Konsultacja merytoryczna:

Somnol

SOMNOL należy do grupy leków nasennych. Lek zawiera zopiklon -substancję podobną do benzodiazepin.

SOMNOLjest wskazany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych – przejściowej, krótkotrwałej lub przewlekłej (w tym trudności w zasypianiu, spłycony sen, wczesne ranne budzenie się). Stosowanie benzodiazepin i substancji podobnych do benzodiazepin jest wskazane wyłącznie w przypadku silnych zaburzeń, niezdolności do normalnego funkcjonowania lub stanu powodującego silne wyczerpanie pacjenta.

Jaki jest skład Somnol, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest zopiklon. Jedna tabletka zawiera 7,5 mg zopiklonu.

Inne składniki leku to: wapnia wodorofosforan bezwodny, skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, Opadry 33G28707 White (hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), laktoza jednowodna, makrogol 3000, triacetyna)

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Somnol – jak stosować ten lek?

Leczenie lekiem SOMNOL powinno trwać jak najkrócej, a czas leczenia określi lekarz.

Lek należy przyjmować bezpośrednio przed snem.

Okres leczenia zwykle wynosi kilka dni do 2 tygodni, maksymalnie 4 tygodnie, włącznie z okresem zmniejszania dawki. Lekarz może podjąć decyzję o wydłużeniu czasu leczenia po ponownym zbadaniu pacjenta.

Czas trwania leczenia:
Bezsenność przejściowa: 2 do 5 dni.
Bezsenność krótkotrwała: 2 do 3 tygodni.

Zalecana dawka dla pacjentów dorosłych wynosi 7,5 mg (jedna tabletka). Nie należy stosować większej dawki.

U pacjentów w podeszłym wieku, z niewydolnością wątroby lub przewlekłą niewydolnością oddechową leczenie należy rozpocząć od dawki 3,75 mg, tj. połowy tabletki.

U pacjentów z niewydolnością nerek zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 3,75 mg.

Tabletki można dzielić w następujący sposób:
– położyć tabletkę na stole;
– lewym i prawym kciukiem lub palcem wskazującym nacisnąć po obu stronach rowka dzielącego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku należy zawsze natychmiast skontaktować się z lekarzem, szpitalem lub farmaceutą.

W przypadku przedawkowania leku mogą wystąpić zawroty głowy, letarg i ataksja (niezborność ruchów). Przedawkowanie benzodiazepin lub innych podobnych leków może powodować senność lub śpiączkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Somnol – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można zażywać niezależnie od posiłków. Lek należy zażywać zawsze bezpośrednio przed snem.

Podczas przyjmowania leku nie wolno pić z alkoholu, ponieważ alkohol nasila działanie uspokajające zopiklonu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Somnol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzic się lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku SOMNOL u kobiet w ciąży. Jeśli pacjentka planuje ciążę lub podejrzewa, że jest w ciąży, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu przerwania leczenia. Jeśli w ostatnich trzech miesiącach ciąży lub podczas porodu pacjentka stosowała zopiklon, powinna poinformować o tym lekarza.

W związku z wystąpieniem uzależnienia fizycznego, u noworodków urodzonych przez matki, które stosowały zopiklon przez długi okres w ostatnich miesiącach ciąży mogą wystąpić objawy odstawienne. Zopiklon przenika do mleka kobiecego. Pomimo że stężenie zopiklonu w mleku karmiących matek jest bardzo małe, kobiety w okresie karmienia piersią nie powinny przyjmować leku SOMNOL. Lek przenika przez łożysko i dlatego u noworodka może wystąpić hipotermia (obniżenie temperatury ciała), zmniejszone napięcie mięśni i zaburzenia oddychania.

Ulotka Somnol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

SOMNOL, 7,5 mg, tabletki powlekane (Zopiclonum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Somnol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

SOMNOL, 7,5 mg, tabletki powlekane (Zopiclonum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku

Cena - ile kosztuje Somnol?

Cena Somnol i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Somnol.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Somnol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Wyrób medyczny Junior-Angin ma postać tabletek do ssania o smaku truskawkowym. Substancjami czynnymi zastosowanymi w jego składzie są: ekstrakt z porostu islandzkiego, pantotenian wapnia oraz glukonian cynku. Preparat działa ochronnie.

W suplemencie diety Now Foods Potas 99mg zawarto potas w postaci cytrynianu, czyli w formie o najwyższej bioprzyswajalności. Potas wspiera prawidłową pracę układu nerwowego, pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi i prawidłowy rytm serca.

