Syresp to lek stosowany w leczeniu objawowym chorób zapalnych oskrzeli i płuc. Działa przeciwzapalnie i rozkurczająco na oskrzela. Składnik aktywny to fenspirydu chlorowodorek. Lek jest dostępny w postaci syropu. Syresp jest dostępny bez recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Syresp. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Syresp i jakie są wskazania do stosowania?
Syrop Syresp zawiera fenspirydu chlorowodorek, który ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczające oskrzela.
Lek stosuje się w leczeniu objawowym (kaszel i odkrztuszanie) w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc.
Uwaga: leczenie to nie może opóźniać rozpoczęcia leczenia antybiotykami, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Jaki jest skład Syresp, jakie substancje zawiera?
− Substancją czynną leku jest fenspirydu chlorowodorek. 1 ml syropu zawiera 2 mg fenspirydu chlorowodorku.
− Pozostałe składniki to: metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), potasu sorbinian (E202), glicerol, sacharyna sodowa (E945), sacharoza, aromat waniliowy (w tym substancje aromatyzujące, glikol propylenowy), aromat miodowy (w tym substancje i składniki aromatyzujące, glikol propylenowy i sodu cytrynian (E331)), żółcień pomarańczowa (E110), kwas cytrynowy jednowodny, woda oczyszczona.
Zobacz listę produktów zawierających substancje:
Dawkowanie preparatu Syresp – jak stosować?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa lub miarka w postaci strzykawki. Łyżkę miarową lub strzykawkę doustną należy przechowywać wraz z butelką zawierającą syrop w oryginalnym opakowaniu.
Dawkowanie
Zalecana dawka leku, to:
Dzieci w wieku powyżej 2 lat: 4 mg/kg masy ciała na dobę, tj.:
• o masie ciała poniżej 10 kg: 10 do 20 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych;
• o masie ciała powyżej 10 kg: 30 do 60 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych.
Dorośli: 45 do 90 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem ratunkowym.
W razie przedawkowania mogą wystąpić następujące objawy: senność lub pobudzenie, nudności, wymioty, szybsze niż normalne bicie serca (tachykardia).
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Syresp – czy mogę spożywać alkohol?
Syrop należy podawać bezpośrednio przed posiłkami.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Syresp w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Syresp w okresie ciąży i karmienia piersią.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Syresp
Ulotka Syresp – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
SYRESP, 2 mg/ml, syrop (Fenspiridi hydrochloridum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 4 razy
Rozmiar plku 102.51 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
SYRESP, 2 mg/ml, syrop (Fenspiridi hydrochloridum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 4 razy
Rozmiar plku 110.83 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Syresp w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Syresp
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Syresp? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.
zawiera żółcień pomarańczowa (E 110)
w niektórych krajach zabroniona.
Skutki uboczne zażywania żółcieni pomarańczowej E110:
pokrzywka, zapalenie błony śluzowej nosa (katar), przekrwienie błony śluzowej nosa, alergie, nadpobudliwość, guzy nerek, uszkodzenia chromosomów, bóle brzucha, nudności i wymioty, niestrawność, niechęć do jedzenia; zwiększenie częstości występowania nowotworów u zwierząt.
Nie zaleca się spożywania jej przez dzieci.
Żółcień pomarańczowa jest zabroniona w Norwegii i Finlandii.