Konsultacja merytoryczna:

Metvix

Lek Metvix stosuje się w leczeniu zmian przednowotworowych skóry twarzy i owłosionej skóry głowy (znanych jako rogowacenie słoneczne -Keratosis actinica) obszarów, gdzie skóra została zniszczona przez promienie słoneczne, w wyniku czego stała się szorstka i łuszcząca. Wystąpienie tych zmian oznacza, że prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości na raka skóry jest większe, jeśli nie zastosuje się właściwego leczenia. Metvix stosowany jest w sytuacji, gdy inne sposoby leczenia są nieodpowiednie.

Metvix jest również stosowany do leczenia raka podstawnokomórkowego, który objawia się wystąpieniem czerwonawych, łuszczących się plam (rak podstawnokomórkowy powierzchowny) lub małego guzka skórnego bądź większej ich liczby (rak podstawnokomórkowy guzkowy). Te zmiany łatwo krwawią a ich stan nie ulega poprawie. Metvix jest stosowany w sytuacji, gdy inne sposoby leczenia są nieodpowiednie.

Metvix może być również stosowany do leczenia choroby Bowena (zmiany przedrakowe mające postać powoli powiększających się, czerwonawo-różowych plam), w sytuacji, gdy operacja nie jest odpowiednią metodą leczenia.

Leczenie polega na posmarowaniu skóry lekiem Metvix i ekspozycji na światło. Zmienione chorobowo komórki skóry pochłaniają aminolewulinian metylu zawarty w leku, a następnie są niszczone przez działanie światła (procedura ta nazywana jest terapią fotodynamiczną). Leczenie nie wpływa na zdrową skórę otaczającą leczoną zmianę.

Jaki jest skład Metvix, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest aminolewulinian metylu (w postaci chlorowodorku).

– Pozostałe składniki to: monostearynian glicerylu z dodatkiem emulgatora, alkohol cetostearylowy, stearynian glikolu polioksyetylenowego 40, metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), disodu edetynian, glicerol, wazelina biała, cholesterol, mirystynian izopropylu, olej arachidowy, olej migdałowy rafinowany, alkohol oleinowy, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Metvix – jak stosować ten lek?

Metvix powinien być nakładany przez lekarza, pielęgniarkę lub inną osobę wykwalifikowaną do stosowania leku w ramach terapii fotodynamicznej (terapia światłem czerwonym).

Dorośli (włączając osoby w podeszłym wieku)
Przygotowanie skóry
Każdą zmianę skórną należy przed zabiegiem przygotować – usunąć złuszczony naskórek, strupy i uzyskać chropowatą powierzchnię. Ułatwi to dostęp leku Metvix oraz światła do wszystkich części zmiany skórnej.
Nowotworowe zmiany o charakterze guzkowym mają często na powierzchni nienaruszoną warstwę skóry, którą należy usunąć zgodnie z instrukcją lekarza.

Zastosowanie leku Metvix i terapii światłem
Warstwa leku Metvix (o grubości ok. 1 mm) jest nakładana przy użyciu szpatułki na zmianę i niewielki obszar sąsiadującej skóry. Po nałożeniu kremu, leczony obszar pokrywa się opatrunkiem i pozostawia na 3 godziny. Należy unikać kontaktu leku Metvix z oczami. Następnie opatrunek i preparat należy delikatnie usunąć, a leczony obszar skóry natychmiast poddać odpowiedniemu naświetlaniu światłem czerwonym (terapia fotodynamiczna).
Aby ochronić oczy przed szkodliwym działaniem intensywnego światła, podczas zabiegu należy założyć okulary ochronne.

Leczenie przedrakowych zmian skórnych (rogowacenie słoneczne)
Wymagana jest jedna sesja terapii fotodynamicznej.

Leczenie raka podstawnokomórkowego i choroby Bowena
Wymagane są dwie sesje, z zachowaniem tygodniowej przerwy pomiędzy nimi.
Kilka zmienionych chorobowo miejsc może być leczonych w trakcie tej samej sesji terapii fotodynamicznej.

Kontrola
Po 3 miesiącach lekarz oceni skuteczność leczenia każdej ze zmian. Jeśli to będzie konieczne, po tym czasie kurację można powtórzyć. W celu potwierdzenia skuteczności leczenia raka podstawnokomórkowego i choroby Bowena, lekarz może pobrać wycinek skóry do badania histologicznego.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Stosowanie leku Metvix nie jest odpowiednie dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nasilenie miejscowych reakcji fototoksycznych, takich jak rumień, ból i pieczenie, może się zwiększać w przypadku wydłużonego czasu stosowania lub bardzo dużego natężenia światła.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metvix – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat stosowania leku Metvix z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metvix w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się leczenia lekiem Metvix w trakcie ciąży.
W trakcie terapii lekiem Metvix oraz przez 48 godzin po terapii nie należy karmić piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że jest w ciąży lub planuje ciążę przed zastosowaniem należy poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Metvix

Ulotka Metvix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Metvix, 160 mg/g, krem Methylis aminolevulinas

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 23 razy

Rozmiar plku 59.83 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Metvix m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Metvix, 160 mg/g, krem Methylis aminolevulinas

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 60.99 KB

Cena - ile kosztuje Metvix?

Cena Metvix i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Metvix.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Metvix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz