzeniają się lub nie rozprzestrzeniają na inne części mózgu (napady wtórnie uogólnione).

Lek Zonisamidum Glenmark można stosować:
· jako jedyny lek w leczeniu napadów drgawkowych u dorosłych.
· z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w leczeniu napadów drgawkowych u dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku 6 lat i starszych.

Skład

Substancją czynną leku Zonisamidum Glenmark jest zonisamid.
Kapsułki twarde leku Zonisamidum Glenmark zawierają 25 mg, 50 mg lub 100 mg zonisamidu.

Pozostałe składniki kapsułek to: celuloza mikrokrystaliczna, uwodorniony olej roślinny i sodu laurylosiarczan. Tusz do nadruku na kapsułce zawiera szelak (E 904), potasu wodorotlenek, żelaza tlenek czarny (E 172).

Skład otoczki kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171). Ponadto otoczka kapsułek 50 mg zawiera żelaza tlenek czarny (E 172) a otoczka kapsułek 100 mg zawiera żółcień chinolinową (E 104) i erytrozynę (E 127).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka u dorosłych
Stosowanie leku Zonisamidum Glenmark jako jedynego leku:
· Dawka początkowa to 100 mg, przyjmowana raz na dobę.
· Dawkę można zwiększać maksymalnie o 100 mg co 2 tygodnie.
· Zalecana dawka to 300 mg raz na dobę.

Stosowanie leku Zonisamidum Glenmark z innymi lekami przeciwpadaczkowymi:
· Dawka początkowa to 50 mg na dobę, przyjmowana w dwóch równych dawkach podzielonych po 25 mg.
· Dawkę można zwiększać maksymalnie o 100 mg co 1-2 tygodnie.
· Zalecana dawka dobowa wynosi od 300 mg do 500 mg.
· U niektórych osób skuteczne są mniejsze dawki. Jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, pacjent jest w podeszłym wieku lub ma chore nerki lub wątrobę, dawka może być zwiększana w dłuższych odstępach czasu.

Stosowanie u dzieci (w wieku od 6 do 11 lat) i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała co najmniej 20 kg:
· Dawka początkowa to 1 mg na kilogram masy ciała, przyjmowana raz na dobę.
· Dawkę można zwiększać o 1 mg na kilogram masy ciała, co 1 do 2 tygodnie.
· Zalecana dawka dobowa to 6 do 8 mg na kilogram masy ciała u dziecka o masie ciała poniżej 55 kg lub 300 do 500 mg u dziecka o masie powyżej 55 kg (stosuje się mniejszą dawkę), przyjmowana raz na dobę.
Przykład: dziecko o masie ciała 25 kg powinno otrzymywać dawkę 25 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu, a następnie należy zwiększyć dawkę dobową o 25 mg na początku każdego kolejnego tygodnia aż do uzyskania dawki dobowej pomiędzy 150 mg a 200 mg.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku Zonisamidum Glenmark jest za silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
· Kapsułki leku Zonisamidum Glenmark należy połykać w całości popijając wodą.
· Nie rozgryzać kapsułek.
· Lek Zonisamidum Glenmark przyjmować raz lub dwa razy na dobę, zgodnie z zaleceniami lekarza.
· Jeśli lek Zonisamidum Glenmark stosuje się dwa razy na dobę, połowę dawki dobowej należy przyjąć rano, a połowę wieczorem.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent zastosował większą dawkę leku Zonisamidum Glenmark niż powinien, należy niezwłocznie poinformować o tym opiekuna (członka rodziny bądź przyjaciela), lekarza prowadzącego lub farmaceutę, lub zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego w szpitalu, należy zabrać ze sobą lek Zonisamidum Glenmark. Pacjent może stać się senny i stracić przytomność.

Pacjent może również mieć nudności, ból brzucha, drgania mięśni, ruchy gałki ocznej, czuć się słabo, mieć obniżone tętno, duszność i obniżoną czynność nerek. Nie należy podejmować prób prowadzenia pojazdów.

Jedzenie i picie (alkohol)

Zonisamidum Glenmark można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, musi stosować odpowiednią metodę zapobiegania ciąży podczas przyjmowania leku Zonisamidum Glenmark oraz przez jeden miesiąc po zakończeniu leczenia.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku Zonisamidum Glenmark podczas ciąży jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą lekarza.

W badaniach wykazano zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci kobiet stosujących leki przeciwpadaczkowe.

Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Zonisamidum Glenmark i przez jeden miesiąc po zakończeniu leczenia.

Brak dostępnych danych klinicznych dotyczących wpływu zonisamidu na płodność u ludzi. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały zmiany parametrów płodności.


Prowadzenie pojazdów

Zonisamidum Glenmark może wpływać na koncentrację, szybkość reakcji i odpowiedzi na bodźce, może także powodować uczucie senności, szczególnie na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki. Jeśli lek Zonisamidum Glenmark powoduje u pacjenta wymienione objawy, należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Ulotka Zonisamidum Glenmark

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Zonisamidum Glenmark (forum)

Stosujesz Zonisamidum Glenmark? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Zonisamidum Glenmark. Podziel się doświadczeniami na forum.