Artykuł sponsorowany

Wyposażenie laboratorium: o czym należy pamiętać, by stworzyć praktyczną przestrzeń?

Stworzenie funkcjonalnego i praktycznego laboratorium to spore wyzwanie — musisz bowiem zadbać jednocześnie i o bezpieczeństwo pracowników, i o ergonomiczność ich pracy. Ważne jest przemyślane rozplanowanie przestrzeni, a także zakup odpowiednio dobranego do potrzeb danego miejsca sprzętu. O czym należy pamiętać, by stworzyć dobrze przygotowane do pracy laboratoryjnej miejsce? Na jakie wyposażenie laboratoryjne postawić? Poniżej podpowiadamy!

Wyposażenie laboratorium — jakie meble powinny się w nim znaleźć?

Wśród niezbędnych elementów wyposażenia laboratorium nie może zabraknąć podstawowych, trwałych i odpornych na panujące w tym miejscu warunki mebli, ale i tych specjalistycznych, łączących w sobie blaty robocze z urządzeniami niezbędnymi w pracy laboratorium.

Meble laboratoryjne: podstawa wyposażenia przestrzeni

Organizacja miejsca pracy jest niezwykle istotna — to właśnie ten aspekt będzie warunkował komfort oraz bezpieczeństwo wykonywanych obowiązków. Wybrane warianty muszą być wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości, a do tego ergonomiczne i praktyczne. Wśród nich nie powinno zabraknąć:

  • stołów laboratoryjnych — odpornych na działanie chemikaliów, łatwych w dezynfekcji, o kształcie i rozmiarze dopasowanych do potrzeb danej placówki;
  • szafek laboratoryjnych — podstawowych, podwieszanych czy mobilnych, idealnych do właściwie zorganizowanego przechowywania sprzętu lub narzędzi, ale i różnych substancji;
  • siedzisk — zapewniających wygodę podczas długotrwałej pracy, często w jednej pozycji;
  • szaf bezpieczeństwa — specjalistycznych mebli do przechowywania substancji wymagających szczególnego traktowania, np. łatwopalnych czy żrących.

Dygestoria i komory — bezpieczeństwo przede wszystkim

Nieodłącznym elementem wyposażenia laboratoriów, w których prowadzone są badania z użyciem substancji chemicznych, są dygestoria laboratoryjne i nastołowe. Składają się one z części roboczej wyposażonej w blat (nastołowe) oraz części umożliwiającej przechowywanie różnorodnych substancji chemicznych (laboratoryjne duże), a ich główną funkcją jest ochrona użytkownika przed szkodliwymi oparami poprzez ich skuteczne odprowadzanie poza budynek.

Komory to kolejny sprzęt, na który musisz znaleźć miejsce w swoim laboratorium. Dzięki nim możliwa będzie praca w warunkach sterylnych, które są niezwykle ważne w wielu przeprowadzanych badaniach. Rozważ zakup komory laminarnej o klasie dopasowanej do swoich potrzeb. Najbezpieczniejszym wyborem są modele z klasy III, które posiadają wbudowane rękawice, doskonale minimalizujące ryzyko kontaktu z używanymi materiałami. Do pracy z substancjami nieżrącymi wystarczy wariant w klasie II lub I.

Dobrze zaprojektowane i wyposażone laboratorium będzie miejscem, w którym bezpieczeństwo łączy się z efektywnością. Wybierając meble i dygestoria zwróć uwagę na ich jakość i użyteczność, ale również na możliwość dostosowania do zmieniających się potrzeb i warunków pracy. Wysokiej jakości wyposażenie do laboratorium znajdziesz w sklepie internetowym DanLab, tu: https://danlab.pl/.

Wyposażenie laboratorium:

Niezbędny sprzęt laboratoryjny: o czym pamiętać?

Wspomniany wyżej Dan Lab to sklep internetowy, w którym nabędziesz niezbędne do pracy urządzenia laboratoryjne. Na wyposażeniu laboratorium muszą znaleźć się sprzęty, które będą umożliwiały wykonywanie różnorodnych badań czy reakcji, ale i takie, które zadbają o higienę i bezpieczeństwo Twoich pracowników.

Najistotniejszy sprzęt laboratoryjny to m.in.:

  • urządzenia chłodnicze. Przechowywanie odczynników czy wzorców, ale i badanych próbek zazwyczaj wymaga obniżonej temperatury i to właśnie dlatego niezwykle ważnym wyposażeniem są urządzenia chłodnicze. Powinny być one wybierane zależnie od specyfiki laboratorium. Mogą to być np. chłodziarki do krwi czy farmaceutyczne, chłodziarko-zamrażarki, klasyczne chłodziarki, szafy chłodnicze z zabezpieczeniem i wiele innych.
  • urządzenia grzewcze. Wahania temperatury mogą mieć negatywny wpływ na otrzymywane w czasie badań wyniki, więc by tego uniknąć, należy stosować urządzenia grzewcze. Ich różnorodność pozwala na dopasowanie do potrzeb danej placówki. Zalicza się do nich m.in. cieplarki laboratoryjne, inkubatory CO2, komory fitotronowe czy klimatyczne, palniki gazowe i piece laboratoryjne.
  • urządzenia do przygotowania prób. Praca laboratoryjna nie będzie możliwa bez takich sprzętów jak wirówki, wytrząsarki, miksery, młyny, mieszadła, homogenizatory, dilutory czy biurety cyfrowe.
  • urządzenia do oczyszczania i sterylizacji. Tylko właściwie oczyszczone naczynia czy narzędzia pozwolą na otrzymywanie nieprzekłamanych wyników, dlatego też na wyposażeniu laboratorium powinny znaleźć się autoklawy, myjki utradźwiękowe czy zmywarki. Warto też dbać o bezpieczeństwo i komfort pracy, a w szybkiej i niezwykle skutecznej dezynfekcji pomieszczeń pomoże generator ozonu.

 

laboratorium

Właściwie wyposażone laboratorium to gwarancja komfortowej, efektywnej i bezpiecznej pracy. Postaw na wysokiej jakości wyposażenie i sprzęty, a posłużą Ci one przez długi czas.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.