Ultracain

Ultracain to lek znieczulający miejscowo, który zawiera substancję czynną o nazwie artikaina. Lek stosuje się w celu znieczulenia miejscowego podczas zabiegów stomatologicznych i chirurgicznych w jamie ustnej. Ultracain jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Ultracain. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Ultracain jest lekiem stosowanym w stomatologii do znieczulenia miejscowego (środek znieczulający miejscowo). Jako substancję czynną zawiera artykainę (substancję o działaniu miejscowo znieczulającym) i adrenalinę (epinefrynę). Adrenalina wykazuje działanie zwężające naczynia krwionośne. Zmniejsza to przepływ krwi w miejscu wstrzyknięcia przez lekarza (miejscowe niedokrwienie). Dzięki temu zmniejsza się krwawienie w trakcie zabiegu oraz nasila się działanie miejscowo znieczulające.

Lek Ultracain wskazany jest do miejscowego znieczulenia podczas zabiegów stomatologicznych u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 4 lat, w tym:
– usunięcie jednego lub kilku zębów;
– usunięcie próchnicy;
– przygotowanie kikuta korony.

Jaki jest skład Ultracain, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są artykainy chlorowodorek i adrenalina (epinefryna). 1 ml roztworu do
wstrzykiwań zawiera 40 mg artykainy chlorowodorku oraz 0,005 mg adrenaliny (epinefryny). 1,7 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 68 mg artykainy chlorowodorku oraz 0,0085 mg adrenaliny (epinefryny).

Pozostałe składniki to: sodu pirosiarczyn (E 223), sodu chlorek, kwas solny 10%, woda do wstrzykiwań.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Ultracain – jak stosować?

Lekarz stomatolog określi dawkowanie i sposób podawania Ultracain, w oparciu o następujące zalecenia:

Wstrzyknięcie 1,7 ml leku Ultracain na ząb zazwyczaj jest wystarczające przy zwykłym usunięciu górnych zębów szczęki nie objętych stanem zapalnym. W niektórych przypadkach, do uzyskania pełnego znieczulenia miejscowego, może być konieczny kolejny zastrzyk z 1 – 1,7 ml.

Ogólnie nie każdy ząb musi być znieczulany całą dawką leku Ultracain, jeśli usuwane są zęby sąsiednie. Liczba wstrzyknięć zazwyczaj może być zmniejszona.

Jeśli konieczne jest nacięcie lub założenie szwów na podniebienie, wystarczająca jest dawka ok. 0,1 ml na wkłucie.

Podczas usuwania przedtrzonowców bez stanu zapalnego w dolnej szczęce, wstrzyknięcie objętości 1,7 ml na ząb jest na ogół wystarczające. Jeżeli po tym nie wystąpi pełny efekt znieczulenia, lekarz stomatolog może wykonać kolejny zastrzyk o objętości 1 – 1,7 ml. W przypadku, gdy strona nie jest całkowicie znieczulona, nawet po kolejnym wstrzyknięciu, lekarz stomatolog może wykonywać przewodowe znieczulenie całego nerwu żuchwowego.

W preparacji ubytków i przygotowywaniu kikuta korony – z wyjątkiem dolnych trzonowców – wskazane jest stosowanie iniekcji 0,5–1,7 ml roztworu od strony przedsionka jamy ustnej; dokładna wielkość dawki zależy od zasięgu i czasu trwania leczenia.

Dorośli mogą otrzymać do 7 mg artykainy na kg masy ciała w trakcie zabiegu. Dawki do 500 mg (co odpowiada 12,5 ml roztworu do wstrzykiwań) są zazwyczaj dobrze tolerowane.

Osoby w podeszłym wieku i pacjenci z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby i nerek
U pacjentów w podeszłym wieku i pacjentów z ciężkimi zaburzeniami wątroby i nerek (np. w przypadku zapalenia nerek lub marskości wątroby), może pojawić się zwiększenie ilości artykainy we krwi. W tych grupach pacjentów, lekarz dentysta powinien zachować szczególną ostrożność, aby upewnić się, że stosowana jest najmniejsza możliwa dawka dla odpowiedniego znieczulenia.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Jeśli lek Ultracain jest stosowany u dzieci, powinna zostać użyta minimalna objętość niezbędna do osiągnięcia odpowiedniego znieczulenia . Wstrzyknięta ilość powinna być dostosowana indywidualnie do wieku i wagi dziecka. Maksymalna dawka 7 mg artykainy na kg masy ciała (0,175 ml / kg) nie powinna być przekroczona. Ten lek nie był badany u dzieci poniżej 1 roku życia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania za dużej ilości leku Ultracain , mogą wystąpić zaburzenia układu nerwowego, np.:
– senność;
– zawroty głowy;
– nudności;
– zaburzenia świadomości;
– drgawki i zaburzenia oddychania.

Mogą także wystąpić zaburzenia czynności układu krążenia, takie jak spadek lub wzrost ciśnienia krwi.

Wystąpienie takich zaburzeń wymaga obserwacji i ewentualnie odpowiedniego leczenia przez lekarza dentystę.

W przypadku jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, lekarza dentysty lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ultracain – czy mogę spożywać alkohol?

Po przyjęciu leku Ultracain , nie należy przyjmować żadnych pokarmów dopóki środki miejscowo znieczulające nie przestaną działać.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Ultracain w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, lekarz dentysta zaleci stosowanie leku Ultracain po dokładnym rozważeniu
stosunku korzyści do ryzyka.
Brak doświadczeń dotyczących stosowania artykainy w czasie ciąży, innych niż w trakcie porodu.
Badania na zwierzętach wykazały, że adrenalina ma szkodliwy wpływ na potomstwo, w dawkach większych niż stosowane w znieczuleniu dentystycznym. W wyniku działania adrenaliny, po omyłkowym podaniu leku Ultracain do naczynia krwionośnego u matki, może wystąpić zmniejszenie przepływu krwi do macicy.

Substancje czynne leku Ultracain są szybko rozkładane przez organizm. Oznacza to, że ilość substancji czynnych, która jest szkodliwa dla niemowlęcia karmionego piersią, nie jest wydzielana do mleka. Nie ma konieczności przerwania karmienia piersią w czasie krótkotrwałego stosowania leku Ultracain.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ultracain

Ulotka Ultracain – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Ultracain przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ultracain m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Sprawdź cenę i dostępność Ultracain w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Ultracain

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ultracain? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Ultracain. Podziel się doświadczeniami na forum.