Konsultacja merytoryczna:

Carmustine Zentiva

Carmustine Zentiva, 100 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji, jest lekiem zawierającym karmustynę. Karmustyna należy do grupy leków przeciwnowotworowych, tzw. pochodnych nitrozomocznika, których działanie polega na spowalnianiu wzrostu komórek nowotworowych.

Carmustine Zentiva jest stosowany w leczeniu paliatywnym (łagodzeniu objawów choroby i zapobieganiu cierpieniu u pacjentów) jako monoterapia lub w ustalonym leczeniu skojarzonym z innymi dopuszczonymi lekami przeciwnowotworowymi w niektórych rodzajach nowotworów, jak np.:
– Nowotwory mózu – glejak, rdzeniak płodowy, gwiaździak i przerzuty do mózgu
– Szpiczak mnogi (nowotwór złośliwy powstający w szpiku kostnym)
– Choroba Hodgkina (chłoniak)
– Chłoniaki nieziarnicze (chłoniak)
– Nowotwory układu pokarmowego lub układu trawiennego
– Czerniak złośliwy (rak skóry).

Jaki jest skład Carmustine Zentiva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest karmustyna.
Jedna fiolka proszku do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji zawiera 100 mg karmustyny.
Jedna fiolka rozpuszczalnika zawiera 3 ml etanolu bezwodnego.
Po rekonstytucji przy użyciu dostarczonego rozpuszczalnika i dalszym rozcieńczeniu za pomocą 27 ml wody jałowej, jeden ml roztworu zawiera 3,3 mg karmustyny.

Pozostałe składniki substancje pomocnicze to:
– Proszek: nie zawiera substancji pomocniczych.
– Rozpuszczalnik: etanol bezwodny.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Carmustine Zentiva – jak stosować ten lek?

Lek Carmustine Zentiva będzie zawsze podawany przez fachowy personel medyczny mający doświadczenie w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.

Osoby dorosłe
Dawkowanie zależy od stanu zdrowia, powierzchni ciała i odpowiedzi na leczenie. Lek zazwyczaj podaje się nie częściej niż co 6 tygodni. Zalecana dawka leku Carmustine Zentiva stosowanego w monoterapii u pacjentów wcześniej nieleczonych wynosi od 150 do 200 mg/m2 powierzchni ciała (pc.) dożylnie co 6 tygodni. Lek można podawać w dawce pojedynczej lub można podzielić go na podawane codziennie wlewy w dawkach 75 do 100 mg/m2pc. w dwóch kolejnych dniach. Dawkowanie jest również uzależnione od tego, czy lek Carmustine Zentiva jest podawany z innymi lekami przeciwnowotworowymi.

Dawki będą zwiększane stosownie do odpowiedzi pacjenta na leczenie.

Aby uniknąć toksycznego wpływu na szpik kostny morfologia krwi będzie często badana, a dawka będzie dostosowywana w razie konieczności.
Droga podania Po rozpuszczeniu i rozcieńczeniu lek Carmustine Zentiva podaje się dożylnie w kroplówce (wlewie dożylnym) w ciągu jednej do dwóch godzin. Czas trwania wlewu nie powinien być krótszy niż jedna godzina – w przeciwnym razie może wystąpić pieczenie i ból w miejscu podawania leku. Miejsce podawania leku będzie obserwowane w trakcie wlewu. Czas trwania leczenia zostanie określony przez lekarza i może być różny u poszczególnych pacjentów.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)
Carmustine Zentiva nie należy stosować u dzieci i młodzieży ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia toksyczności płucnej.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku
Carmustine Zentiva może być stosowany u pacjentów w podeszłym wieku z zachowaniem ostrożności. Czynność nerek będzie kontrolowana.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ponieważ lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę, zastosowanie niewłaściwej dawki jest mało prawdopodobne. Należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących otrzymanej ilości leku.
W razie jakichkolwiek dalszych pytań dotyczących stosowania tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Carmustine Zentiva – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Carmustine Zentiva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub planuje zajście w ciążę, powinna zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża i płodność
Leku Carmustine Zentiva nie należy stosować podczas ciąży, ponieważ może on mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Dlatego z reguły nie należy podawać tego leku kobietom w ciąży. W przypadku stosowania podczas ciąży pacjentka musi mieć świadomość potencjalnych zagrożeń dla nienarodzonego dziecka. Kobiety w wieku rozrodczym powinny unikać zajścia w ciążę podczas leczenia tym lekiem. Kobiety zdolne do zajścia w ciążę należy poinformować o konieczności stosowania skutecznej antykoncepcji w celu zapobiegania ciąży podczas leczenia tym lekiem i przez co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.
Mężczyźni powinni stosować odpowiednie środki antykoncepcyjne podczas leczenia lekiem Carmustine Zentiva oraz przez co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia, aby zapobiec ciąży u ich partnerek. Carmustine Zentiva może zaburzać płodność u mężczyzn. Należy zalecić pacjentom uzyskanie porady w zakresie płodności/planowania rodziny przed rozpoczęciem leczenia lekiem Carmustine Zentiva.

Karmienie piersią
Nie wolno karmić piersią podczas przyjmowania tego leku oraz przez 7 dni po leczeniu. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków/niemowląt.

Ulotka Carmustine Zentiva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Carmustine Zentiva, 100 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji (karmustyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 611.19 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Carmustine Zentiva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Carmustine Zentiva, 100 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji (karmustyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 412.32 KB

Cena - ile kosztuje Carmustine Zentiva?

