Biodacyna Ophthalmicum 0,3%

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCS01AA21
ProceduraNAR
SubstancjaAmikacyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Biodacyna Ophthalmicum 0,3%?

Lek przeznaczony jest do wkraplania do oka zgodnie z zaleceniami lekarza.

Krople do oczu Biodacyna Ophthalmicum 0,3% zawierają antybiotyk aminoglikozydowy – amikacynę. Amikacyna jest półsyntetycznym antybiotykiem z grupy aminoglikozydów o szerokim zakresie działania. Wykazuje silne działanie bakteriobójcze wobec większości szczepów opornych na inne antybiotyki aminoglikozydowe (gentamycynę, tobramycynę i kanamycynę). Jest aktywna wobec bakterii Gram-ujemnych i niektórych bakterii Gram-dodatnich.

Antybiotyk jest skuteczny w leczeniu zakażeń oka wywołanych przez bakterie: Staphylococcus aureus, Proteus spp., Escherichia coli, Serratia spp., Enterobacter spp., Klebsiella spp. oraz Pseudomonas spp., w tym Pseudomonas aeruginosa.

Lek Biodacyna Ophthalmicum 0,3% stosuje się w leczeniu bakteryjnych zakażeń oka: w zapaleniu spojówki, rogówki, w zapaleniu brzegów powiek i woreczka łzowego, w leczeniu jęczmienia.

Lek podaje się profilaktycznie pacjentom przygotowywanym do operacji na gałce ocznej.

Jaki jest skład Biodacyna Ophthalmicum 0,3%, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest amikacyna (w postaci siarczanu). 1 ml roztworu zawiera 3 mg amikacyny.

Substancje pomocnicze to: wodorofosforan sodu dwunastowodny, dwuwodorofosforan sodu dwuwodny, chlorek sodu, chlorek benzalkoniowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Biodacyna Ophthalmicum 0,3% – jak stosować ten lek?

Należy wkraplać 1–2 krople leku 3 lub 4 razy dziennie do worka spojówkowego (odchylając lekko dolną powiekę), zazwyczaj przez 7 do 10 dni, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Sposób stosowania:

  1. Umyć ręce i przyjąć wygodną pozycję siedzącą lub stojącą.
  2. Odkręcić zakrętkę.
  3. Unikać dotykania końcówką kroplomierza jakiejkolwiek powierzchni, aby zapobiec zakażeniu kropli. Zakażone krople mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet utraty wzroku.
  4. Ostrożnie odciągnąć dolną powiekę chorego oka w dół czubkiem palca.
  5. Trzymać kroplomierz blisko oka, nie dotykając go. Delikatnie nacisnąć butelkę, aby do oka wpadła jedna kropla. Upewnić się, że nie naciska się butelki zbyt mocno, aby do oka nie dostała się więcej niż jedna kropla.
  6. Puścić dolną powiekę.
  7. Po zakropleniu leku zamknąć oczy na jak najdłuższy czas (3-5 minut) i przycisnąć palcem kącik chorego oka przy nosie. Zapobiegnie to przedostaniu się leku do innych części organizmu. Jeśli kropla nie wpadła do oka, zakroplić drugą kroplę.
  8. Zamknąć butelkę.
Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie może nastąpić w przypadku, gdy zastosuje się krople częściej niż 4 razy na dobę. Może to spowodować nasilenie działań niepożądanych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Biodacyna Ophthalmicum 0,3% – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Biodacyna Ophthalmicum 0,3% w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Skutki uboczne Biodacyna Ophthalmicum 0,3%, jakie są działania niepożądane?

W przypadku ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie Pseudomonas aeruginosa, lekarz może zalecić stosowanie amikacyny w postaci roztworu do wstrzykiwań oraz innych leków podawanych do oka.

Jeśli stosujesz krople Biodacyna Ophthalmicum 0,3% jednocześnie z innym preparatem do oczu, należy zachować co najmniej 15 minut przerwy między ich podaniami, aby zapewnić, że kropla leku w pełni rozpuści się na rogówce przed zastosowaniem kolejnego leku.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Biodacyna Ophthalmicum 0,3%, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Biodacyna Ophthalmicum 0,3% z innymi lekami

Działania niepożądane występują bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób) i zazwyczaj nie wymagają przerwania leczenia. Mogą obejmować niespecyficzne zapalenie spojówek, pieczenie, swędzenie, podrażnienie oraz reakcje nadwrażliwości objawiające się zaczerwienieniem, świądem i obrzękiem powiek.

W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości po zastosowaniu leku Biodacyna Ophthalmicum 0,3%, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

U pacjentów z ciężkimi uszkodzeniami rogówki, fosforany zawarte w leku mogą w bardzo rzadkich przypadkach powodować zmętnienie rogówki z powodu gromadzenia się wapnia.

Ulotka Biodacyna Ophthalmicum 0,3% – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Biodacyna Ophthalmicum 0,3% przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Biodacyna ophthalmicum 0,3% - 3 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Amikacinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Biodacyna Ophthalmicum 0,3% m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Biodacyna ophthalmicum 0,3% - 3 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Amikacinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Biodacyna Ophthalmicum 0,3% w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Biodacyna Ophthalmicum 0,3% - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Biodacyna Ophthalmicum 0,3%? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz