CITARATIO 10 (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

CO TO JEST I JAK DZIAŁA CITARATIO 10 (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)? – WSKAZANIA DO STOSOWANIA

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

Citaratio 10 należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). W ludzkim mózgu występuje substancja zwana serotoniną. Uważa się, że niskie stężenie serotoniny może być przyczyną depresji. Działanie cytalopramu nie zostało do końca poznane, ale lek ten może pomagać poprzez zwiększanie ilości serotoniny w mózgu.

Citaratio 10 jest stosowany w leczeniu:
– depresji (epizodów dużej depresji)
– zaburzeń lękowych z lękiem lub bez lęku przed otwartymi przestrzeniami (agorafobia).

REKLAMA

Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: .

CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

CITARATIO 10 (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) SKŁAD – CO ZAWIERA TEN LEK?

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Substancją czynną jest cytalopram.
Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg cytalopramu (w postaci cytalopramu bromowodorku).

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian
Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 6000.

CITARATIO 10 (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) DAWKOWANIE – JAK STOSOWAĆ TEN PREPARAT?

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?


Dorośli

Depresja
Dawka wynosi 2 tabletki powlekane (20 mg cytalopramu) na dobę. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 60 mg na dobę.

Zaburzenia lękowe
Zalecana dawka początkowa wynosi 1 tabletkę powlekaną (10 mg cytalopramu) na dobę przez pierwszy tydzień. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 60 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat)

Depresja
Dawka wynosi 1–2 tabletki powlekane (10–20 mg cytalopramu) na dobę. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 40 mg na dobę.

REKLAMA

Zaburzenia lękowe
Zalecana dawka początkowa wynosi 1 tabletkę powlekaną (10 mg cytalopramu) na dobę przez pierwszy tydzień. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 40 mg na dobę.

Zmniejszona czynność wątroby
Dawka początkowa wynosi 1 tabletkę powlekaną (10 mg cytalopramu) na dobę przez pierwsze dwa tygodnie. Dawka może być zwiększona przez lekarza maksymalnie do 3 tabletek powlekanych (30 mg cytalopramu) na dobę.

Czas i sposób przyjmowania
Cytalopram powinien być przyjmowany doustnie w dawce jednorazowej rano lub wieczorem. Tabletki powlekane mogą być przyjmowane zarówno w czasie jedzenia, jak i na czczo, zawsze należy je popijać.

Czas trwania leczenia

Depresja
Efekt działania Cytalopramu nie jest odczuwalny od razu. Może minąć ok. 2 tygodnie do stwierdzenia poprawy. Po ustąpieniu objawów choroby cytalopram powinien być przyjmowany przez kolejne 4-6 miesięcy.

Lek napadowy
Poprawa następuje po 2-4 tygodniach leczenia. Pełen efekt terapeutyczny może pojawić się po ponad 3 miesięcznym stosowaniu.

PRZEDAWKOWANIE – OBJAWY PRZYJĘCIA ZBYT DUŻEJ DAWKI LEKU

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Jeśli pacjent lub ktoś z jego otoczenia przypadkowo zażył zbyt dużo tabletek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. Mogą wystąpić następujące objawy: senność, śpiączka, niezdolność do poruszenia się (stupor), napady padaczkowe, przyspieszone tętno, zwiększona potliwość, nudności, wymioty, zsinienie ust, języka, skóry oraz błon śluzowych (spowodowane niedostatecznym dotlenieniem krwi), a także przyspieszony oddech. Może również wystąpić zespół serotoninowy (objawy, patrz „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Citaratio 10” załączonej ulotki).

STOSOWANIE LEKU Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Zaleca się, aby nie spożywać alkoholu podczas leczenia lekiem Citaratio 10. Citaratio 10 można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CITARATIO 10 (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) W CIĄŻY ORAZ PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Nie należy nagle przerywać przewlekłego stosowania Citaratio 10.Jeśli pacjentka stosuje lek Citaratio 10 podczas ostatniego trymestru ciąży, należy poinformować lekarza, ponieważ u dziecka po narodzeniu mogą wystąpić objawy odstawienia. Objawy te pojawiają się u dziecka zwykle w pierwszej dobie po narodzeniu. Może być to bezsenność, kłopoty z oddychaniem, zasinienie skóry, podwyższona lub obniżona temperatura ciała, wymioty, nadmierna płaczliwość, sztywnienie lub wiotkość mięśni, letarg, drżenie, drgawki. Jeśli noworodek po urodzeniu wykazuje powyższe objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Należy się upewnić, ze położna i (lub) lekarz wiedzą, że pacjentka przyjmuje lek Citalopram. Przyjmowanie w czasie ciąży, szczególnie w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży leków, takich jak Citalopram może zwiększyć ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN) objawiającego się przyspieszonym oddechem i zasinieniem skóry dziecka. Objawy te występują zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Jeśli takie objawy wystąpią należy natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Cytalopram przenika do mleka matki w niewielkich ilościach. Istnieje ryzyko oddziaływania leku na dziecko. Należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem karmienia piersią.

PEŁNA DOKUMENTACJA LEKU

Jeżeli w powyższym opisie nie znaleźliście Państwo poszkiwanych informacji, istnieje możliwość pobrania pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta lub charakterystyki produktu leczniczego (dla lekarzy lub farmaceutów).

CITARATIO 10 (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) ulotka leku, chpl, opinie, dawkowanie

CITARATIO 10 (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) ULOTKA (SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE)

ULOTKA LEKU (pliki PDF lub DOC) - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie


REKLAMA

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL (pliki PDF lub DOC) - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie


ZAMIENNIKI - LISTA PRODUKTÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

Potencjalne zamienniki - poniższe zestawienie zawiera wykaz produktów (leków, suplementów diety, wyrobów medycznych) zawierających co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany produkt.

OPINIE PACJENTÓW / FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach. Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność tego leku.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here