Myalepta

Myalepta, znany również jako metreleptyna, to lek stosowany w leczeniu powikłań wynikających z niedoboru leptyny u pacjentów z lipodystrofią. Jest to stan, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości leptyny, hormonu regulującego apetyt i dystrybucję tłuszczu w organizmie. Myalepta jest dostępny na receptę i jest stosowany jako dodatek do diety w ramach terapii zastępczej. Wskazania obejmują potwierdzoną wrodzoną uogólnioną lipodystrofię (syndrom Berardinelli-Seip) lub nabytą uogólnioną lipodystrofię (syndrom Lawrence’a) u dorosłych i dzieci powyżej 2 lat, a także potwierdzoną rodzinną częściową lipodystrofię lub nabytą częściową lipodystrofię (syndrom Barraquer-Simons) u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat, u których standardowe leki nie zapewniły osiągnięcia odpowiedniej kontroli metabolicznej. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Myalepta. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Substancją czynną leku Myalepta jest metreleptyna.
– Metreleptyna to odpowiednik ludzkiego hormonu zwanego leptyną.

W jakim celu stosuje się lek Myalepta
Lek Myalepta jest stosowany w leczeniu powikłań niedoboru leptyny u pacjentów z lipodystrofią.

Jest on stosowany u osób dorosłych oraz młodzieży i dzieci w wieku co najmniej 2 lat:
– mających lipodystrofię uogólnioną (niedobór tkanki tłuszczowej w całym organizmie).

Jest on stosowany, gdy inne leki okażą się nieskuteczne u osób dorosłych i młodzieży w wieku co najmniej 12 lat:
– mających lipodystrofię częściową, która jest dziedziczna (zwaną także lipodystrofią wrodzoną lub rodzinną),
– lub lipodystrofię częściową wywołaną odpowiedzią organizmu na chorobę wirusową (zwaną także lipodystrofią nabytą).

W jaki sposób działa lek Myalepta
Naturalna leptyna jest wytwarzana przez tkankę tłuszczową i pełni wiele funkcji w organizmie, w tym:
– kontroluje uczucie głodu i poziom energii,
– pomaga insulinie w kontrolowaniu stężenia cukru.

Działanie metreleptyny polega na naśladowaniu działania leptyny. Zwiększa to zdolność organizmu do kontrolowania poziomu energii.

Jaki jest skład Myalepta, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest metreleptyna.
– Każda fiolka zawiera 3 miligramy metreleptyny. Po rozpuszczeniu zawartości fiolki w 0,6 mililitrach wody do wstrzykiwań każdy mililitr roztworu zawiera 5 miligramów metreleptyny.

– Pozostałe składniki to: glicyna, sacharoza, polisorbat 20, kwas glutaminowy, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Myalepta – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Lek Myalepta należy wstrzykiwać raz na dobę pod skórę („wstrzyknięcie podskórne”). Lek ten jest stosowany u dzieci w wieku 2 lat i starszych, młodzieży i osób dorosłych z lipodystrofią uogólnioną oraz u dzieci w wieku 12 lat i starszych, młodzieży i osób dorosłych z lipodystrofią częściową. Podczas stosowania tego leku pacjent lub jego dziecko będą pod kontrolą lekarza, który zdecyduje o wielkości dawki.

Lekarz może zdecydować o samodzielnym wstrzykiwaniu leku przez pacjenta. Lekarz, farmaceuta lub pielęgniarka pokażą, w jaki sposób przygotować i wstrzyknąć lek.
– Nie należy próbować samodzielnie przygotowywać lub wstrzykiwać leku bez wcześniejszego
przeszkolenia.

Jaką dawkę leku wstrzyknąć
Dawka leku Myalepta może zmieniać się z czasem w zależności od tego, jak lek działa na pacjenta.
Proszek Myalepta jest rozpuszczany przez zmieszanie go z wodą do wstrzykiwań w celu sporządzenia roztworu do wstrzyknięcia. Należy zapoznać się z „Instrukcją użycia”, by dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować roztwór przed jego wstrzyknięciem.

