Vaniqa

Vaniqa to lek na receptę, który zawiera substancję czynną eflornitynę. Jest to krem stosowany zewnętrznie, który pomaga zmniejszyć porost włosów poprzez hamowanie fazy anagenu budowy włosa. Lek jest przeznaczony do leczenia nadmiernego owłosienia twarzy (hirsutyzmu) u kobiet. Pierwsze efekty terapeutyczne są widoczne po ośmiu tygodniach stosowania i aby je utrzymać lub zapewnić progres leczenia, trzeba nieprzerwanie kontynuować.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Vaniqa zawiera eflornitynę jako substancję czynną. Eflornityna zmniejsza porost włosów, hamując działanie charakterystycznego enzymu (pewnego białka w organizmie, biorącego udział w wytwarzaniu włosów).

Vaniqa stosuje się w leczeniu nadmiernego owłosienia twarzy (hirsutyzm) u kobiet w wieku powyżej 18 lat.

Skład

Substancją czynną leku Vaniqa jest eflornityna.
Jeden gram kremu zawiera 115 mg eflornityny (w postaci jednowodnego chlorowodorku).

Ponadto lek zawiera:
alkohol cetostearylowy, eter cetostearylowy makrogolu, dimetykon, stearynian glicerolu, stearynian makrogolu, parahydroksybenzoesan metylu (E218), olej parafinowy, fenoksyetanol, parahydroksybenzoesan propylu (E216), wodę oczyszczoną i alkohol stearylowy. Niekiedy do produktu dodaje się minimalne ilości sodu wodorotlenku (E524) w celu utrzymania w normie jego kwasowości (wartości pH).

Dawkowanie

• Stosować dwa razy na dobę, w co najmniej ośmiogodzinnym odstępie.
• W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry (pieczenie, palenie), należy zmniejszyć dawkę leku Vaniqa i używać go raz na dobę do ustąpienia objawów. Jeżeli podrażnienie skóry nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem.
• Leku Vaniqa nie należy nakładać przed upływem pięciu minut po zgoleniu włosów lub zastosowaniu innej metody depilacyjnej. Nałożenie kremu na odwłosioną (depilowaną) lub podrażnioną skórę może spowodować uczucie pieczenia lub palenia.
• Krem należy nakładać na oczyszczoną i osuszoną skórę.
• Nałożyć cienką warstwę kremu i dokładnie wetrzeć w taki sposób, aby po wtarciu w skórę nie były widoczne ślady kremu.
• Po nałożeniu kremu w miarę możliwości przez cztery godziny nie myć skóry w miejscach, na które go nałożono.
• Po nałożeniu kremu należy umyć ręce.
• Makijaż i kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne można nakładać na leczoną skórę dopiero po upływie co najmniej pięciu minut po zastosowaniu leku.
• Stosując krem na twarzy, należy unikać kontaktu leku z oczami oraz wewnętrzną stroną nosa i ust. Jeśli przypadkowo lek Vaniqa dostanie się do oczu, ust lub nosa, należy go starannie spłukać wodą.

Vaniqa nie jest kremem depilacyjnym, a zatem może być konieczne dalsze usuwanie włosów, na przykład przez golenie lub wyrywanie.

Rezultaty mogą być widoczne dopiero po ośmiu tygodniach. Ważne jest stałe stosowanie kremu. Jeżeli w ciągu czterech miesięcy po rozpoczęciu leczenia nie zaobserwuje się polepszenia, należy skontaktować się z lekarzem. Owłosienie może powrócić do pierwotnego stanu po ośmiu tygodniach po zaprzestaniu stosowania kremu.

Przedawkowanie

Jest mało prawdopodobne, aby nałożenie na skórę za dużej dawki kremu miało jakikolwiek szkodliwe działanie.

Osoby, które przypadkowo spożyły lek, powinny natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Nie stosować tego leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią. W okresie ciąży lub w razie planowania ciąży, należy stosować alternatywną metodę leczenia nadmiernego owłosienia twarzy.

Ulotka Vaniqa

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Vaniqa (forum)

Stosujesz Vaniqa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Vaniqa”

  1. Stosoje ten krem od kilku lat w coraz to mniejszych dawkach teraz juz wloski sa slabe slabo odrastaja sa jasne na skoze nie ma miemnych plam czy kropek

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Vaniqa. Podziel się doświadczeniami na forum.