Cena Carmustine Zentiva i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Carmustine Zentiva.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Carmustine Zentiva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Triflora żywe kultury bakterii to suplement diety w postaci kapsułek, które zawierają aż trzy szczepy bakterii kwasu mlekowego. Stosowanie preparatu wspiera utrzymanie odpowiedniej flory jelitowej i wspomaga regulowanie pracy przewodu pokarmowego.

Krem liposomowy Dermilen ma w 100% naturalną formułę! Preparat zawiera roślinne ekstrakty i oleje. Jest łagodny, dlatego doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry dzieci i dorosłych. Działa kojąco na podrażnienia oraz intensywnie nawilża.

Wyrób medyczny Viru Protect Spray na wirusy to preparat do miejscowego stosowania w postaci sprayu doustnego. Unikalna formuła wspiera leczenie przeziębienia. Ponadto spray zaleca się stosować w sytuacjach zwiększonego ryzyka infekcji.

Ziołowy płyn stworzony dla wsparcia prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Suplement diety Igastrik płyn polecany jest dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia jako uzupełnienie diety m.in. w wyciągi z ostropestu, rumianku…

Wspaniały koktajl kolagenowy Collagen Beauty Elixir marki Intenson o smaku waniliowo-truskawkowym to preparat zawierający zestaw składników, m.in. kolagen i antyoksydanty, które wspomagają procesy przeciwstarzeniowe.

Mocno odświeżający wyrób medyczny Spray do nosa Apicold Mint doskonale oczyszcza oraz nawilża nos. Po aplikacji preparat przynosi natychmiastową ulgę i pomaga przywrócić komfort. W skład sprayu wchodzi m.in. mentol i woda…

Wysokiej jakości Olej rokitnikowy 100% to suplement diety polecany do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w karotenoidy. Preparat sprawdza się jako wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Szukasz zdrowej, wartościowej przekąski? Suszone owoce morwy marki Natur Planet to coś dla Ciebie! Owoce morwy to także dobry dodatek do wypieków, musli i sałatek, który wzbogaci potrawy w cenne substancje odżywcze.

Produkt leczniczy Flurbifex 8,75mg w postaci pastylek do ssania. Substancją czynną leku jest flurbiprofen należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wskazaniem do stosowania preparatu jest leczenie dolegliwości gardła np. bólu.

Bardzo prosty w obsłudze Odciągacz pokarmu ręczny Sanity to produkt, który przyda się każdej mamie. Odciągacz można stosować nie tylko do odciągania pokarmu, ale również do stymulowania laktacji u kobiet, któ…

Miłorząb japoński to ceniony naturalny surowiec, często spotykany w preparatach na poprawę koncentracji i pamięci. Marka Herbapol Lublin oferuje suplement diety w postaci herbatki fix – Zielnik Świata Miłorząb Japoński.

Pyszne ziołowe pastylki balsamiczne na gardło o smaku cynamonowym Manukan. Suplement diety Manukan zawiera kompozycję olejków karmelitańskich (m.in. z mięty pieprzowej, tymianku i goździków), dwa rodzaje miodu, w tym miód Manuka…

Bohaterowie Gwiezdnych wojen pomogą maluchowi zadbać o czyste zęby i piękny uśmiech! Szczoteczka elektryczna dla dzieci Oral-B Star Wars usuwa płytkę nazębną nawet z trudno dostępnych miejsc. Produkt dla dzieci powyżej 3. roku życia.

Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego Apteo Dziecko Witamina D ma postać kapsułek twist-off. Preparat przeznaczony jest dla niemowląt od pierwszych dni życia, które karmione są mlekiem matki.

Starannie skomponowany suplement diety D-Vitum 4000j.m. K2 pozwala uzupełnić codzienną dietę w witaminę D3 i K2 oraz kwas alfa-linolenowy. Preparat ze względu na zawartość witaminy D3 i K2 polecany jest jako wsparcie dla utrzymania zdrowych kości.

Herbata biała uznawana jest za najszlachetniejszą odmianę herbaty, mimo to cieszy się stosunkowo niską popularnością. Marka Herbapol Kraków oferuje herbatkę Biała liść, która urzeka subtelnym aromatem i smakiem oraz jasnosłomkową barwą.

Dwie substancje czynne – ibuprofen oraz chlorowodorek fenylefryny – tworzą skład produktu leczniczego Flustad. Jest to lek wskazany do stosowania przy grypie i przeziębieniu w celu łagodzenia ich objawów, w tym gorączki i zatkanego nosa.

Często doświadczasz dyskomfortu związanego z zalegającą w przewodzie słuchowym wodą, z tego względu niezbyt chętnie korzystasz z basenu? Spray do uszu SU-HO Plus to wyrób medyczny, który przyspiesza wysychanie wody i…

Proszek do przygotowywania roztworu lub do spożycia bezpośredniego. Glukoza Dojrzała Malina to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, którą stosuje się głównie w celu wykonania doustnego testu tolerancji glukozy (tzw. krzywa cukrowa).

Goździki marki Herbapol Kraków to produkt, który przyda się w każdej kuchni. Goździki to jedna z najpopularniejszych przypraw korzennych. Polecana jest do aromatyzowania napojów (m.in. piwa i wina), a także potraw mię…