Lekarz przepisze pacjentowi odpowiednią dawkę w oparciu o następujące informacje:
– Jeśli pacjent waży 40 kg lub mniej:

−Dawka początkowa wynosi 0,06 mg (0,012 ml roztworu) na każdy kilogram masy ciała.
– W przypadku mężczyzn ważących ponad 40 kg:

−Dawka początkowa wynosi 2,5 mg (0,5 ml roztworu).
– W przypadku kobiet ważących ponad 40 kg:

−Dawka początkowa wynosi 5 mg (1 ml roztworu).

Lekarz lub farmaceuta wskaże, jaką objętość roztworu należy wstrzyknąć. W przypadku wątpliwości co do tego, jaką objętość roztworu należy wstrzyknąć, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą przed wstrzyknięciem leku.

– Strzykawka potrzebna do wstrzyknięcia leku zależy od dawki przepisanej pacjentowi.
o Pacjent otrzyma odpowiednią strzykawkę do wstrzyknięcia leku od farmaceuty.
o Patrz „Instrukcja użycia”, by dowiedzieć się, jaką strzykawkę należy użyć.
● Aby dowiedzieć się, jaką objętość roztworu (w ml) wstrzyknąć, należy podzielić dawkę (w mg) przez 5.
o Na przykład, jeśli pacjentowi przepisano lek Myalepta w dawce 5 mg, należy podzielić 5 mg przez 5, co daje 1 ml – to objętość roztworu, którą należy wstrzyknąć przy użyciu strzykawki 1 ml.
● Jeśli dawka wynosi 1,50 mg (0,30 ml roztworu) lub mniej, należy użyć strzykawki 0,3 ml. o Strzykawka 0,3 ml wskazuje objętość do wstrzyknięcia w „jednostkach” zamiast w „ml”. Patrz „Instrukcja użycia” (punkt 7), by uzyskać więcej informacji na temat odczytywania i używania różnych strzykawek.
o Aby dowiedzieć się, jaką objętość roztworu (w jednostkach) wstrzyknąć, należy podzielić dawkę (w mg) przez 5, a następnie pomnożyć wynik przez 100.

Jeśli pacjent musi wstrzykiwać 1 ml roztworu Myalepta lub więcej, lekarz może zalecić podawanie dawki w dwóch osobnych wstrzyknięciach. Może to zwiększyć komfort wstrzykiwania leku.
W przypadku obu wstrzyknięć należy używać czystej strzykawki i igły.
W przypadku wątpliwości co do tego, jaką objętość roztworu należy wstrzyknąć, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą przed wstrzyknięciem leku.
W przypadku przepisywania małych dawek/objętości (np. u dzieci), po pobraniu wymaganej dawki fiolki będą pozostawać niemal całkowicie wypełnione produktem leczniczym. Pozostały roztwór należy wyrzucić po użyciu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Myalepta, należy porozmawiać z lekarzem i niezwłocznie udać się do szpitala. Lekarz zbada czy u pacjenta występują działania niepożądane.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Myalepta – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Myalepta w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży, nie powinna stosować leku Myalepta, ponieważ nie wiadomo, w jaki sposób metreleptyna wpłynie na nienarodzone dziecko.

– W okresie stosowania leku Myalepta pacjentka, która mogłaby zajść w ciążę, powinna stosować skuteczne metody antykoncepcji, w tym metody niehormonalne, takie jak prezerwatywy.

Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli pacjentka karmi piersią. Pacjentka i lekarz wspólnie zdecydują, czy kontynuować karmienie piersią czy nie w okresie stosowania tego leku.

Nie wiadomo, czy metreleptyna przenika do mleka kobiecego.

Lek Myalepta może zwiększać płodność u pacjentek z lipodystrofią.

Prowadzenie pojazdów

Lek Myalepta ma niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Podczas stosowania tego leku mogą wystąpić zawroty głowy lub uczucie zmęczenia. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych narzędzi lub maszyn. W przypadku wątpliwości należy porozmawiać z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Myalepta

Ulotka Myalepta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Myalepta przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:



Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Myalepta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Myalepta w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Myalepta

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Myalepta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Myalepta. Podziel się doświadczeniami na forum.