Konsultacja merytoryczna:

Salson

Salson jest lekiem zmniejszającym stężenie cukru we krwi (doustnym lekiem przeciwcukrzycowym z grupy pochodnych sulfonylomocznika).

Salson stosuje się u osób dorosłych z pewnym rodzajem cukrzycy (cukrzyca typu 2), gdy dieta, ćwiczenia fizyczne i zmniejszenie masy ciała nie są wystarczające do utrzymania prawidłowego stężenia cukru we krwi.

Jaki jest skład Salson, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest gliklazyd. Każda tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 60 mg gliklazydu.

Pozostałe składniki to: wapnia wodorofosforan dwuwodny, powidon K30, hypromeloza K100, hypromeloza K4M, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Salson – jak stosować ten lek?

Dawka
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych.
Dawkę ustala lekarz w zależności od stężenia cukru we krwi i ewentualnie w moczu. Wszelkie zmiany związane z czynnikami zewnętrznymi (np. zmniejszenie masy ciała, zmiana stylu życia, stres) lub poprawa kontroli stężenia cukru we krwi mogą wymagać zmiany dawek gliklazydu.

Zwykle stosowana dawka dobowa to od połowy do dwóch tabletek (maksymalnie 120 mg), przyjmowanych doustnie w pojedynczej dawce w czasie śniadania. Dawka zależy od reakcji organizmu na leczenie.

Jeśli stosowanie leku Salson rozpoczyna się razem z metforminą, inhibitorem alfa-glukozydazy, tiazolidynedionem, inhibitorem peptydazy dipeptydylowej IV, agonistą receptora GLP-1 lub insuliną, lekarz ustali właściwą dawkę każdego z tych leków indywidualnie.

Jeśli pacjent zauważy, że stężenie cukru we krwi jest duże mimo przyjmowania leku zgodnie z zaleceniami, powinien zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Droga i sposób podania

Podanie doustne.
Tabletki lub ich połowy należy połykać w całości, bez żucia lub rozkruszania. Tabletkę(i) należy popić szklanką wody w porze śniadania (najlepiej codziennie o tej samej porze). Po przyjęciu tabletki(ek) należy zawsze zjeść posiłek. Tabletki można podzielić na równe dawki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.

Objawy przedawkowania są objawami małego stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), opisanymi w punkcie 2 załaczonej poniżej ulotki. Może je złagodzić zjedzenie cukru (4 do 6 kostek) lub wypicie słodkiego napoju, a następnie zjedzenie dużej przekąski lub posiłku. Jeśli pacjent jest nieprzytomny, należy natychmiast poinformować lekarza i wezwać pogotowie ratunkowe. Tak samo należy postąpić, jeśli ktoś inny, np. dziecko, przyjął ten lek przypadkowo. Nieprzytomnym pacjentom nie wolno podawać jedzenia ani picia.

Należy poinformować o swojej chorobie inną osobę, która w razie konieczności może wezwać pomoc medyczną.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Salson – czy mogę spożywać alkohol?

Salson można przyjmować z jedzeniem i napojami bezalkoholowymi. Nie zaleca się picia alkoholu, gdyż może on w nieprzewidziany sposób wpłynąć na kontrolę cukrzycy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Salson w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Salson w czasie ciąży.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie wolno stosować leku Salson podczas karmienia piersią.

Ulotka Salson – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Salson, 60 mg, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu (Gliclazidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 12 razy

Rozmiar plku 200.37 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Salson m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Salson, 60 mg, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu (Gliclazidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 318.59 KB

Cena - ile kosztuje Salson?

Cena Salson i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Salson.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Salson? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Sweanson Anti-Stress Nutraceutical to jedyny w swoim rodzaju, naturalny suplement diety, który stanie się Twoim sprzymierzeńcem w walce z chronicznym stresem oraz jego skutkami - zmęczeniem oraz wzmożonym napięciem nerwowym. Produkt dla osób dorosł…

Witamina C (Kwas askorbowy) posiada właściwości oksydoredukcyjne, dlatego efektywnie chroni komórki organizmu człowieka przed toksycznym działaniem związków o silnych właściwościach utleniających. Zwiększa odporność organizmu na zakażenia.

