Diazidan

Diazidan to doustny lek przeciwcukrzycowy, który zawiera substancję czynną gliklazyd, należącą do grupy leków pochodzących od sulfonylomocznika. Lek ten zmniejsza stężenie cukru we krwi poprzez pobudzenie uwalniania insuliny przez trzustkę. Diazidan jest przeznaczony dla osób dorosłych z cukrzycą typu 2 (insulinoniezależną), u których dieta, ćwiczenia fizyczne i redukcja masy ciała nie są wystarczające do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Diazidan jest lekiem przeciwcukrzycowym z grupy pochodnych sulfonylomocznika, który u osób z cukrzycą niezależną od insuliny zmniejsza stężenie glukozy we krwi.
Diazidan stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 (niezależnej od insuliny), u pacjentów, u których dieta nie wystarcza do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Skład

Substancją czynną leku jest gliklazyd.

Ponadto lek zawiera: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną (E 460), powidon, karboksymetyloskrobię sodową (typ A), magnezu stearynian (E 572).

Dawkowanie

W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Diazidan to:
Dorośli i osoby w podeszłym wieku: doustnie, od 40 do 320 mg na dobę. Dawka dobowa do 160 mg może być podawana jednorazowo, natomiast większe dawki należy stosować w 2 dawkach podzielonych. Leczenie świeżo rozpoznanej cukrzycy rozpoczyna się zwykle od dawki 80 mg na dobę. Dawka ta jest zwiększana o 40 do 80 mg na dobę co kilka dni (zwykle co tydzień), aż do unormowania stężenia glukozy we krwi. Dawka maksymalna wynosi 320 mg na dobę. Lek należy przyjmować razem z posiłkami.

Stosowanie u dzieci: Leku Diazidan nie należy stosować u dzieci.

Stosowanie leku Diazidan u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby oraz u osób w podeszłym wieku:
W przypadku niewydolności nerek lub wątroby oraz w podeszłym wieku leczenie należy rozpoczynać od małych dawek, a kontrolę stężenia glukozy we krwi w trakcie terapii prowadzić szczególnie uważnie; w przypadku ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby leku nie należy stosować.

Tabletki można dzielić.

Przedawkowanie

W wyniku przyjęcia leku Diazidan w dawce większej niż zalecana, mogą pojawić się objawy niskiego stężenia cukru we krwi, tj. niepokój, trudności w koncentracji uwagi, senność, bóle głowy, nudności, niewyraźna mowa, zmiany zachowania podobne do i obserwowanych, które obserwuje się po nadużyciu alkoholu, niewyraźne widzenie, szybkie bicie serca, głód, bladość i chłód skóry, zmęczenie, osłabienie, a w skrajnych przypadkach drgawki i śpiączka.
Jeśli wystąpią powyższe objawy, należy zjeść coś zawierającego dużo glukozy (cukierki, cukier, miód) lub wypić słodzony sok, posłodzoną wodę lub herbatę oraz skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek należy przyjmować razem z posiłkiem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Diazidan

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Diazidan (forum)

Stosujesz Diazidan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Diazidan. Podziel się doświadczeniami na forum.