Celotax

Celotax to lek przeciwnowotworowy, który działa poprzez pobudzanie łączenia tubuliny w trwałe mikrotubule i hamowanie ich rozpadu, co powoduje znaczne zmniejszenie ilości wolnej tubuliny. Docetaksel przerywa w komórkach sieć mikrotubularną, która jest niezbędna do czynności życiowych w komórce w fazie mitozy i interfazy. Stosowany jest w leczeniu różnych typów nowotworów, takich jak rak piersi, niedrobnokomórkowy rak płuc oraz inne. Lek ten jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Celotax m.in. wskazania, dawkowanie i skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Celotax i jakie są wskazania do stosowania?

Docetaksel, substancja czynna leku Celotax jest otrzymywana z igieł cisu.
Docetaksel należy do grupy leków przeciwnowotworowych zwanych taksanami.

Celotax jest przepisywany przez lekarza do leczenia raka piersi, szczególnego rodzaju raka płuca (niedrobnokomórkowy rak płuca), raka gruczołu krokowego, raka żołądka lub raka głowy i szyi:
– w leczeniu zaawansowanego raka piersi Celotax może być podawany zarówno w monoterapii jak
i w leczeniu skojarzonym z doksorubicyną lub trastuzumabem lub kapecytabiną,
– w leczeniu wczesnego stadium raka piersi z przerzutami do węzłów chłonnych Celotax może być podawany w połączeniu z doksorubicyną i cyklofosfamidem,
– w leczeniu raka płuca Celotax może być podawany zarówno w monoterapii jak i w leczeniu skojarzonym z cisplatyną,
– w leczeniu raka gruczołu krokowego Celotax podawany jest w połączeniu z prednizonem lub prednizolonem,
– w leczeniu raka żołądka z przerzutami Celotax podawany jest w połączeniu z cisplatyną
i 5-fluorouracylem,
– w leczeniu raka głowy i szyi Celotax podawany jest w połączeniu z cisplatyną i 5-fluorouracylem.

Kategorie powiązane:
Leki,

Reklama

Jaki jest skład Celotax, jakie substancje zawiera?

20 mg/2 ml
Czynną leku jest docetaksel. Każdy ml roztworu docetakselu zawiera 40 mg bezwodnego docetakselu.
Każda fiolka produktu leczniczego Celotax, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 20 mg docetakselu w 0,5 ml.

80 mg/2 ml
Substancją czynną leku jest docetaksel. Każdy ml roztworu docetakselu zawiera 40 mg bezwodnego docetakselu.
Każda fiolka produktu leczniczego Celotax, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 80 mg docetakselu w 2 ml.

Ponadto lek zawiera polisorbat 80 i kwas cytrynowy.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Celotax – jak stosować?

Zazwyczaj stosowana dawka
Dawka zależy od masy ciała i ogólnego stanu pacjenta. Lekarz obliczy pole powierzchni ciała pacjenta w metrach kwadratowych (m2) i na tej podstawie dobierze odpowiednią dawkę leku.

Sposób stosowania i droga podania
Celotax zostanie podany w szpitalu poprzez kroplówkę do jednej z żył pacjenta (podanie dożylne). Podanie będzie trwało około jednej godziny.

Częstość stosowania
Zazwyczaj infuzja leku Celotax jest powtarzana co trzy tygodnie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Celomix lub podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala.

Objawy przedawkowania NLPZ są zwykle ograniczone do:
− osłabienia (letarg)
− senności
− nudności oraz wymiotów
− bólu w okolicy żołądka.

Objawy te zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu stosowania leku Celomix. U pacjenta może wystąpić krwawienie z żołądka lub jelit (krwawienie z przewodu pokarmowego).

Ciężkie zatrucie może prowadzić do wystąpienia poważnych działań niepożądanych:
− wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia)
− ostrej niewydolności nerek
− zaburzeń czynności wątroby
− spłycenia oddechu lub zatrzymania oddechu (depresja oddechowa)
− utraty przytomności (śpiączka)
− napadów padaczkowych (drgawki)
− zapaści krążenia krwi (zapaść sercowo-naczyniowa)
− zatrzymania akcji serca
− natychmiastowej reakcji uczuleniowej (nadwrażliwość), w tym:
− omdlenia
− duszności
− reakcji skórnych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Celotax – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Celotax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Celotax NIE należy podawać w ciąży, chyba że jest to wyraźnie zalecone przez lekarza.

Podczas leczenia nie wolno zachodzić w ciążę i należy stosować skuteczną antykoncepcję, ze względu na to, że Celotax może być szkodliwy dla nienarodzonego dziecka. W przypadku zajścia w ciążę w trakcie leczenia należy natychmiast poinformować o tym lekarza.

Mężczyźni leczeni lekiem Celotax nie powinni płodzić dzieci w czasie leczenia i przez okres 6 miesięcy po jego zakończeniu, jak również powinni przed leczeniem zasięgnąć informacji w sprawie możliwości przechowywania spermy, ze względu na to, że docetaksel może wpływać na męską płodność.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Celotax

Ulotka Celotax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Celotax w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Celotax

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Celotax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Celotax. Podziel się doświadczeniami na forum.