Sugammadex Noridem

Sugammadex Noridem to lek, który jest stosowany do odwracania działania niektórych leków zwiotczających mięśnie podawanych podczas operacji chirurgicznych. Działa poprzez wiązanie się z tymi lekami w organizmie, co pomaga mięśniom odzyskać normalne działanie po operacji. Sugammadex Noridem jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania tego leku obejmują odwracanie umiarkowanego i głębokiego zwiotczenia mięśni wywołanego przez rokuronium lub wekuronium u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Co to jest lek Sugammadex Noridem
Sugammadex Noridem zawiera substancję czynną sugammadeks. Sugammadex Noridem uważany jest za wybiórczy produkt wiążący leki zwiotczające, ponieważ działa jedynie z określonymi produktami zwiotczającymi mięśnie – bromkiem rokuronium lub bromkiem wekuronium.

W jakim celu stosowany jest lek Sugammadex Noridem
W przypadku konieczności przeprowadzenia niektórych typów operacji mięśnie pacjenta muszą być całkowicie rozkurczone. Dzięki temu chirurg może łatwiej przeprowadzić operację. W tym celu w trakcie znieczulenia ogólnego podawane są leki rozkurczające mięśnie. Są one określane mianem leków zwiotczających mięśnie i należą do nich bromek rokuronium i bromek wekuronium.
Ponieważ te leki powodują również zwiotczenie mięśni oddechowych, konieczne jest zastosowanie wspomaganego oddychania (sztuczna wentylacja) w trakcie oraz po operacji do czasu powrotu własnego oddechu pacjenta.
Sugammadex Noridem jest stosowany w celu przyspieszenia powrotu mięśni do prawidłowego stanu po operacji, żeby wcześniej przywrócić pacjentowi możliwość samodzielnego oddychania.
Jego działanie polega na wiązaniu się w organizmie z bromkiem rokuronium lub bromkiem wekuronium. Lek może być stosowany u dorosłych, gdy podany został bromek rokuronium lub bromek wekuronium, a także u dzieci i młodzieży (w wieku od 2 do 17 lat), gdy bromek rokuronium podano w celu umiarkowanie silnego zwiotczenia mięśni.

Skład

– Substancją czynną leku jest sugammadeks.
Każdy ml roztworu do wstrzykiwań zawiera sugammadeks sodowy w ilości odpowiadającej 100 mg sugammadeksu.
Każda ampułka 2 ml zawiera sugammadeks sodowy w ilości odpowiadającej 200 mg sugammadeksu.
Każda ampułka 5 ml zawiera sugammadeks sodowy w ilości odpowiadającej 500 mg sugammadeksu.

– Pozostałe składniki to: woda do wstrzykiwań, kwas solny stężony 1N (do ustalenia pH) i sodu wodorotlenek 1N (do ustalenia pH).

Dawkowanie

Sugammadex Noridem zostanie podany pacjentowi przez lekarza anestezjologa, albo pod opieką lekarza anestezjologa.

Dawka
Lekarz anestezjolog dopasuje dawkę leku Sugammadex Noridem na podstawie:
• masy ciała
• zastosowanej dawki leku zwiotczającego mięśnie.

Zazwyczaj stosowana dawka to od 2 mg/kg masy ciała do 4 mg/kg masy ciała u osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 2-17 lat. Jeżeli po zwiotczeniu jest konieczny pilny powrót napięcia mięśni do prawidłowego stanu, u osób dorosłych można zastosować dawkę 16 mg/kg masy ciała.

Jak podawany jest lek Sugammadex Noridem
Sugammadex Noridem jest podawany przez lekarza anestezjologa. Podaje się go w postaci pojedynczego wstrzyknięcia poprzez linię dożylną (podanie dożylne).

Przedawkowanie

Ponieważ lekarz anestezjolog nadzoruje stan pacjenta bardzo uważnie, przedawkowanie leku Sugammadex Noridem nie jest prawdopodobne. Niemniej jednak w przypadku takiego zdarzenia nie powinny wystąpić żadne kłopoty.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza anestezjologa lub innego lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza anestezjologa jeśli pacjentka jest w ciąży lub może być w ciąży, albo jeśli karmi piersią.
U pacjentki można nadal zastosować Sugammadex Noridem, ale należy to omówić z lekarzem.
Nie wiadomo, czy sugammadeks może przenikać do mleka ludzkiego. Anestezjolog pomoże pacjentce podjąć decyzję, czy ma przerwać karmienie piersią, czy powstrzymać się od leczenia sugammadeksem, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z leczenia lekiem Sugammadex Noridem dla matki.

Ulotka Sugammadex Noridem

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Sugammadex Noridem (forum)

Stosujesz Sugammadex Noridem? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Sugammadex Noridem. Podziel się doświadczeniami na forum.