CHOLESTAGEL


12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU CHOLESTAGEL

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

Cholestagel zawiera substancję czynną kolesewelam (w postaci kolesewelamu chlorowodorku). Lek Cholestagel pomaga zmniejszyć stężenie cholesterolu we krwi. Lekarz powinien przepisać lek Cholestagel tylko wówczas, gdy stosowanie diety ubogiej w tłuszcze i cholesterol nie było wystarczająco skuteczne.

Mechanizm działania leku Cholestagel polega na wiązaniu w układzie pokarmowym kwasów żółciowych wytwarzanych przez wątrobę i wydalaniu kwasów żółciowych z organizmu wraz z kałem. W ten sposób zapobiega wchłanianiu zwrotnemu kwasów żółciowych z jelit. Brak ponownego obiegu kwasów żółciowych powoduje, że wątroba musi wytworzyć dodatkową ilość kwasu żółciowego. W tym celu wątroba zużywa cholesterol znajdujący się we krwi. W wyniku tego zmniejsza się stężenie cholesterolu we krwi.

Lek Cholestagel jest stosowany u dorosłych w leczeniu schorzenia określanego mianem pierwotnej hipercholesterolemii (zwiększone stężenie cholesterolu we krwi).
– Lek Cholestagel można stosować jako jedyny lek lub w połączeniu z dietą ubogotłuszczową i ubogocholesterolową, jeśli leczenie statyną (lek działający na wątrobę i zmniejszający stężeniecholesterolu) jest niewskazane lub źle tolerowane.
– Lek Cholestagel może być stosowany jednocześnie ze statyną w połączeniu z dietą ubogotłuszczową i ubogocholesterolową, gdy leczenie samą statyną nie jest wystarczające do regulowania stężenia cholesterolu we krwi.
– Lek Cholestagel może być także stosowany w połączeniu z ezetymibem (lek zmniejszający stężenie cholesterolu we krwi działający poprzez zmniejszanie wchłaniania cholesterolu z jelit), ze statyną lub bez niej.

SKŁAD LEKU CHOLESTAGEL

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Substancją czynną leku jest kolesewelam (w postaci chlorowodorku). Każda tabletka zawiera 625 mg kolesewelamu.
Pozostałe składniki leku (substancje pomocnicze) to:

Rdzeń tabletki:
Celuloza mikrokrystaliczna (E460)
Krzemionka koloidalna bezwodna
Magnezu stearynian
Woda oczyszczona

Otoczka tabletki:
Hypromeloza (E464)
Monoglicerydy diacylowane
Tusz do nadruku:
Żelaza tlenek czarny (E172)
Hypromeloza (E464)
Glikol propylenowy

DAWKOWANIE LEKU CHOLESTAGEL

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

Lek Cholestagel należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub famaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zgodnie z opisem w punkcie 2, w przypadku jednoczesnego stosowania leku Cholestagel z innym lekiem, lekarz może zalecić przyjmowanie leku Cholestagel co najmniej 4 godziny przed zażyciem innego leku lub cztery godziny po nim.

W przypadku jednoczesnego stosowania leku Neoral® lub cyklosporyny z lekiem Cholestagel, leki te należy przyjmować zawsze w ten sam sposób w ciągu dnia, albo zawsze razem, albo zawsze oddzielnie przez określoną liczbę godzin.

Tabletki leku Cholestagel należy zażywać w trakcie jedzenia, popijając płynem.

Leczenie skojarzone
Zalecana dawka leku Cholestagel stosowanego w skojarzeniu ze statyną lub ezetymibem, lub z obydwoma lekami, wynosi 4 do 6 tabletek podawanych doustnie na dobę. Lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie leku Cholestagel raz lub dwa razy na dobę. Niezależnie od dawkowania lek Cholestagel należy przyjmować z posiłkiem. Dawkowanie statyn w skojarzeniu z ezetymibem, należy ustalić zgodnie z zaleceniami podanymi dla tego konkretnego leku. Leki mogą być przyjmowane jednocześnie lub o różnych porach, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Monoterapia
Zalecana dawka początkowa leku Cholestagel wynosi 3 tabletki dwa razy na dobę podczas posiłku, lub 6 tabletek raz na dobę w czasie posiłku. Lekarz może zwiększyć dawkę do 7 tabletek na dobę.

Dowiedz się więcej na ten temat tego, jak bezpiecznie przyjmować leki.

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Należy skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić zaparcia lub wzdęcia.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Brak odrębnych zaleceń.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Jeśli lekarz przepisze jednocześnie lek Cholestagel i statynę, istotne jest, aby pacjentka poinformowała lekarza o tym, że jest w ciąży lub też że planuje zajście w ciążę, gdyż statyn nie wolno stosować w czasie ciąży. Należy zapoznać się z ulotką dla pacjenta dołączoną do opakowania tej konkretnej statyny.

Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli karmi piersią. Lekarz może wówczas podjąć decyzję o przerwaniu podawania leku.

DOKUMENTACJA LEKU CHOLESTAGEL – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępniliśmy możliwość ściągnięcia pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

ULOTKA LEKU CHOLESTAGEL

ULOTKA LEKU CHOLESTAGEL - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHOLESTAGEL CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.
ZAREZERWUJ CHOLESTAGEL W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy, za pośrednictwem serwisu ktomalek.pl. Możliwość rezerwacji leku zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jeżeli apteka udostępnia informacje, istnieje możliwość weryfikacji jaka jest aktualna cena leku. Sprawdź gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI LEKU CHOLESTAGEL

Zapoznaj się z listą leków, które zawierają:

OPINIE O CHOLESTAGEL

Poznaj opinie pacjentów stosujących ten lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami - forum o lekach.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here