Apo-Perindox

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaPeryndopryl, Tert-butyloamina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Apo-Perindox?

Peryndopryl jest inhibitorem konwertazy angiotensyny (ACE). Rozszerza naczynia krwionośne, co ułatwia sercu pompowanie krwi do ciała.

Lek Apo-Perindox jest stosowany:
– w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia)
– w leczeniu niewydolności serca (stanu, kiedy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu)
– aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia incydentów sercowych, takich jak zawał mięśnia sercowego u pacjentów ze stabilną chorobą niedokrwienną serca (stanu, w którym dopływ krwi do serca jest zmniejszony lub zablokowany), po przebytym zawale serca i (lub) po zabiegu chirurgicznym mającym na celu poprawienie dopływu krwi do serca w wyniku rozszerzenia zaopatrujących je naczyń krwionośnych.

Jaki jest skład Apo-Perindox, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest peryndopryl z tert-butyloaminą.

Pozostałe składniki to: laktoza bezwodna i magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Apo-Perindox – jak stosować ten lek?

Zalecane dawkowanie:

Wysokie ciśnienie tętnicze krwi: zazwyczaj stosowana dawka początkowa i podtrzymująca wynosi 4 mg raz na dobę. Po miesiącu stosowania dawkę można zwiększyć do 8 mg na dobę, w zależności od reakcji na leczenie. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 8 mg raz na dobę.

U pacjentów w wieku powyżej 65 lat zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi 2 mg raz na dobę. Po miesiącu stosowania dawkę można zwiększyć do 4 mg raz na dobę, a później do 8 mg raz na dobę jeśli to konieczne.

Niewydolność serca: zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi 2 mg raz na dobę. Po 2 tygodniach stosowania dawkę można zwiększyć do 4 mg raz na dobę, która jest maksymalną zalecaną dawką w leczeniu niewydolności serca.

Stabilna choroba niedokrwienna serca: zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi 4 mg raz na dobę. Po 2 tygodniach stosowania dawkę można zwiększyć maksymalnie do 8 mg raz na dobę, która jest maksymalną zalecaną dawką w tym wskazaniu.

U pacjentów w wieku powyżej 65 lat zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi 2 mg raz na dobę. Po tygodniu stosowania dawkę można zwiększyć do 4 mg raz na dobę, a po kolejnym tygodniu do 8 mg raz na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek, należy niezwłocznie się udać się do najbliższego oddziału ratunkowego lub skontaktować się z lekarzem.

Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania jest niskie ciśnienie tętnicze, które może powodować zawroty głowy lub omdlenie. W takiej sytuacji może pomóc położenie się z uniesionymi nogami.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Apo-Perindox – czy mogę spożywać alkohol?

Spożywanie alkoholu podczas przyjmowania leku Apo-Perindox może powodować zawroty głowy. Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem w kwestii dopuszczalności spożywania alkoholu.

Zalecane jest przyjmowanie leku Apo-Perindox przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Apo-Perindox w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka sądzi, że jest w ciąży (lub może zajść w ciążę). Lekarz zwykle zaleci przerwanie stosowania leku Apo-Perindox przed zajściem w ciążę lub od razu, gdy pacjentka dowie się, że jest w ciąży i doradzi stosowanie innego leku zamiast leku Apo-Perindox. Lek Apo-Perindox nie jest zalecany we wczesnej ciąży i nie powinien być stosowany, jeśli pacjentka jest w ciąży dłużej niż 3 miesiące, ponieważ lek ten na tym etapie może być szkodliwy dla dziecka.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza rozpocząć karmienie piersią. Nie zaleca się stosowania leku Apo-Perindox u matek karmiących piersią. Jeśli pacjentka zdecyduje się karmić piersią, szczególnie jeśli dziecko jest noworodkiem, lub urodziło się jako wcześniak, lekarz może wybrać inne leczenie.

Ulotka Apo-Perindox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Apo-Perindox przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Apo-Perindox m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Apo-Perindox w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Apo-Perindox - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Apo-Perindox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz