Uptravi

Uptravi to lek w formie tabletek powlekanych, który jest inhibitorem agregacji płytek krwi i wybiórczym agonistą receptora prostaglandyny I2 (IP). Preparat zawiera substancję czynną o nazwie seleksypag. Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia płucnego (PH) u dorosłych, aby opóźnić postęp choroby i zmniejszyć objawy. Uptravi jest lekiem na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Uptravi. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Uptravi zawiera substancję czynną seleksypag. Seleksypag wpływa na naczynia krwionośne w taki sam sposób, jak prostacyklina – substancja naturalnie obecna w ludzkim organizmie – powodując ich rozkurczenie i rozszerzenie.

Lek Uptravi jest stosowany w celu długotrwałego leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) u dorosłych pacjentów, niepoddającego się leczeniu innymi lekami stosowanymi w leczeniu TNP zwanymi antagonistami receptorów endotelinowych (ERA) i inhibitorami fosfodiesterazy typu 5 (PDE-5). Lek Uptravi może być stosowany w monoterapii u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do stosowania u nich tych leków.

TNP oznacza wysokie ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych, którymi płynie krew z serca do płuc (tętnice płucne). U osób z TNP te tętnice są wąskie, zatem serce musi pracować z większym wysiłkiem, aby pompować przez nie krew. To z kolei może powodować uczucie zmęczenia, zawroty głowy, duszność lub inne objawy.

Poprzez naśladowanie działania prostacykliny lek Uptravi rozszerza tętnice płucne i zmniejsza ich twardość. Ułatwia to sercu pompowanie krwi przez tętnice płucne. Objawy TNP ustępują i przebieg choroby ulega poprawie.

Jaki jest skład Uptravi, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest seleksypag.
Uptravi 200 mikrogramów tabletki powlekane zawiera 200 mikrogramów seleksypagu
Uptravi 400 mikrogramów tabletki powlekane zawiera 400 mikrogramów seleksypagu
Uptravi 600 mikrogramów tabletki powlekane zawiera 600 mikrogramów seleksypagu
Uptravi 800 mikrogramów tabletki powlekane zawiera 800 mikrogramów seleksypagu
Uptravi 1 000 mikrogramów tabletki powlekane zawiera 1 000 mikrogramów seleksypagu
Uptravi 1 200 mikrogramów tabletki powlekane zawiera 1 200 mikrogramów seleksypagu
Uptravi 1 400 mikrogramów tabletki powlekane zawiera 1 400 mikrogramów seleksypagu
Uptravi 1 600 mikrogramów tabletki powlekane zawiera 1 600 mikrogramów seleksypagu.

– Pozostałe składniki to:
W rdzeniu tabletki:
Mannitol (E421), skrobia kukurydziana, niskopodstawiona hydroksypropyloceluloza, hydroksypropyloceluloza, magnezu stearynian

W otoczce tabletki:
Hypromeloza, glikol propylenowy, dwutlenek tytanu(E171), wosk Carnauba i tlenki żelaza (patrz poniżej).
Uptravi 200 mikrogramów tabletki powlekane zawiera żelaza tlenek żółty (E172).
Uptravi 400 mikrogramów tabletki powlekane zawiera żelaza tlenek czerwony (E172).
Uptravi 600 mikrogramów tabletki powlekane zawiera żelaza tlenek czerwony i żelaza tlenek czarny (E172).
Uptravi 800 mikrogramów tabletki powlekane zawiera żelaza tlenek żółty i żelaza tlenek czarny (E172).
Uptravi 1 000 mikrogramów tabletki powlekane zawiera żelaza tlenek czerwony i żelaza tlenek żółty (E172).
Uptravi 1 200 mikrogramów tabletki powlekane zawiera żelaza tlenek czarny i żelaza tlenek czerwony (E172).
Uptravi 1 400 mikrogramów tabletki powlekane zawiera żelaza tlenek żółty (E172).
Uptravi 1 600 mikrogramów tabletki powlekane zawiera żelaza tlenek czarny, żelaza tlenek czerwony i żelaza tlenek żółty (E172).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Uptravi – jak stosować?

Lek Uptravi powinien być przepisywany wyłącznie przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu TNP. Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości lub pytań należy zwrócić się do lekarza.

Pacjenci z zaburzeniami wzroku lub niewidomi powinni uzyskać pomoc innej osoby podczas przyjmowania produktu leczniczego Uptravi w okresie dobierania dawki.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej liczby tabletek niż polecił lekarz, należy zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Uptravi – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Uptravi w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania tego leku Uptravi podczas ciąży i karmienia piersią.

Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Uptravi powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Uptravi

Ulotka Uptravi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Uptravi przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Uptravi m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Uptravi w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Uptravi

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Uptravi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

2 komentarze do “Uptravi”

  1. Uptravi 600 wrocilo mnie do zycia!!ten lek dostalam w Niemczech bo tam Sie lecze jest calkowicie refundowany mimo ze kosztuje pare tys euro mvznie

    Odpowiedz
  2. Biore ten lek od ponad roku i bralam udzial w studium bad tym lekiem 3 lata…dopiero po tym leku czuje ze zyje..od 14 lat choruje na nadcisnienie plucne i biore sporo lekow Ale ten najbardziej mi pomogl…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Uptravi. Podziel się doświadczeniami na forum.