POZOSTAŁE LEKI
SUBSTANCJA CZYNNA:
SYRESP - INFORMACJE I OPINIE O LEKU
Na tej stronie znajdują się informacje o leku SYRESP. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.
Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku SYRESP w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.
Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).
CO TO JEST I JAK DZIAŁA SYRESP? – OPIS I WSKAZANIA
Syrop Syresp zawiera fenspirydu chlorowodorek, który ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczające oskrzela.
Lek stosuje się w leczeniu objawowym (kaszel i odkrztuszanie) w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc.
Uwaga: leczenie to nie może opóźniać rozpoczęcia leczenia antybiotykami, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
SKŁAD SYRESP, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?
− Substancją czynną leku jest fenspirydu chlorowodorek. 1 ml syropu zawiera 2 mg fenspirydu chlorowodorku.
− Pozostałe składniki to: metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), potasu sorbinian (E202), glicerol, sacharyna sodowa (E945), sacharoza, aromat waniliowy (w tym substancje aromatyzujące, glikol propylenowy), aromat miodowy (w tym substancje i składniki aromatyzujące, glikol propylenowy i sodu cytrynian (E331)), żółcień pomarańczowa (E110), kwas cytrynowy jednowodny, woda oczyszczona.
JAKIE JEST DAWKOWANIE SYRESP? – INSTRUKCJA STOSOWANIA
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa lub miarka w postaci strzykawki. Łyżkę miarową lub strzykawkę doustną należy przechowywać wraz z butelką zawierającą syrop w oryginalnym opakowaniu.
Dawkowanie
Zalecana dawka leku, to:
Dzieci w wieku powyżej 2 lat: 4 mg/kg masy ciała na dobę, tj.:
• o masie ciała poniżej 10 kg: 10 do 20 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych;
• o masie ciała powyżej 10 kg: 30 do 60 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych.
Dorośli: 45 do 90 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych.
PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI SYRESP, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem ratunkowym.
W razie przedawkowania mogą wystąpić następujące objawy: senność lub pobudzenie, nudności, wymioty, szybsze niż normalne bicie serca (tachykardia).
STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM
Syrop należy podawać bezpośrednio przed posiłkami.
Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.
CZY MOŻNA STOSOWAĆ SYRESP W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Syresp w okresie ciąży i karmienia piersią.
ULOTKA LEKU SYRESP – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – SYRESP CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

zawiera żółcień pomarańczowa (E 110)
w niektórych krajach zabroniona.
Skutki uboczne zażywania żółcieni pomarańczowej E110:
pokrzywka, zapalenie błony śluzowej nosa (katar), przekrwienie błony śluzowej nosa, alergie, nadpobudliwość, guzy nerek, uszkodzenia chromosomów, bóle brzucha, nudności i wymioty, niestrawność, niechęć do jedzenia; zwiększenie częstości występowania nowotworów u zwierząt.
Nie zaleca się spożywania jej przez dzieci.
Żółcień pomarańczowa jest zabroniona w Norwegii i Finlandii.