CITARATIO 10

Działanie i wskazania

Citaratio 10 należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). W ludzkim mózgu występuje substancja zwana serotoniną. Uważa się, że niskie stężenie serotoniny może być przyczyną depresji. Działanie cytalopramu nie zostało do końca poznane, ale lek ten może pomagać poprzez zwiększanie ilości serotoniny w mózgu.

Citaratio 10 jest stosowany w leczeniu:
– depresji (epizodów dużej depresji)
– zaburzeń lękowych z lękiem lub bez lęku przed otwartymi przestrzeniami (agorafobia).

Skład

Substancją czynną jest cytalopram.
Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg cytalopramu (w postaci cytalopramu bromowodorku).

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian
Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 6000.

Dawkowanie


Dorośli

Depresja
Dawka wynosi 2 tabletki powlekane (20 mg cytalopramu) na dobę. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 60 mg na dobę.

Zaburzenia lękowe
Zalecana dawka początkowa wynosi 1 tabletkę powlekaną (10 mg cytalopramu) na dobę przez pierwszy tydzień. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 60 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat)

Depresja
Dawka wynosi 1–2 tabletki powlekane (10–20 mg cytalopramu) na dobę. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 40 mg na dobę.

Zaburzenia lękowe
Zalecana dawka początkowa wynosi 1 tabletkę powlekaną (10 mg cytalopramu) na dobę przez pierwszy tydzień. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 40 mg na dobę.

Zmniejszona czynność wątroby
Dawka początkowa wynosi 1 tabletkę powlekaną (10 mg cytalopramu) na dobę przez pierwsze dwa tygodnie. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 3 tabletek powlekanych (30 mg cytalopramu) na dobę.

Czas i sposób przyjmowania
Cytalopram powinien być przyjmowany doustnie w dawce jednorazowej rano lub wieczorem. Tabletki powlekane mogą być przyjmowane zarówno w czasie jedzenia, jak i na czczo, zawsze należy je popijać.

Czas trwania leczenia

Depresja
Efekt działania Cytalopramu nie jest odczuwalny od razu. Może minąć ok. 2 tygodnie do stwierdzenia poprawy. Po ustąpieniu objawów choroby cytalopram powinien być przyjmowany przez kolejne 4-6 miesięcy.

Lek napadowy
Poprawa następuje po 2-4 tygodniach leczenia. Pełen efekt terapeutyczny może pojawić się po ponad 3 miesięcznym stosowaniu.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent lub ktoś z jego otoczenia przypadkowo zażył zbyt dużo tabletek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. Mogą wystąpić następujące objawy: senność, śpiączka, niezdolność do poruszenia się (stupor), napady padaczkowe, przyspieszone tętno, zwiększona potliwość, nudności, wymioty, zsinienie ust, języka, skóry oraz błon śluzowych (spowodowane niedostatecznym dotlenieniem krwi), a także przyspieszony oddech. Może również wystąpić zespół serotoninowy (objawy, patrz „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Citaratio 10” załączonej ulotki).

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Zaleca się, aby nie spożywać alkoholu podczas leczenia lekiem Citaratio 10. Citaratio 10 można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy nagle przerywać przewlekłego stosowania Citaratio 10.Jeśli pacjentka stosuje lek Citaratio 10 podczas ostatniego trymestru ciąży, należy poinformować lekarza, ponieważ u dziecka po narodzeniu mogą wystąpić objawy odstawienia. Objawy te pojawiają się u dziecka zwykle w pierwszej dobie po narodzeniu. Może być to bezsenność, kłopoty z oddychaniem, zasinienie skóry, podwyższona lub obniżona temperatura ciała, wymioty, nadmierna płaczliwość, sztywnienie lub wiotkość mięśni, letarg, drżenie, drgawki. Jeśli noworodek po urodzeniu wykazuje powyższe objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Należy się upewnić, ze położna i (lub) lekarz wiedzą, że pacjentka przyjmuje lek Citalopram. Przyjmowanie w czasie ciąży, szczególnie w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży leków, takich jak Citalopram może zwiększyć ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN) objawiającego się przyspieszonym oddechem i zasinieniem skóry dziecka. Objawy te występują zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Jeśli takie objawy wystąpią należy natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Cytalopram przenika do mleka matki w niewielkich ilościach. Istnieje ryzyko oddziaływania leku na dziecko. Należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem karmienia piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here