Tektrotyd

Produkt przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.

Używany jest w celu uwidocznienia w żołądku, jelicie i trzustce szczególnego rodzaju komórek, takich jak:
– nieprawidłowe tkanki,
– guzy nowotworowe

Lek Tektrotyd połączony z promieniotwórczym izotopem przyłącza się do komórek nieprawidłowych lub do komórek nowotworowych, które posiadają odpowiednie receptory (receptory somatostatynowe). Następnie, urządzenie służące do pomiaru radioaktywności (gamma kamera) wykrywa to promieniowanie i ukazuje na obrazie położenie tych nieprawidłowych lub nowotworowych komórek w ciele.

Ze względu na połączenie z promieniotwórczym izotopem technetu 99mTc stosowanie lek Tektrotydu wiąże się z narażeniem na niewielką dawkę promieniowania. Twój lekarz prowadzący i lekarz medycyny nuklearnej uznali, że korzyści wynikające z przeprowadzonego badania przewyższają potencjalne ryzyko związane z promieniowaniem jonizującym.

Jaki jest skład Tektrotyd, jakie substancje zawiera?

Fiolki I i II zawierają składniki leku Tektrotyd.

Fiolka I:
Substancja czynna: Hynic-[D-Phe1,Tyr3-Oktreotyd] trifluorooctan,
Substancje pomocnicze: N-[Tris(hydroksymetylo)metylo]glicyna (tricyna), cyny (II) chlorek dwuwodny, mannitol, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny (do ustalenia pH), azot.

Fiolka II:
Substancje pomocnicze: kwas etylenodiamino-N,N’-dioctowy (EDDA), disodu fosforan dwunastowodny, sodu wodorotlenek, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny (do ustalenia pH), azot.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Tektrotyd – jak stosować ten lek?

Preparaty radiofarmaceutyczne mogą być podawane wyłącznie przez upoważniony personel.

Istnieją ścisłe przepisy dotyczące stosowania, przekazywania i usuwania preparatów radiofarmaceutycznych. Lek Tektrotyd jest stosowany wyłącznie w odpowiednich warunkach klinicznych i tylko przez osoby odpowiednio wykwalifikowane. Osoby te podejmują specjalne środki ostrożności w celu bezpiecznego stosowania leku i będą na bieżąco informować o swoich działaniach.

Lekarz specjalista medycyny nuklearnej nadzorujący procedurę decyduje o dawce leku, jaką należy zastosować w danym przypadku. Będzie to minimalna dawka niezbędna do uzyskania oczekiwanej informacji diagnostycznej. W zależności od rodzaju badania, zalecana dawka waha się między 370 a 740 MBq (MBq = megabekerel to jednostka miary radioaktywności).

Podanie leku i przeprowadzenie badania
Gotowy roztwór do wstrzykiwań zostanie podany jednorazowo dożylnie przed wykonaniem badania. Lek ten nie jest przeznaczony do regularnego lub ciągłego stosowania.

Po wstrzyknięciu leku otrzyma Pan(i) płyny do picia i będzie proszony(a) o oddanie moczu tuż przed rozpoczęciem wykonywania zdjęć.

Czas trwania procedury
Lekarz poinformuje o standardowym czasie trwania procedury.

Po podaniu leku Tektrotyd należy:
– unikać bliskiego kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży w czasie pierwszych 24 godzin po wstrzyknięciu
– często oddawać mocz w celu usunięcia leku z organizmu

Lekarz prowadzący badanie poinformuje o potrzebie podjęcia specjalnych środków ostrożności po podaniu leku. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza prowadzącego lub lekarza specjalisty medycyny nuklearnej.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest niemożliwe, ponieważ dawka leku podawana jednorazowo pacjentowi jest ściśle kontrolowana przez lekarza specjalistę medycyny nuklearnej nadzorującego badanie. Jednak w przypadku przedawkowania lekarz może np. zalecić picie większej ilości płynów, aby usunąć pozostałości radiofarmaceutyku z organizmu poprzez częste opróżnianie pęcherza moczowego.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza prowadzącego lub lekarza specjalisty medycyny nuklearnej, nadzorującego przebieg badania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tektrotyd – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tektrotyd w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poradzić się lekarza w przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że pacjentka jest w ciąży, w przypadku braku miesiączki lub w okresie karmienia piersią. To ważne, aby poradzić się lekarza prowadzącego w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Ciąża
Leku Tektrotyd nie wolno stosować w okresie ciąży ze względu na potencjalne ryzyko związane z promieniowaniem jonizującym dla matki i płodu.

Karmienie piersią
Należy poinfomować lekarza jeśli pacjentka karmi piersią. Lekarz może zdecydować o przełożeniu badania na czas po zakończeniu karmienia piersią lub zalecić zaprzestanie karmienia piersią i usuwanie mleka z piersi do czasu aż lek zostanie całkowicie usuniety z organizmu kobiety.

Proszę zapytać lekarza medycyny nuklearnej kiedy można powrócić do karmienia piersią.

Ulotka Tektrotyd – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Tektrotyd? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz