Celipres

Ostatnia aktualizacja: 15-06-2024

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaCeliprolol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Celipres?

Chlorowodorek celiprololu jest substancją czynną leku Celipres. Celiprolol należy do grupy leków zwanych beta-adrenolitykami (beta blokerami). Beta blokery są stosowane w leczeniu łagodnego do umiarkowanego nadciśnienia tętniczego.

Jaki jest skład Celipres, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek celiprololu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu oraz otoczka zawierająca hypromelozę 2910 6cP, tytanu dwutlenek (E 171), polietylenu glikol 400, żółcień chinolinową (E 104), lak.

Dawkowanie preparatu Celipres – jak stosować ten lek?

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku:
Zazwyczaj stosowana dawka leku to 100 mg do 200 mg raz na dobę. Jeśli po 2 do 4 tygodniach leczenia odpowiedź kliniczna jest niewystarczająca, lekarz może zwiększyć dawkę do 400 mg celiprololu raz na dobę.
Jeśli u pacjenta występują choroby wątroby lub nerek, lekarz może podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia mniejszą dawką, a następnie w razie potrzeby ją zwiększyć.

Lek Celipres należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletki można stosować rano, zaraz po przebudzeniu, pół godziny przed posiłkiem.

Aby pamiętać o przyjmowaniu leku, należy stosować lek każdego dnia o tej samej porze.

Lek należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz. Ważne jest, aby nie przerywać stosowania leku, gdy pacjent poczuje się lepiej, ponieważ może nastąpić nawrót objawów.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy zwrócić się po poradę do lekarza lub najbliższego szpitalnego oddziału pomocy doraźnej. Jeśli to możliwe, należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki, opakowanie oraz ulotkę tak, aby lekarz od razu wiedział, jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Celipres – czy mogę spożywać alkohol?

Celipres należy stosować rano, od razu po przebudzeniu, pół godziny przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Celipres w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Celipres – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Celipres przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Celipres m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Celipres w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Celipres - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

1 komentarz do “Celipres”

  1. Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem z lekiem Celipres 100, który przyjmuję w dawce jednej tabletki rano. Początkowo, przez okres dwóch miesięcy, efekty leczenia były zadowalające. Niestety, z czasem zauważyłam, że lek nie radzi sobie w sytuacjach szczególnych – przy zmianach pogody lub w momentach silniejszego zdenerwowania ciśnienie wzrasta do niepokojących wartości 167/103 lub 150/100.

    Lekarz przepisał mi dodatkowo Captopril w dawce 25 mg jako lek doraźny na wypadek nagłych skoków ciśnienia, jednak okazał się on nieskuteczny w moim przypadku. Szczególnie niepokoi mnie fakt, że Celipres wydaje się być stosunkowo mało znanym lekiem – wśród moich znajomych zmagających się z nadciśnieniem nikt nie stosował tego preparatu.

    Sytuacja ta budzi mój niepokój i zastanawiam się nad skutecznością obecnej terapii. Być może potrzebna jest modyfikacja leczenia lub zmiana leku na bardziej sprawdzony preparat. Będę wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami innych pacjentów stosujących Celipres, szczególnie w kontekście jego długoterminowej skuteczności. Planuję również omówić tę kwestię z moim lekarzem prowadzącym podczas najbliższej wizyty, aby rozważyć ewentualne zmiany w schemacie leczenia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz