COVID-19 Vaccine Janssen

Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen, znana również jako szczepionka Johnson & Johnson, jest jednodawkowym środkiem przeciwko COVID-19. Szczepionka ta jest wektorowa i wykorzystuje adenowirusy do dostarczenia fragmentu kodu genetycznego wirusa SARS-CoV-2 do komórek organizmu, co prowadzi do wytworzenia białka charakterystycznego dla tego wirusa i stymuluje odpowiedź immunologiczną. Szczepionka jest przeznaczona dla osób dorosłych i jest dostępna na receptę. Wskazaniem do jej zastosowania jest czynne uodparnianie przeciwko chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

COVID-19 Vaccine Janssen jest szczepionką stosowaną w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2.

Szczepionkę COVID-19 Vaccine Janssen podaje się osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym.

Szczepionka powoduje, że układ odpornościowy (naturalna obrona organizmu) wytwarza przeciwciała i wyspecjalizowane białe krwinki, które działają przeciwko wirusowi, zapewniając w ten sposób ochronę przed COVID-19. Żaden ze składników tej szczepionki nie może powodować choroby COVID-19.

Skład

– Substancją czynną jest Adenowirus typu 26 z sekwencją kodującą glikoproteinę S wirusa SARS-CoV-2* (Ad26.COV2-S), nie mniej niż 8,92 log10 jednostek zakaźnych (Inf.U) w każdej dawce 0,5 ml

* Wytworzony w linii komórkowej PER.C6 TetR z wykorzystaniem technologii rekombinacji DNA.

Ta szczepionka zawiera organizmy modyfikowane genetycznie (GMO).

– Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
– Opakowanie zawierające 10 fiolek: 2-hydroksypropylo-β-cyklodekstryna (HBCD), kwas cytrynowy jednowodny, etanol, kwas solny, polisorbat 80, sodu chlorek, sodu wodorotlenek, sodu cytrynian, woda do wstrzykiwań (patrz punkt 2: Szczepionka COVID Vaccine Janssen zawiera sód i Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen zawiera etanol).
– Opakowanie zawierające 20 fiolek: 2-hydroksypropylo-β-cyklodekstryna (HBCD), kwas cytrynowy jednowodny, etanol, kwas solny, polisorbat 80, sodu chlorek, sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań (patrz punkt 2: Szczepionka COVID Vaccine Janssen zawiera sód i Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen zawiera etanol).

Dawkowanie

Lekarz, farmaceuta lub pielęgniarka wstrzyknie szczepionkę w mięsień – zwykle w górną część ramienia.

Jaka ilość szczepionki zostanie podana
Wstrzykuje się pojedynczą dawkę (0,5 ml) szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen.

Po wstrzyknięciu lekarz, farmaceuta lub pielęgniarka będzie obserwować pacjenta przez około 15 minut w celu wykrycia objawów reakcji alergicznej.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tej szczepionki należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Przedawkowanie

Nie odnotowano żadnego przypadku przedawkowania. W badaniach fazy 1/2, w których podawano większą dawkę (do 2 razy), szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen była dobrze tolerowana, jednak u osób zaszczepionych odnotowano zwiększenie reaktogenności (nasilenie bólu w miejscu szczepienia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, nudności i gorączkę).

W przypadku przedawkowania należy monitorować pacjenta i zastosować odpowiednie leczenie objawowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki przed przyjęciem tej szczepionki.

Ulotka COVID-19 Vaccine Janssen

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o COVID-19 Vaccine Janssen (forum)

Stosujesz COVID-19 Vaccine Janssen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o COVID-19 Vaccine Janssen. Podziel się doświadczeniami na forum.