Atrium D3

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaWitamina D3 (cholekalcyferol)

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Atrium D3?

Lek Atrium D3 zawiera substancję czynną cholekalcyferol (witamina D3):
Witamina D3 reguluje pobieranie i metabolizm wapnia oraz wnikanie wapnia do tkanki kostnej.

Krople doustne Atrium D3 stosuje się w zapobieganiu i leczeniu niedoboru witaminy D3 u dorosłych, młodzieży i dzieci z określonym ryzykiem niedoboru witaminy D3.

Krople doustne Atrium D3 można również stosować jako uzupełnienie leczenia specyficznymi lekami przeciw utracie masy kostnej.

Jaki jest skład Atrium D3, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest cholekalcyferol 10 000 IU/ml (10 000 tzw. jednostek międzynarodowych na mililitr), co odpowiada 250 mikrogramom/ml witaminy D3.

1 kropla zawiera 6,25 mikrograma witaminy D3, co odpowiada 250 IU cholekalcyferolu.

Pozostałe składniki:
– olej z oliwek oczyszczony

Dawkowanie preparatu Atrium D3 – jak stosować ten lek?

Pudełko zawiera 1 butelkę z zakrętką z zabezpieczeniem przed dostępem dzieci i kroplomierzem w plastikowym opakowaniu ochronnym.

1. Przycisnąć zakrętkę butelki i jednocześnie odkręcić.
2. Zdjąć zakrętkę.
3. Wziąć kroplomierz i odkręcić opakowaniu ochronne.
4. Umieścić kroplomierz w butelce i pobrać zawartość.
5. Przenieść żądaną liczbę kropli na łyżkę.
6. Włożyć pusty kroplomierz z powrotem do opakowania ochronnego.
7. Nakręcić zakrętkę, zamykając butelkę.
8. Włożyć butelkę i kroplomierz z powrotem do pudełka.

Przed przyjęciem, krople należy odmierzyć na łyżkę. Krople można zmieszać z niewielką ilością zimnego lub letniego posiłku bezpośrednio przed zażyciem. Należy spożyć całą porcję.

Należy stosować wyłącznie kroplomierz dołączony do leku, ponieważ zastosowanie innych kroplomierzy może nie zapewnić podania prawidłowej dawki.

Stosowanie u dzieci
W profilaktyce niedoboru witaminy D u młodzieży (w wieku od 12 do 18 lat) z określonym ryzykiem zalecana dawka wynosi 2 do 3 kropli (500 IU do 750 IU) na dobę (symbol IU oznacza tzw. jednostkę międzynarodową). U dzieci w wieku poniżej 12 lat zalecane dawki mogą nie być możliwe do podania przy zastosowaniu kropli o tej mocy.

W leczeniu niedoboru witaminy D dawkę należy ustalić indywidualnie.
Dawka dobowa nie może przekraczać:
– 1000 IU (4 krople) dla niemowląt w wieku poniżej 1 roku;
– 2000 IU (8 kropli) dla dzieci w wieku 1-10 lat;
– 4000 IU (16 kropli) dla młodzieży w wieku 11 lat i starszej.

Stosowanie u dorosłych
Zalecana dawka w zapobieganiu niedoborowi witaminy D i leczeniu wspomagającym utraty masy kostnej (osteoporoza) wynosi 2 do 3 kropli (500 IU do 750 IU) na dobę. W leczeniu niedoboru witaminy D dawka wynosi zazwyczaj 3 krople (750 IU) na dobę; dawkę tą lekarz może indywidualnie dostosować. Dobowa dawka nie powinna przekraczać 4000 IU (16 kropli).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli przypadkowo zażyje się o jedną kroplę za dużo, prawdopodobnie nic się nie stanie. Jeśli jednak przypadkowo zażyje się o kilka kropli za dużo, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi lub zasięgnąć innej porady medycznej. Jeśli jest to możliwe, należy zabrać ze sobą butelkę, pudełko oraz niniejszą ulotkę, aby pokazać lekarzowi. W przypadku przyjęcia zbyt wielu kropli mogą wystąpić nudności lub wymioty, zaparcia lub bóle brzucha, osłabienie mięśni, zmęczenie, utrata apetytu, dolegliwości nerek a w ciężkich przypadkach nawet nieregularne bicie serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Atrium D3 – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Atrium D3 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy przyjmować tego leku w czasie ciąży bez potwierdzonego niedoboru witaminy D.

Dawki wyższe niż 4000 IU na dobę mogą być szkodliwe.

Nie należy przyjmować kropli doustnych Atrium D3 w czasie karmienia piersią bez potwierdzonego niedoboru witaminy D. Witamina D przenika do mleka kobiecego. Należy to wziąć pod uwagę, podając dodatkowo witaminę D dziecku karmionemu piersią.

Prowadzenie pojazdów

Lek Atrium D3 nie pływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Atrium D3 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Atrium D3 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Atrium D3 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Atrium D3 w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Atrium D3 - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Atrium D3? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz