Konsultacja merytoryczna:

Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii

Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii jest radiofarmaceutykiem, który zawiera substancję aktywną, promieniotwórczy izotop jodu-131. Preparat podawany jest dożylnie w dawkach o różnej aktywności promieniotwórczej w celach terapeutycznych. Jod [131I] jest radioizotopem krótko życiowym, o okresie połowicznego rozpadu wynoszącym 8,04 dni.

Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii jest radiofarmaceutykiem stosowanym w terapii nowotworowej. Terapeutycznie MIBG-131I znajduje zastosowanie w leczeniu rozsianych zmian przerzutowych złośliwej postaci pheochromocytoma, paraganglioma, neuroblastoma, rakowiaków i niekiedy raka rdzeniastego tarczycy.

Jaki jest skład Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest siarczan meta-jodo(131I)benzyloguanidyny o aktywności 370 – 740 MBq/ml.

Pozostałe składniki leku to: sodu pirosiarczyn, miedzi (II) siarczan pięciowodny, sodu octan trójwodny, kwas octowy, alkohol benzylowy, sodu chlorek, woda do wstrzykiwań

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka:
Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii to preparat do podawania dożylnego w dawkach o różnej aktywności promieniotwórczej.

W terapii nowotworowej przy pomocy MIBG-131I zalecana jednorazowa dawka wynosi około 3.7 GBq. Dawkę terapeutyczną należy rozcieńczyć solą fizjologiczną do objętości około 50 ml i podawać ją dożylnie w ciągu 1,5 – 2 godz.
Zalecana dawka jest taka sama dla dorosłych jak i dzieci. Aktywność radiofarmaceutyku podawanego pacjentom powinna być zawsze rozpatrywana w relacji do jego wartości diagnostycznych i terapeutycznych.

Sposób podania
Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii to preparat do podawania dożylnego pod kontrolą wyspecjalizowanego personelu. Podczas podawania leku, należy ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest prawie niemożliwe, ponieważ dawka produktu podawana pacjentowi jest ściśle kontrolowaną przez lekarza specjalistę medycyny nuklearnej. Jednak w przypadku przedawkowania lekarz zastosuje odpowiednie leczenie.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza specjalisty medycyny nuklearnej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii – czy mogę spożywać alkohol?

Nie są zalecane żadne szczególne środki ostrożności.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest ciąża i karmienie piersią

Przed przyjęciem leku należy poinformować lekarza specjalistę medycyny nuklearnej jeśli:
– u kobiety istnieje podejrzenie ciąży,
– nie wystąpiła miesiączka w przewidywanym terminie,
– kobieta karmi piersią.

W przypadku wątpliwości, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą w dziedzinie medycyny nuklearnej, nadzorującym przebieg badania.

W przypadku konieczności podania radiofarmaceutyków kobietom w wieku rozrodczym, należy się upewnić, że kobieta nie jest w ciąży. Powinna obowiązywać zasada podawania jodu-131 do dziesiątego dnia po miesiączce, lub po uzyskaniu ujemnego wyniku próby ciążowej. Po leczeniu wskazane jest unikanie ciąży przez 1 rok.

Należy zaprzestać karmienia piersią po podaniu pierwszej dawki radiofarmaceutyku z powodu możliwego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Karmienie może zostać wznowione, gdy dawka promieniowania, jaką dziecko mogłoby otrzymać podczas karmienia i podczas kontaktu z matką, będzie mieścić się w wyznaczonych prawnie normach.

Ulotka Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Metajodobenzyloguanidyna- 131I (MIBG- 131I) do terapii, 370 – 740 MBq/ml, roztwór do wstrzykiwań Jobenguan (131I)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 11 razy

Rozmiar plku 140.96 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Metajodobenzyloguanidyna- 131I (MIBG- 131I) do terapii, 370 – 740 MBq/ml, roztwór do wstrzykiwań Jobenguan (131I)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 193.38 KB

Cena - ile kosztuje Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii?

Cena Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Metajodobenzyloguanidyna-131I (MIBG-131I) do terapii? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

GINEintima ActiCand 30 w postaci tabletek dopochwowych, zawiera dwa przebadane klinicznie szczepy bakterii z gatunku Lactobacillus, które wykazują korzystne działanie w profilaktyce grzybicy pochwy i sromu wywołaną przez drożdżaki Candida.