Wsparcie dla funkcjonowania układu moczowo-płciowego oraz pracy nerek! Suplement diety Himalaya Cystone korzysta z unikalnych właściwości ziół, które mogą być pomocne np. przy zakażeniach dróg moczowych lub przy kamicy nerkowej.

Jest wiele czynników mogących prowadzić do niedoborów witaminy E, najczęściej wymienia się złą dietę i kłopoty z przemianą materii, Tokovit E natural 100 to lek, który pomoże uzupełnić w organizmie braki tej waż…

HEEL-NASO SNT to jeden z preparatów homeopatycznych stosowanych doustnie w postaci kropli, który łagodzi dolegliwości mające związek ze stanem podrażnienia bądź zapalenia górnych dróg oddechowych.

DENTOSEPT COMPLEX to płyn do płukania jamy, który działa wzmacniająco na szkliwo zębów oraz zabezpiecza przed próchnicą. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i zwalcza bakterie wywołujące stany zapalne…

XENNA zioła fix przyczynia się do złagodzenia zaparć. Wykazuje właściwości przeczyszczające. Pobudza perystaltykę jelit. Może być stosowany u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia.

Venoczar żel to unikalna kompozycja ekstraktów ziołowych które korzystnie wpływają na naczynia krwionośne oraz niosą ukojenie dla zmęczonych ociężałych nóg. Poprawia krążenie, regeneruje, koi, a także wyraźnie poprawia…

Bardzo wysoka dawka cholekalcyferolu (100mcg) w produkcie leczniczym Vigalex Max 4000 jest przeznaczona do stosowania w profilaktyce niedoboru witaminy D u osób dorosłych z otyłością. Niedobór witaminy D może prowadzić np. do osteomalacji.

GAVISCON w bezpieczny sposób likwiduje problemy związane z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takie jak zgaga, pieczenie w klatce piersiowej, wzdęcia i inne.

Skrzypovita gęste włosy, to propozycja dla każdego, kto pragnie mieć zdrowe, mocne i błyszczące włosy. Preparat zażegna problem słabych, łamliwych, wypadających włosów w zamian za co wzmocni i odż…

BIAŁY JELEŃ Hipoalergiczny żel do higieny intymnej z chabrem bławatkiem nie tylko oczyszcza i przynosi świeżość, ale również wspiera odbudowę flory bakteryjnej oraz zwalcza bakterie i łagodzi stany zapalne.

Aerozol do stosowania w jamie ustnej Uniben silver jest wyrobem medycznym wskazanym do stosowania wspomagającego w leczeniu objawów stanów zapalnych gardła. Preparat zawiera srebro, mentol oraz wyciąg z porostu islandzkiego.

LIPIFORMA to produkt polecany w ramach profilaktyki przeciwmiażdżycowej. Dzięki naturalnemu składowi przy spożywaniu 1 kapsułki dziennie wpływa na uregulowanie poziomu stężenia cholesterolu LDL we krwi.

Nasiona Chia to znane od wieków źródło cennych witamin, minerałów, tłuszczów Omega-3 i Omega-6. Suplement diety wykorzystujący bogactwo natury wspomaga pracę całego organizmu, a zwłaszcza serca, mózgu oraz układu…

Lek zobojętniający kwas solny w soku żołądkowym Gelatum Aluminii Phosphorici z substancją czynną fosforanem glinu. Dodatkowo preparat działa osłonowo na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Unikalny w 100% naturalny skład wyrobu medycznego Colilen IBS przyczynia się do stopniowego łagodzenia nieprzyjemnych objawów związanych z zespołem jelita nadwrażliwego. Preparat zawiera opatentowany roślinny kompleks molekularny ActiMucin.

JORDAN TARGET TEETH & GUMS SOFT Szczoteczka do zębów posiada miękkie włókna, które w delikatny sposób oczyszczają zęby i usuwają płytkę nazębną. Szczoteczka skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia próchnicy.

Preparat dla osób dorosłych, które chcą uzupełnić swoją codzienną dietę w koenzym Q10. Suplement diety Koenzym Q10 100 marki Naturell to produkt zawierający dużą porcję koenzymu Q10 naturalnego pochodzenia (z naturalnej fermentacji).

LAKCID Forte to produkt działający na bazie bakterii Lactobacillus rhamnosus, które wpływają na uregulowanie mikroflory bakteryjnej jelit. Zapobiegają rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów.