Orztiza

Orztiza to lek zawierający atorwastatynę, który jest często stosowany w leczeniu zaburzeń lipidowych. Działa poprzez hamowanie enzymu biorącego udział w syntezie cholesterolu, co prowadzi do zmniejszenia stężenia “złego” cholesterolu (LDL) i triglicerydów we krwi oraz zwiększenia stężenia “dobrego” cholesterolu (HDL). Wskazania do stosowania Orztiza obejmują hipercholesterolemię pierwotną, heterozygotyczną hipercholesterolemię rodzinną oraz hiperlipidemię złożoną. Lek ten jest również stosowany jako uzupełnienie leczenia u osób z jawną miażdżycą naczyń serca lub cukrzycą, niezależnie od stężenia cholesterolu we krwi. Orztiza jest lekiem na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Orztiza jest lekiem zmniejszającym stężenie lipidów we krwi.
Lek Orztiza jest stosowany jako uzupełnienie do jednocześnie zaleconej diety w celu obniżenia stężenia lipidów we krwi, takich jak cholesterol i triglicerydy, gdy sama dieta ubogotłuszczowa i inne postępowanie, takie jak ćwiczenia fizyczne czy zmiana stylu życia nie są wystarczające. Lek Orztiza jest także stosowany pomocniczo z innymi lekami obniżającymi stężenie lipidów we krwi.

Skład

sSubstancją czynną leku jest atorwastatyna.
Jedna tabletka powlekana zawiera odpowiednio 10 mg, 20 mg lub 40 mg atorwastatyny wapniowej.

Inne składniki leku to: rdzeń tabletki: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, wapnia węglan, powidon K-30, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian; otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 6000, talk.

Dawkowanie

Lek należy stosować ściśle według zaleceń lekarza. W przypadku wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek Orztiza przyjmuje się raz na dobę. Lek może być przyjmowany niezależnie od pory dnia, z jedzeniem lub bez. Należy pamiętać o konieczności kontynuowania zaleconej diety i zmianie stylu życia podczas terapii lekiem Orztiza.

Dawkę początkową ustala się na podstawie badania stężenia cholesterolu i zamierzonego celu leczenia. Najczęściej rozpoczyna się leczenie od dawki 10 mg na dobę. Dawka może zostać zmieniona po 4 tygodniach leczenia lub później, jeżeli taką zmianę zaleci lekarz prowadzący.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 80 mg raz na dobę.

Dawka dobowa może być przyjmowana raz na dobę.

Zaburzenia czynności nerek:
Dostosowanie dawki nie jest wymagane. Należy stosować się do wskazówek lekarza.

Dzieci i młodzież w wieku od 4 do 17 lat:
Stosowanie leku Orztiza u dzieci i młodzieży musi być nadzorowane przez lekarza specjalistę.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej dawki leku niż zalecana należy natychmiast poinformować lekarza lub farmaceutę lub zwrócić się do najbliższego oddziału ratunkowego.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Orztiza może być przyjmowany niezależnie od jedzenia. W trakcie leczenia lekiem Orztiza nie należy spożywać zbyt dużych ilości soku grejpfrutowego, gdyż sok grejpfrutowy może zmieniać działanie leku Orztiza.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Orztiza w czasie ciąży. W przypadku kobiet w wieku rozrodczym zalecana jest skuteczna metoda zapobiegania ciąży podczas stosowania leku Orztiza. Przed zastosowaniem każdego leku u kobiety w ciąży należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Orztiza

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)Opinie o Orztiza (forum)

Stosujesz Orztiza? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Orztiza. Podziel się doświadczeniami na forum.