Depresanum, to preparat, który wspomaga utrzymanie dobrego stanu psychicznego i wywiera pozytywny wpływ na zachodzące w mózgu procesy związane z odczuwanym nastrojem. Środek zawiera ekstrakt z kwiatu szafranu działający na aktywność układu…

Marka Allnutrition stworzyła naturalny suplement diety Ashwagandha Forte. Każda kapsułka zawiera aż 800mg ekstraktu z żeń-szenia indyjskiego, który znany jest z działania adaptogennego, czyli zwiększającego odporność organizmu na stres.

Pyszny truskawkowy FlexProtein Shake marki Allnutrition składa się z białek serwatki, MSM, proliny i kolagenu, które wpływają na stan stawów, kości i mięśni. Dodatkowo suplement diety zawiera witaminy i minerały wspierające…

HELSI Pastylki do ssania o smaku czarnej porzeczki korzystnie wpływa na stan gardła i jamy ustnej. Łagodzi podrażnienia oraz działa nawilżająco i osłaniająco. Ogranicza stany zapalne gardła.

Ziołowo-owocowa Herbatka Wirustop zawiera kompozycję składników stanowiących naturalne bogactwo dla organizmu. W składzie zawarto liść czystka, korzeń lukrecji, jeżówki i tarczycy bajkalskiej, a także trawę cytrynową, owoc bzu czarnego i pigwowca.

Magnez w postaci leku. Produkt leczniczy Slow-Mag jest wskazany w profilaktyce oraz w leczeniu niedoborów magnezu. Preparat zawiera magnez w postaci chlorku magnezu sześciowodnego, w każdej tabletce znajduje się 64mg jonów magnezu.

SUPERSMILE Original Mint Pasta do zębów wybielająca działa na bazie formuły CALPROX® , która przy niskiej abrazyjności umożliwia usunięcie przebarwień i osadów będących skutkiem częstego picia np. kawy…

MULTI-B-COMPLEX to suplement diety, który dostarcza organizmowi 8 najważniejszych witamin z grupy B. Wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego oraz immunologicznego. Poprawia stan skóry i błon śluzowych.

Wysokiej jakości kwas L-askorbinowy w proszku do przygotowywania roztworu. Witamina C Kwas L-askorbinowy marki Herbapol Kraków polecany jest dla osób, które chcą uzupełnić ewentualne niedobry witaminy C w swojej diecie.

Kompozycja witamin, minerałów, roślinnych ekstraktów oraz koncentratu czerwonego wina! Suplement diety Doppelherz System Vitalife Shots w postaci ampułek z płynem do bezpośredniego spożycia polecany jest w celu uzupełnienia diety osób aktywnych.

Suplement diety Vigalex D3 krople polecany jest w szczególności dla niemowląt i dzieci jako uzupełnienie codziennej diety w witaminę D – składnik wspomagający prawidłowy wzrost i rozwój kości oraz wspierający prawidł…

HEEL-HUSTEEL to jeden z preparatów homeopatycznych stosowanych doustnie w postaci kropli, który łagodzi dolegliwości związane z dokuczliwym kaszlem o różnej etiologii (przede wszystkim suchym).

Ascofer stosowany jest w niedokrwistości z niedoboru żelaza (pierwotne, niedobarwliwe), niedokrwistość pokrwotoczna, utajony niedobór żelaza (u kobiet w wieku rozrodczym, dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu, osób w podes

Skład płynu fioletowego do higieny intymnej Alexis tworzą delikatne składniki myjące oraz kwas mlekowy. Produkt delikatnie oczyszcza okolice intymne, długotrwale odświeża, a także zapewnia działanie kojące i antybakteryjne.

Hipoalergiczny balsam do ciała Eloderm to świetna alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków. Balsam dogłębnie nawilża skórę oraz chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Swe działanie zawdzięcza zawartości kwasów Omega 3-6-9.

Preparat zawierający wysokiej jakości olej z wątroby rekina – Tran z witaminami A+D+E polecany jest dla osób, które chcą uzupełnić swoją dietę w składniki, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w…

ACESAN zaliczany jest do leków przeciwagregacyjnych. Skutecznie zmniejsza zdolność płytek krwi do agregacji i powstawania szkodliwych dla zdrowia zakrzepów oraz zatorów w naczyniach krwionośnych.

Morwa biała jest jednym z najbardziej cenionych surowców w ziołolecznictwie, pomaga bowiem utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi. Wyciąg z liści morwy białej zastosowano w suplemencie diety Apteo Morwa biała.

U niektórych osób po spożyciu ciężkostrawnych potraw mogą wystąpić objawy dyskomfortu trawiennego. Ziołowa kompozycja zawarta w Herbatce fix na nadkwaśność przyczynia się do złagodzenia m.in. uciążliwych wzdęć lub niestrawności.