Vimpat

Vimpat to lek przeciwpadaczkowy zawierający substancję czynną - lakozamid. Jest stosowany jako terapia wspomagająca z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Vimpat jest stosowany w leczeniu takiej postaci padaczki, w której napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, ale mogą następnie rozszerzyć się na inne obszary po obu stronach mózgu (napady częściowe i częściowe wtórnie uogólnione). Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lakozamid (Vimpat) jest stosowany w leczeniu pewnej postaci padaczki (patrz poniżej) u pacjentów w wieku od 16 lat. Lek Vimpat jest stosowany jako terapia wspomagająca z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Padaczka to stan, w którym u pacjenta występują powtarzające się napady (drgawki). Lek Vimpat jest stosowany w leczeniu takiej postaci padaczki, w której napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, ale mogą następnie rozszerzyć się na inne obszary po obu stronach mózgu (napady częściowe i częściowe wtórnie uogólnione).

Vimpat został przepisany przez lekarza w celu zmniejszenia liczby napadów.

Skład

Substancją czynną jest lakozamid.
Jedna tabletka leku 50 mg zawiera 50 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku 100 mg zawiera 100 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku 150 mg zawiera 150 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku 200 mg zawiera 200 mg lakozamidu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, hydroksypropyloceluloza (o niskim stopniu podstawienia), krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon (poliplazdon XL-10, jakość farmaceutyczna), magnezu stearynian

Powłoka tabletki: alkohol poliwinylowy, glikol polietylenowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), barwniki*

* Barwnikami są:
Tabletka 50 mg: tlenek żelaza czerwony (E172), tlenek żelaza czarny (E172), indygotyna (E132)
Tabletka 100 mg: tlenek żelaza żółty (E172)
Tabletka 150 mg: tlenek żelaza żółty (E172), tlenek żelaza czerwony (E172), tlenek żelaza czarny (E172)
Tabletka 200 mg: indygotyna (E132)

Dawkowanie

Dawkowanie
Lek musi być przyjmowany dwa razy na dobę, raz rano i raz wieczorem, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Lek stosuje się w leczeniu długotrwałym. Przeciętna dawka początkowa leku wynosi 100 mg na dobę – podawane w dwóch dawkach na dobę – 50 mg rano i 50 mg wieczorem. Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę dobową co tydzień o 100 mg, aż do osiągnięcia tak zwanej dawki podtrzymującej, wynoszącej między 200 mg i 400 mg na dobę, podawanej w dwóch dawkach na dobę. Dawkę podtrzymującą stosuje się w leczeniu długotrwałym.

Lekarz może zadecydować o rozpoczęciu podawania leku od pojedynczej dawki nasycającej 200 mg, a następnie, po około 12 godzinach, o kontynuacji leczenia dawką podtrzymującą. Dawka nasycająca powinna być podana pod kontrolą lekarza.

W razie występowania zaburzeń nerek lekarz może przepisać inną dawkę.

Jak przyjmować tabletki leku Vimpat
Tabletki leku należy połykać, popijając je szklanką wody.

Jak długo stosować lek Vimpat
Vimpat stosuje się w leczeniu długotrwałym. Należy kontynuować przyjmowanie leku, dopóki lekarz nie zaleci jego zaprzestania.

Przedawkowanie

U pacjenta mogą wystąpić zawroty głowy, nudności, wymioty, napady (drgawki) lub zaburzenia serca.

Nie próbować prowadzić pojazdu.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Vimpat można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się przyjmowania leku w czasie ciąży, ponieważ wpływ tego leku na jej przebieg i nienarodzone dziecko nie jest znany. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem; lekarz zdecyduje, czy należy przyjmować ten lek.

Nie zaleca się karmienia piersią w okresie przyjmowania leku, ponieważ nie wiadomo, czy lek nie przenika do mleka matki. W razie karmienia piersią należy natychmiast skonsultować się z lekarzem; lekarz zdecyduje, czy należy przyjmować lek.

Badania wykazały zwiększone ryzyko wad urodzeniowych u dzieci kobiet, które stosowały leki przeciwpadaczkowe. Jednak nie wolno przerywać skutecznego leczenia przeciwpadaczkowego, ponieważ nasilenie objawów choroby jest szkodliwe dla matki i nienarodzonego dziecka.

Ulotka Vimpat

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Vimpat (forum)

Stosujesz Vimpat? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Vimpat. Podziel się doświadczeniami na forum.