Trandogen

Trandolapryl, substancja czynna leku Trandogen, należy do grupy leków nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (określanych również inhibitorami ACE). Inhibitory ACE zmniejszają napięcie naczyń krwionośnych, co ułatwia pracę serca polegającą na pompowaniu krwi do różnych części ciała. Pomaga to w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi.

Lek Trandogen jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Może być także stosowany w celu zapewnienia ochrony serca po przebytym zawale serca.

Jaki jest skład Trandogen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest trandolapryl
Jedna kapsułka zawiera 0,5 mg, 1 mg, lub 2 mg trandolaprylu

Innymi składnikami leku są: laktoza jednowodna (patrz punkt 2 „Trandogen zawiera laktozę”), skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, dimetykon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna. Otoczka kapsułki zawiera żelatynę, tytanu dwutlenek (E171) i erytrozyna (E127).
Ponadto każda kapsułka zawiera również:
0,5 mg: żółcień pomarańczowa (E110)
2 mg: żółcień pomarańczowa (E110)

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Trandogen – jak stosować ten lek?

Kapsułki należy połykać w całości, bez rozgryzania, popijając szklanką wody. Kapsułki należy przyjmować zawsze o tej samej porze doby.

Liczba zażywanych kapsułek zależy od tego, z jakiej powodu prowadzone jest leczenie. Jeśli pacjent przyjmował leki moczopędne przed rozpoczęciem stosowania leku Trandogen, lekarz może zalecić zmniejszenie dawki leku moczopędnego, a nawet jego odstawienie.

Dorośli:

Wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie tętnicze):
Zalecana dawka początkowa wynosi 0,5 mg raz na dobę. Lekarz prawdopodobnie zaleci zwiększenie tej dawki do 1-2 mg na dobę. Dawka maksymalna wynosi 4 mg na dobę.

Pacjenci z niewydolnością serca i wysokim ciśnieniem tętniczym:
Leczenie będzie rozpoczynane w warunkach szpitalnych. Zalecana dawka początkowa wynosi 0,5 mg raz na dobę.

Leczenie po przebytym zawale mięśnia sercowego:
Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się już w trzeciej dobie po przebytym zawale mięśnia sercowego, przeważnie od małej dawki wynoszącej 0,5 mg na dobę. Lekarz prawdopodobnie zaleci stopniowe zwiększenie tej dawki do dawki maksymalnej wynoszącej 4 mg na dobę.

Dawka dla dorosłych leczonych wcześniej lekami moczopędnymi (diuretykami):
Leczenie lekami moczopędnymi należy przerwać co najmniej 72 godziny (3 doby) przed rozpoczęciem stosowania leku Trandogen i (lub) leczenie może być rozpoczynane od dawki 0,5 mg raz na dobę. Następnie dawka zostanie dostosowana, w zależności od wyników leczenia.

Pacjenci w podeszłym wieku:
Nie ma konieczności zmniejszenia dawki, jeśli czynność nerek jest prawidłowa. ekarz będzie kontrolować ciśnienie tętnicze krwi oraz czynność nerek podczas leczenia. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli pacjent otrzymuje jednocześnie leki moczopędne lub w przypadku zaburzeń czynności serca, wątroby lub nerek.

Stosowanie u dzieci i młodzieży:
Nie należy stosować leku Trandogen u dzieci.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek:
Lekarz dostosuje dawkę w zależności od wyników badań laboratoryjnych (0,5 – 1 mg na dobę).
Pacjenci dializowani: 0,5 mg na dobę.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby:
Dawka początkowa wynosi 0,5 mg na dobę. Następnie lekarz może dostosować dawkę w razie potrzeby.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki leku i złego samopoczucia należy skontaktować się z lekarzem, szpitalem lub apteką. Objawy przedawkowania to: znaczne obniżenie ciśnienie tętniczego krwi, wstrząs , spowolnienie procesów myślowych (letarg), wolne tętno, zaburzenia elektrolitowe i pogorszenie czynności nerek.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Trandogen – czy mogę spożywać alkohol?

Spożywanie alkoholu nasila działanie leku Trandogen obniżające ciśnienie tętnicze krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Trandogen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy poinformować lekarza, jeśli uważa się, że jest się w ciąży (lub planuje się ciążę). Lekarz powinien doradzić odstawienie trandolaprilu przed zajściem w ciążę lub w momencie, gdy pacjentka dowie się o ciąży i zalecić stosowanie innego leku w zastępstwie trandolaprilu. Trandolapril nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży i nie może być zażywany powyżej 3 miesiąca ciąży, gdyż może to spowodować poważne wady dziecka, jeżeli jest stosowany powyżej 3 miesiąca ciąży.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub o rozpoczęciu karmienia piersią. Tranlapril nie jest zalecany u kobiet karmiących i lekarz powinien zalecić wybór innego rodzaju leczenia, jeżeli pacjent zamierza w dalszym ciągu karmić piersią. Ma to szczególne znaczenie w przypadku karmienia noworodków lub wcześniaków.

Ulotka Trandogen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Trandogen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz