Konsultacja merytoryczna:

Tienam

TIENAM należy do grupy leków zwanych antybiotykami karbapenemowymi. Lek ten niszczy szeroki zakres bakterii (drobnoustrojów) wywołujących zakażenia w różnych częściach organizmu u dorosłych i dzieci w wieku 1 roku i starszych.

Lekarz zalecił TIENAM, ponieważ u pacjenta stwierdzono co najmniej jedno z wymienionych poniżej zakażeń:
• powikłane zakażenia w obrębie jamy brzusznej;
• zakażenie płuc (zapalenie płuc);
• zakażenia nabyte w trakcie porodu lub po urodzeniu dziecka;
• powikłane zakażenia układu moczowego;
• powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich.

TIENAM może być stosowany w leczeniu pacjentów ze zmniejszoną liczbą krwinek białych, u których występująca gorączka prawdopodobnie jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym.

TIENAM może być stosowany w leczeniu bakteryjnych zakażeń krwi, które mogą być związane z jednym z rodzajów zakażeń wymienionych powyżej.

Jaki jest skład Tienam, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są imipenem i cylastatyna.
Każda fiolka zawiera 500 mg imipenemu w postaci imipenemu jednowodnego oraz 500 mg cylastatyny w postaci soli sodowej cylastatyny.

Ponadto lek zawiera wodorowęglan sodu.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Tienam – jak stosować ten lek?

TIENAM będzie przygotowany i podany pacjentowi przez lekarza lub inną osobę z fachowego personelu medycznego. Lekarz zadecyduje ile leku TIENAM należy podać pacjentowi.

Dorośli i młodzież
Zazwyczaj stosowana dawka leku TIENAM u osób dorosłych i młodzieży wynosi 500 mg + 500 mg co 6 godzin lub 1000 mg + 1000 mg co 6 lub 8 godzin. U pacjentów z chorobami nerek lub o masie ciała mniejszej niż 70 kg, lekarz może zmniejszyć dawkę leku.

Dzieci
Dzieciom w wieku 1 roku lub starszych podaje się zwykle dawkę (15 mg + 15 mg) lub (25 mg + 25 mg)/kg masy ciała co 6 godzin. TIENAM nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej jednego roku życia, ani u dzieci z chorobami nerek.

Sposób podawania
TIENAM podaje się dożylnie; dawki wynoszące do 500 mg + 500 mg podaje się w ciągu 20-30 minut, a dawki przekraczające 500 mg + 500 mg – w ciągu 40-60 minut. Jeśli pacjent poczuje mdłości, można zmniejszyć szybkość infuzji.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy przedawkowania mogą być następujące: drgawki (napady padaczkowe), uczucie dezorientacji, drżenie, nudności, wymioty, obniżone ciśnienie tętnicze i powolna praca serca. Jeśli zachodzi obawa, że podano zbyt dużą dawkę leku TIENAM, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub inną osobą z fachowego personelu medycznego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tienam – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tienam w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna powiedzieć o tym lekarzowi przed rozpoczęciem przyjmowania leku TIENAM. Nie badano stosowania leku TIENAM u kobiet w ciąży. Nie należy stosować leku TIENAM u kobiet w ciąży, chyba że lekarz zdecyduje, że potencjalne korzyści wynikające ze stosowania leku przewyższają ryzyko dla rozwoju dziecka.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi przed rozpoczęciem przyjmowania leku TIENAM. Lek może przenikać w niewielkich ilościach do pokarmu kobiecego i wpływać na dziecko karmione piersią. Z tego względu lekarz podejmie decyzję, czy można stosować TIENAM podczas karmienia piersią.

Ulotka Tienam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

TIENAM, 500 mg + 500 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji (imipenem + cylastatyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 138 razy

Rozmiar plku 269.47 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tienam m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

TIENAM, 500 mg + 500 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji (imipenem + cylastatyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 129 razy

Rozmiar plku 374.12 KB

Cena - ile kosztuje Tienam?

Cena Tienam i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Tienam.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tienam? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Preparat przeznaczony dla osób powyżej 50. roku życia, które chcą uzupełnić swoją dietę w witaminy, minerały i standaryzowany na zawartość ginsenozydów ekstrakt z korzenia żeń-szenia, czyli składniki wspierające utrzymanie witalności organizmu.

Dwa cenne składniki – owoc głogu i koenzym Q10 – połączone w preparacie CoQ10 100mg! Suplement diety wspomaga zdrowie serca i naczyń krwionośnych, a także wspiera procesy wytwarzania energii w komórkach. Produkt nadaje się dla wegan…

Płyn doodbytniczy Proctanal Enema to wyrób medyczny przeznaczony do stosowania u dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia. Lewatywa wykonana z pomocą preparatu pomaga przesuwać masę kałową i ułatwia wypróżnianie.