Kapsułki Coligas Fast to suplement diety rekomendowany dla osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety w naturalne składniki (naturalny kompleks aktywny PhenoAct), które pomagają zmniejszać wzdęcia i napięcie jamy brzusznej.

Chcesz wspomóc swój organizm w trudnym okresie? Zastosuj suplement diety Ekogal olej z wątroby rekina grenlandzkiego, który uzupełnia codzienną dietę w alkoksyglicerole. Preparat rekomendowany w okresach nadmiernego stresu i wysiłku.

Witamina D zapewnia m.in. wsparcie dla zdrowia kości. Preparat Witamina D3 Medica 4000j.m w postaci kapsułek pozwala w łatwy sposób uzupełnić niedobory cholekalcyferolu w diecie, który wspomaga także pracę układu immunologicznego.

Suplement diety Laxocaps rekomendowany jest do stosowania w celu uzupełnianie codziennej diety w składniki, które wspierają właściwe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Preparat zawiera korzeń rzewienia i koszyczek rumianku.

Substancją czynną produktu leczniczego Oxyrin Apteo Med aerozol do nosa jest oksymetazoliny chlorowodorek. Wskazaniem do stosowania leku jest obrzęk błony śluzowej nosa spowodowany zapaleniem śluzówki nosa. Do stosowania powyżej 12. roku życia.

Wysokiej jakości Olej rokitnikowy 100% to suplement diety polecany do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w karotenoidy. Preparat sprawdza się jako wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Malinowe w smaku tabletki do ssania Porost islandzki marki Herbapol Kraków zawierają drogocenny wyciąg z porostu islandzkiego wzbogacony o witaminę C. Preparat polecany do stosowania w celu łagodzenia podrażnień gardła.

Suplement diety Koenzym Q10 to preparat, które pozwoli uzupełnić codzienną dietę w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3 i Omega-6 oraz w koenzym Q10 i witaminę E. Produkt jest przeznaczony do stosowania u osób…

Preparat Calcium Citrate zawiera łatwo przyswajalną postać wapnia, czyli cytrynian wapnia. Składnik ten wspomaga właściwe funkcjonowanie mięśni i utrzymanie zdrowia kości. Dodatkowo Calcium Citrate stanowi źródło witaminy D i magnezu.

Jedno opakowanie dietetycznego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego D-Vitum Witamina D dla niemowląt to aż 73 porcji. Każda z nich zawiera 10mcg, czyli 400j.m. witaminy D3.

Suplement diety Herbatka fix Cardiatefix pomaga uzupełnić codzienną dietę w owoc głogu, ziele skrzypu, kwiat lawendy oraz liść melisy. Melisa wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, a głóg wspomaga prawidłową pracę serca.

Herbatka ziołowa Korzeń omanu to produkt polecany dla osób, które chcą wzbogacić swoją codzienną dietę w naturalny środek wspierający właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz trawiennego. Napar ma delikatny ziołowy smak.

Starannie skomponowany zestaw witamin i minerałów uzupełniony o ekstrakt z głogu, luteinę oraz zeaksantynę. Suplement diety Vitaprim Senior jest rekomendowany do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety osób powyżej 60. roku życia.

Wyjątkowa formuła Dermokosmetycznej emulsji do higieny intymnej Nutka piwonia i słodki migdał bazuje na składnikach naturalnego pochodzenia. Wyróżnia się ona delikatną bazą myjącą oraz dużą zawartością drogocennych ekstraktów roślinnych.

Suplement diety Witamina C zawiera 200mg kwasu L-askorbinowego w każdej tabletce. Preparat rekomendowany jest do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w witaminę C zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik.

Masz już dość zwykłej, nudnej herbaty? Dodaj do niej kilka kropel Syropu Malina Imbir marki EkaMedica. Syrop ten nada naparowi herbacianemu owocowego smaku z orientalnym twistem. Produkt pasteryzowany.

Gotowy do bezpośredniego spożycia Sok bez konserwantów Granat marki Altermedica to produkt wysokiej jakości. Preparat ma wyjątkowy smak oraz pomaga uzupełnić codzienną dietę w antyoksydanty oraz cenną witaminę C.

Jogurt, musli i acerola to trio, które dostarczy Ci potężnego energetycznego kopa! Batonik Allnutrition Musli Bar L-carnitine w wersji smakowej yoghurt &acerola stanowi porcję węglowodanów oraz solidną dawkę L-karnityny (100mg w jednym batoniku).