SOMNOL należy do grupy leków nasennych. Lek zawiera zopiklon -substancję podobną do benzodiazepin.
SOMNOLjest wskazany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych – przejściowej, krótkotrwałej lub przewlekłej (w tym trudności w zasypianiu, spłycony sen, wczesne ranne budzenie się). Stosowanie benzodiazepin i substancji podobnych do benzodiazepin jest wskazane wyłącznie w przypadku silnych zaburzeń, niezdolności do normalnego funkcjonowania lub stanu powodującego silne wyczerpanie pacjenta.
Więcej informacji na temat leku Somnol:
Jaki jest skład Somnol, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest zopiklon. Jedna tabletka zawiera 7,5 mg zopiklonu.
Inne składniki leku to: wapnia wodorofosforan bezwodny, skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, Opadry 33G28707 White (hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), laktoza jednowodna, makrogol 3000, triacetyna)
Dawkowanie preparatu Somnol – jak stosować ten lek?
Leczenie lekiem SOMNOL powinno trwać jak najkrócej, a czas leczenia określi lekarz.
Lek należy przyjmować bezpośrednio przed snem.
Okres leczenia zwykle wynosi kilka dni do 2 tygodni, maksymalnie 4 tygodnie, włącznie z okresem zmniejszania dawki. Lekarz może podjąć decyzję o wydłużeniu czasu leczenia po ponownym zbadaniu pacjenta.
Czas trwania leczenia:
Bezsenność przejściowa: 2 do 5 dni.
Bezsenność krótkotrwała: 2 do 3 tygodni.
Zalecana dawka dla pacjentów dorosłych wynosi 7,5 mg (jedna tabletka). Nie należy stosować większej dawki.
U pacjentów w podeszłym wieku, z niewydolnością wątroby lub przewlekłą niewydolnością oddechową leczenie należy rozpocząć od dawki 3,75 mg, tj. połowy tabletki.
U pacjentów z niewydolnością nerek zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 3,75 mg.
Tabletki można dzielić w następujący sposób:
– położyć tabletkę na stole;
– lewym i prawym kciukiem lub palcem wskazującym nacisnąć po obu stronach rowka dzielącego.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku należy zawsze natychmiast skontaktować się z lekarzem, szpitalem lub farmaceutą.
W przypadku przedawkowania leku mogą wystąpić zawroty głowy, letarg i ataksja (niezborność ruchów). Przedawkowanie benzodiazepin lub innych podobnych leków może powodować senność lub śpiączkę.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Somnol – czy mogę spożywać alkohol?
Lek można zażywać niezależnie od posiłków. Lek należy zażywać zawsze bezpośrednio przed snem.
Podczas przyjmowania leku nie wolno pić z alkoholu, ponieważ alkohol nasila działanie uspokajające zopiklonu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Somnol w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzic się lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku SOMNOL u kobiet w ciąży. Jeśli pacjentka planuje ciążę lub podejrzewa, że jest w ciąży, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu przerwania leczenia. Jeśli w ostatnich trzech miesiącach ciąży lub podczas porodu pacjentka stosowała zopiklon, powinna poinformować o tym lekarza.
W związku z wystąpieniem uzależnienia fizycznego, u noworodków urodzonych przez matki, które stosowały zopiklon przez długi okres w ostatnich miesiącach ciąży mogą wystąpić objawy odstawienne. Zopiklon przenika do mleka kobiecego. Pomimo że stężenie zopiklonu w mleku karmiących matek jest bardzo małe, kobiety w okresie karmienia piersią nie powinny przyjmować leku SOMNOL. Lek przenika przez łożysko i dlatego u noworodka może wystąpić hipotermia (obniżenie temperatury ciała), zmniejszone napięcie mięśni i zaburzenia oddychania.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Somnol
Ulotka Somnol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Somnol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Somnol?
Cena Somnol i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Somnol.
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Somnol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.