Wysokiej jakości lecytyna sojowa w postaci żelowych kapsułek w dużym, ekonomicznym opakowaniu (400 kapsułek żelowych). Suplement diety Lecithin 1200mg marki Now Foods pomaga uzupełnić codzienną dietę w ten ważny składnik.

Lek wskazany do stosowania w przypadku impotencji, przeznaczony jest dla mężczyzn powyżej 18. roku życia, u których stwierdzono zaburzenia wzwodu. Produkt leczniczy Maxigra Max zawiera aż 50mg substancji czynnej – syldenafilu – w jednej tabletce.

Wyciąg z liści melisy znajdujący się w suplemencie diety Melisa to składnik, który pomaga wyciszyć i odprężyć organizm. Preparat ma postać tabletek, rekomendowany jest dla osób znajdujących się pod wpływem duż…

Roztwór dopochwowy Tantum Rosa to produkt leczniczy o działaniu przeciwzapalnym. Wskazany jest do stosowania przy tak nieprzyjemnych objawach jak pieczenie, ból czy zaczerwienienie w okolicy zewnętrznych narządów płciowych.

Standaryzowany ekstrakt guarany oraz ekstrakt z korzenia żeń-szenia to składniki, które naturalnie wpływają na zwiększenie energii. Suplement diety SFD Żeń-Szeń Guarana polecany jest szczególnie sportowcom oraz osobom aktywnym.

Spora porcja beta karotenu oraz cenna witamina E – oto co znajdziemy w suplemencie diety Beta karoten Plus! Preparat zawierający takie składniki polecany jest jako środek wspomagający przede wszystkim utrzymanie zdrowej i pięknej skóry.

Poszukujesz skutecznego preparatu na ból gardła? Bardzo skuteczne będą pastylki do ssania o działaniu łagodzącym Septofar Mięta. Ten produkt leczniczy zawiera aż dwie substancje aktywne, w tym amylometakrezol.

Duże opakowanie (aż 100 kapsułek) suplementu diety Żuravit! Preparat polecany jest do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w skoncentrowany ekstrakt z żurawiny wielkoowocowej, która to wspiera utrzymanie układu moczowego w zdrowiu.

Theraflu Total Grip zawiera aż trzy substancje, dzięki czemu kompleksowo leczy objawy przeziębienia. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, gwajafenezyna – wykrztuśnie, a fenylefryna udrożnia zatkany nos.

Syrop Purhinol to suplement diety, który pozwala uzupełnić codzienną dietę w składniki, które biorą udział w odpowiedzi immunologicznej na alergen. W składzie preparatu zawarto wapń, ekstrakt z traganka błoniastego i ekstrakt z jabłek (…

Preparat rekomendowany dla osób, które chcą wspomóc prawidłowe funkcjonowanie mózgu i zadbać o procesy poznawcze i pamięć. Suplement diety Biloba Extra uzupełnia codzienną dietę m.in. w ekstrakt z miłorzębu japońskiego…

Zawarta w suplemencie diety Apteo Lipikolina monakolina K wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Preparat pomaga uzupełnić codzienną dietę nie tylko w monakolinę K, ale i w koenzym Q10 oraz witaminy B1, B6, B12, kwas foliowy.

Żel punktowy do cery trądzikowej Mediqskin to specyficzny niesterylny wyrób medyczny, który przeznaczony jest do stosowania w profilaktyce powikłań trądzikowych. Preparat zawiera tretynoinę, kwas glikolowy i polialkohol winylowy.

Nebulizator / Inhalator Air Pro nebulizator membranowy/siateczkowy to specjalistyczne urządzenie, które zapewnia najwyższy standard terapeutyczny. Dzięki odpowiednim maseczkom urządzenie może być używane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Krem o działaniu keratolitycznym Ducray Kertyol P.S.O przeznaczony jest do stosowania zarówno na skórze ciała, jak i na owłosionej skórze głowy. Preparat zmniejsza zmiany łuszczycowe oraz działa łagodząco na…

Stres towarzyszy Ci niemal w każdej minucie dnia? Twoja codzienna dieta powinna być wzbogacona o składniki, które wspomagają uzyskiwanie homeostazy w sytuacjach napięcia nerwowego. Dostarczysz ich, stosując suplement diety Platinum Destress.

W Waszej rodzinie ciśnieniomierz jest używany niemal cały czas? Warto pomyśleć o urządzeniu wyposażonym w zasilacz, co pozwoli zaoszczędzić na bateriach. Ciśnieniomierz Omron M-2 z zasilaczem będzie świetnym wyborem.