Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Iloprost |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ilomedin 20?
Ilomedin 20 jest podobny do naturalnej substancji występującej w organizmie zwanej prostacykliną.
Ilomedin 20 i prostacyklina spowalniają niekorzystne blokowanie się lub zwężenie naczyń i umożliwiają przepływ przez tętnice większej ilości krwi.
Ilomedin 20 wspomaga proces gojenia owrzodzeń spowodowanych niedokrwieniem zapewniając odpowiednie natlenowanie (w przypadku niedokrwienia) oraz łagodzi ból w ciężkich, przewlekłych zaburzeniach krążenia tętniczego.
Ilomedin 20 to klarowny, wodny roztwór, który rozcieńczany jest przed wlewem do żyły.
Wskazania do stosowania leku Ilomedin 20
• Zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (choroba Buergera) ze znacznego stopnia niedotlenieniem kończyn w przypadkach, gdy udrożnienie naczyń jest niewskazane.
• Ciężkie przypadki zarostowych schorzeń tętnic obwodowych, szczególnie u pacjentów, u których występuje ryzyko amputacji i nie można wykonać zabiegu chirurgicznego lub zespolenia naczyniowego.
• Ciężki, upośledzający zespół Raynauda u pacjentów, którzy nie reagują na inne sposoby leczenia.
Choroba Buergera (zapalenie zakrzepowo-zarostowe naczyń) jest to stan zapalny drobnych i średnich tętnic kończyn. Typowymi objawami są ból stóp i (lub) dłoni podczas wysiłku spowodowany niedostatecznym przepływem krwi (chromanie), lub ból w tych okolicach w stanie spoczynku.
Zarostowe schorzenie tętnic obwodowych jest to stan ze zwężonymi naczyniami krwi w tętnicach obwodowych, który może powodować obniżenie transportu tlenu do tych obszarów. Do objawów zaliczają się: szybkie męczenie się np. mięśni nóg co wymaga częstych odpoczynków podczas chodzenia. W zaawansowanym stadium mogą wystąpić stały ból w stanie spoczynku oraz owrzodzenia nóg.
Choroba Raynauda to stan naczyń krwionośnych palców będący następstwem nadmiernego pobudzania współczulnego układu nerwowego. W chorobie Raynauda zmniejszony jest przepływ krwi i palce często stają się niebieskie (sine) z powodu słabego krążenia krwi.
Jaki jest skład Ilomedin 20, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest iloprost (w postaci trometamolu iloprostu).
1 ml koncentratu zawiera 20 mikrogramów iloprostu (Iloprostum), w postaci trometamolu iloprostu.
2,5 ml koncentratu zawiera 50 mikrogramów iloprostu (Iloprostum), w postaci trometamolu iloprostu.
Inne składniki to trometamol, etanol 96%, chlorek sodu, kwas solny 1 mol/l oraz woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Ilomedin 20 – jak stosować ten lek?
W ciągu pierwszych 2 – 3 dni podawania leku ustala się dawkę tolerowaną przez pacjenta.
W tym celu zaczyna się leczenie od małej dawki. Leczenie należy rozpocząć od podawania 0,5 ng/kg mc./min przez 30 minut. Następnie należy zwiększać dawkę o 0,5 ng/kg mc./min co 30 minut aż do 2,0 ng/kg mc./min. Szybkość podawania wlewu należy ustalić na podstawie masy ciała pacjenta oraz dawki w zakresie od 0,5 do 2,0 ng iloprostu/kg mc./min (patrz zamieszczone poniżej tabele, do stosowania podczas podawania leku za pomocą pompy infuzyjnej lub strzykawki automatycznej do ciągłego wlewu).
Jeżeli wystąpią objawy niepożądane, takie jak ból głowy i nudności lub znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi należy od razu powiedzieć o tym lekarzowi. Należy zmniejszyć szybkość podawania wlewu aż do ustalenia dawki tolerowanej przez pacjenta. Jeżeli wystąpią ciężkie działania niepożądane, należy przerwać podawanie leku. Przez pozostały okres kontynuuje się leczenie podając dawkę dobrze tolerowaną w pierwszych 2 do 3 dobach.
Lekarz zdecyduje czy Ilomedin 20 będzie stosowany we wlewie za pomocą pompy infuzyjnej, czy z użyciem pompy strzykawkowej.
Jeżeli Ilomedin 20 ma być podany za pomocą pompy infuzyjnej, zostanie rozcieńczony przed wlewem do stężenia 0,2 mikrograma/ml. Jeśli ma być podawany przy pomocy pompy strzykawkowej, zostanie rozcieńczony przed wlewem do stężenia 2 mikrogramy/ml.
Szczegóły dotyczące użycia pompy infuzyjnej lub pompy strzykawkowej podczas podawania leku Ilomedin 20 znajdują się na końcu ulotki w części przeznaczonej dla personelu medycznego lub pracowników służby zdrowia.
Jeżeli występuje niewydolność nerek, przy której konieczna jest dializa lub występuje marskość wątroby wydalanie iloprostu z organizmu jest zmniejszone i podawana dawka leku będzie zmniejszona np. do połowy zalecanej dawki. Należy powiedzieć lekarzowi o problemach z wątrobą lub nerkami.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Może wystąpić obniżone ciśnienie tętnicze krwi (reakcja hipotensyjna) jak również ból głowy, zaczerwienienie twarzy, nudności, wymioty i biegunka. Może ponadto wystąpić podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, wolniejsze lub szybsze bicie serca, ból kończyn i ból pleców.
Nie jest znane specyficzne antidotum dla iloprostu.
W przypadku przedawkowania zaleca się przerwanie podawania iloprostu we wlewie, monitorowanie pacjenta i leczenie objawowe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ilomedin 20 – czy mogę spożywać alkohol?
Brak informacji na temat stosowania Ilomedin 20 z STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)m.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ilomedin 20 w okresie ciąży i karmienia piersią?
Lek Ilomedin 20 nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży, powinna o tym bezzwłocznie poinformować lekarza. Leku Ilomedin 20 nie wolno podawać kobietom w ciąży.
Pacjentki w wieku rozrodczym powinny stosować niezawodną metodę antykoncepcji podczas leczenia.
Lek Ilomedin 20 nie jest przeznaczony dla kobiet karmiących piersią.
Po rozpoczęciu stosowania leku Ilomedin 20 należy zaprzestać karmienia piersią. Leku Ilomedin 20 nie wolno podawać kobietom karmiącym piersią, gdyż nie wiadomo, czy substancja czynna przenika do mleka matki.
Ulotka Ilomedin 20 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ilomedin 20 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ilomedin 20 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Ilomedin 20 w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Ilomedin 20 - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Ilomedin 20? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.