CITARATIO 10

KATEGORIA:
POZOSTAŁE LEKI

SUBSTANCJA CZYNNA:

CITARATIO 10 - INFORMACJE I OPINIE O LEKUNa tej stronie znajdują się informacje o leku CITARATIO 10. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku CITARATIO 10 w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).

CO TO JEST I JAK DZIAŁA CITARATIO 10? – OPIS I WSKAZANIA

Citaratio 10 należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). W ludzkim mózgu występuje substancja zwana serotoniną. Uważa się, że niskie stężenie serotoniny może być przyczyną depresji. Działanie cytalopramu nie zostało do końca poznane, ale lek ten może pomagać poprzez zwiększanie ilości serotoniny w mózgu.

Citaratio 10 jest stosowany w leczeniu:
– depresji (epizodów dużej depresji)
– zaburzeń lękowych z lękiem lub bez lęku przed otwartymi przestrzeniami (agorafobia).

SKŁAD CITARATIO 10, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną jest cytalopram.
Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg cytalopramu (w postaci cytalopramu bromowodorku).

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian
Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 6000.

JAKIE JEST DAWKOWANIE CITARATIO 10? – INSTRUKCJA STOSOWANIA


Dorośli

Depresja
Dawka wynosi 2 tabletki powlekane (20 mg cytalopramu) na dobę. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 60 mg na dobę.

Zaburzenia lękowe
Zalecana dawka początkowa wynosi 1 tabletkę powlekaną (10 mg cytalopramu) na dobę przez pierwszy tydzień. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 60 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat)

Depresja
Dawka wynosi 1–2 tabletki powlekane (10–20 mg cytalopramu) na dobę. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 40 mg na dobę.

Zaburzenia lękowe
Zalecana dawka początkowa wynosi 1 tabletkę powlekaną (10 mg cytalopramu) na dobę przez pierwszy tydzień. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 40 mg na dobę.

Zmniejszona czynność wątroby
Dawka początkowa wynosi 1 tabletkę powlekaną (10 mg cytalopramu) na dobę przez pierwsze dwa tygodnie. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 3 tabletek powlekanych (30 mg cytalopramu) na dobę.

Czas i sposób przyjmowania
Cytalopram powinien być przyjmowany doustnie w dawce jednorazowej rano lub wieczorem. Tabletki powlekane mogą być przyjmowane zarówno w czasie jedzenia, jak i na czczo, zawsze należy je popijać.

Czas trwania leczenia

Depresja
Efekt działania Cytalopramu nie jest odczuwalny od razu. Może minąć ok. 2 tygodnie do stwierdzenia poprawy. Po ustąpieniu objawów choroby cytalopram powinien być przyjmowany przez kolejne 4-6 miesięcy.

Lek napadowy
Poprawa następuje po 2-4 tygodniach leczenia. Pełen efekt terapeutyczny może pojawić się po ponad 3 miesięcznym stosowaniu.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI CITARATIO 10, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent lub ktoś z jego otoczenia przypadkowo zażył zbyt dużo tabletek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. Mogą wystąpić następujące objawy: senność, śpiączka, niezdolność do poruszenia się (stupor), napady padaczkowe, przyspieszone tętno, zwiększona potliwość, nudności, wymioty, zsinienie ust, języka, skóry oraz błon śluzowych (spowodowane niedostatecznym dotlenieniem krwi), a także przyspieszony oddech. Może również wystąpić zespół serotoninowy (objawy, patrz „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Citaratio 10” załączonej ulotki).

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Zaleca się, aby nie spożywać alkoholu podczas leczenia lekiem Citaratio 10. Citaratio 10 można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ CITARATIO 10 W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Nie należy nagle przerywać przewlekłego stosowania Citaratio 10.Jeśli pacjentka stosuje lek Citaratio 10 podczas ostatniego trymestru ciąży, należy poinformować lekarza, ponieważ u dziecka po narodzeniu mogą wystąpić objawy odstawienia. Objawy te pojawiają się u dziecka zwykle w pierwszej dobie po narodzeniu. Może być to bezsenność, kłopoty z oddychaniem, zasinienie skóry, podwyższona lub obniżona temperatura ciała, wymioty, nadmierna płaczliwość, sztywnienie lub wiotkość mięśni, letarg, drżenie, drgawki. Jeśli noworodek po urodzeniu wykazuje powyższe objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Należy się upewnić, ze położna i (lub) lekarz wiedzą, że pacjentka przyjmuje lek Citalopram. Przyjmowanie w czasie ciąży, szczególnie w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży leków, takich jak Citalopram może zwiększyć ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN) objawiającego się przyspieszonym oddechem i zasinieniem skóry dziecka. Objawy te występują zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Jeśli takie objawy wystąpią należy natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Cytalopram przenika do mleka matki w niewielkich ilościach. Istnieje ryzyko oddziaływania leku na dziecko. Należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem karmienia piersią.

ULOTKA LEKU CITARATIO 10 – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – CITARATIO 10 CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

REZERWACJA LEKU W APTECE - CITARATIO 10 CENA, REFUNDACJA

CITARATIO 10 OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here