Cholestagel

Cholestagel to lek na receptę, który zawiera substancję czynną kolesewelam. Jest stosowany w leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii, czyli stanu, w którym stężenie cholesterolu we krwi jest zbyt wysokie. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami obniżającymi poziom cholesterolu. Cholestagel pomaga kontrolować poziom cholesterolu, co może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Cholestagel zawiera substancję czynną kolesewelam (w postaci kolesewelamu chlorowodorku). Lek Cholestagel pomaga zmniejszyć stężenie cholesterolu we krwi. Lekarz powinien przepisać lek Cholestagel tylko wówczas, gdy stosowanie diety ubogiej w tłuszcze i cholesterol nie było wystarczająco skuteczne.

Mechanizm działania leku Cholestagel polega na wiązaniu w układzie pokarmowym kwasów żółciowych wytwarzanych przez wątrobę i wydalaniu kwasów żółciowych z organizmu wraz z kałem. W ten sposób zapobiega wchłanianiu zwrotnemu kwasów żółciowych z jelit. Brak ponownego obiegu kwasów żółciowych powoduje, że wątroba musi wytworzyć dodatkową ilość kwasu żółciowego. W tym celu wątroba zużywa cholesterol znajdujący się we krwi. W wyniku tego zmniejsza się stężenie cholesterolu we krwi.

Lek Cholestagel jest stosowany u dorosłych w leczeniu schorzenia określanego mianem pierwotnej hipercholesterolemii (zwiększone stężenie cholesterolu we krwi).
– Lek Cholestagel można stosować jako jedyny lek lub w połączeniu z dietą ubogotłuszczową i ubogocholesterolową, jeśli leczenie statyną (lek działający na wątrobę i zmniejszający stężeniecholesterolu) jest niewskazane lub źle tolerowane.
– Lek Cholestagel może być stosowany jednocześnie ze statyną w połączeniu z dietą ubogotłuszczową i ubogocholesterolową, gdy leczenie samą statyną nie jest wystarczające do regulowania stężenia cholesterolu we krwi.
– Lek Cholestagel może być także stosowany w połączeniu z ezetymibem (lek zmniejszający stężenie cholesterolu we krwi działający poprzez zmniejszanie wchłaniania cholesterolu z jelit), ze statyną lub bez niej.

Skład

Substancją czynną leku jest kolesewelam (w postaci chlorowodorku). Każda tabletka zawiera 625 mg kolesewelamu.
Pozostałe składniki leku (substancje pomocnicze) to:

Rdzeń tabletki:
Celuloza mikrokrystaliczna (E460)
Krzemionka koloidalna bezwodna
Magnezu stearynian
Woda oczyszczona

Otoczka tabletki:
Hypromeloza (E464)
Monoglicerydy diacylowane
Tusz do nadruku:
Żelaza tlenek czarny (E172)
Hypromeloza (E464)
Glikol propylenowy

Dawkowanie

Lek Cholestagel należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub famaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zgodnie z opisem w punkcie 2, w przypadku jednoczesnego stosowania leku Cholestagel z innym lekiem, lekarz może zalecić przyjmowanie leku Cholestagel co najmniej 4 godziny przed zażyciem innego leku lub cztery godziny po nim.

W przypadku jednoczesnego stosowania leku Neoral® lub cyklosporyny z lekiem Cholestagel, leki te należy przyjmować zawsze w ten sam sposób w ciągu dnia, albo zawsze razem, albo zawsze oddzielnie przez określoną liczbę godzin.

Tabletki leku Cholestagel należy zażywać w trakcie jedzenia, popijając płynem.

Leczenie skojarzone
Zalecana dawka leku Cholestagel stosowanego w skojarzeniu ze statyną lub ezetymibem, lub z obydwoma lekami, wynosi 4 do 6 tabletek podawanych doustnie na dobę. Lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie leku Cholestagel raz lub dwa razy na dobę. Niezależnie od dawkowania lek Cholestagel należy przyjmować z posiłkiem. Dawkowanie statyn w skojarzeniu z ezetymibem, należy ustalić zgodnie z zaleceniami podanymi dla tego konkretnego leku. Leki mogą być przyjmowane jednocześnie lub o różnych porach, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Monoterapia
Zalecana dawka początkowa leku Cholestagel wynosi 3 tabletki dwa razy na dobę podczas posiłku, lub 6 tabletek raz na dobę w czasie posiłku. Lekarz może zwiększyć dawkę do 7 tabletek na dobę.

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić zaparcia lub wzdęcia.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak odrębnych zaleceń.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli lekarz przepisze jednocześnie lek Cholestagel i statynę, istotne jest, aby pacjentka poinformowała lekarza o tym, że jest w ciąży lub też że planuje zajście w ciążę, gdyż statyn nie wolno stosować w czasie ciąży. Należy zapoznać się z ulotką dla pacjenta dołączoną do opakowania tej konkretnej statyny.

Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli karmi piersią. Lekarz może wówczas podjąć decyzję o przerwaniu podawania leku.

Ulotka Cholestagel

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cholestagel (forum)

Stosujesz Cholestagel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cholestagel. Podziel się doświadczeniami na forum.