NeisVac-C Baxter

NeisVac-C Baxter to szczepionka stosowana do zapobiegania chorobom wywołanym przez bakterie zwane Neisseria meningitidis grupy C. Szczepionka indukuje wytwarzanie przeciwciał bakteriobójczych skierowanych przeciw polisacharydom otoczkowym Neisseria meningitidis grupy C. Jest przeznaczona do czynnego uodparniania dzieci po ukończeniu 2. miesiąca życia, młodzieży i dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

NeisVac-C Baxter należy do grupy leków zwanych szczepionkami, które stosuje się w celu zapobiegania chorobom zakaźnym. Szczepionka NeisVac-C Baxter jest stosowana do zapobiegania chorobom wywołanym przez bakterie zwane Neisseria meningitidis grupy C. Szczepionka powoduje wytwarzanie przez organizm własnych mechanizmów obronnych (przeciwciał) przeciw tym bakteriom grupy C.

Bakterie Neisseria meningitidis grupy C mogą wywołać poważne choroby zakaźne, takie jak zapalenie opon mózgowych i sepsę (zakażenie krwi). Te zakażenia mogą być groźne dla życia.

Szczepionka ta chroni wyłącznie przed chorobami wywołanymi przez meningokoki grupy C. Nie zapewnia ochrony przed zakażeniami wywołanymi przez inne grupy meningokoków lub przez inne drobnoustroje powodujące zapalenie opon mózgowych i zakażenie krwi. Tak jak w przypadku innych szczepionek, NeisVac-C Baxter może nie zapewnić całkowitej ochrony przed infekcją wywołaną przez meningokoki grupy C u wszystkich szczepionych osób.

Skład

Substancją czynna szczepionki w jednej dawce (0,5 mililitra) jest 10 mikrogramów polisacharydu (O- deacetylowanego) Neisseria meningitidis grupy C (szczep 11). Jest on połączony z 10-20 mikrogramami toksoidu tężcowego i jest adsorbowany na uwodnionym wodorotlenku glinu (0,5 miligrama Al3+).

Uwodniony wodorotlenek glinu zawarty w tej szczepionce jako adsorbent ma na celu polepszyć i/lub wydłużyć działanie ochronne szczepionki.

Inne składniki szczepionki to sodu chlorek (sól kuchenna) i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Jedna dawka szczepionki NeisVac-C Baxter ma objętość 0,5 ml (pół mililitra – bardzo mała ilość płynu).

Szczepionkę NeisVac-C Baxter podaje się domięśniowo. Zazwyczaj wstrzyknięcie wykonuje się w udo u niemowląt i w ramię u starszych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Szczepionki nie wolno podawać podskórnie ani dożylnie. Lekarz lub pielęgniarka zadba o to, aby prawidłowo podać szczepionkę.

Niemowlętom w wieku od ukończenia 2. miesiąca życia do 12 miesięcy należy podać dwie dawki szczepionki NeisVac-C Baxter z przerwą co najmniej dwóch miesięcy.

Po podaniu niemowlęciu dwóch dawek szczepionki, należy podać dawkę przypominającą. Dawka ta ma na celu podtrzymanie ochrony. Lekarz doradzi, kiedy dziecko powinno otrzymać tę dodatkową dawkę.

Dzieciom w wieku 12. miesięcy i starszym, młodzieży i dorosłym zaleca się podanie jednej dawki szczepionki (0,5 ml).

Przedawkowanie

Brak jest doświadczeń z przedawkowaniem szczepionki NeisVac-C Baxter. Przedawkowanie szczepionki jest bardzo mało prawdopodobne, ponieważ występuje ona w jednodawkowej ampułko-strzykawce i jest podawana przez lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Przed otrzymaniem tej szczepionki należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka
• jest w ciąży, podejrzewa lub planuje ciążę,
• karmi piersią.

Lekarz może mimo to podać szczepionkę NeisVac-C Baxter, jeśli istnieje duże ryzyko zakażenia.

Ulotka NeisVac-C Baxter

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o NeisVac-C Baxter (forum)

Stosujesz NeisVac-C Baxter? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o NeisVac-C Baxter. Podziel się doświadczeniami na forum.