Metvix

Metvix to lek w postaci kremu, który jest stosowany w leczeniu zmian przednowotworowych skóry twarzy i owłosionej skóry głowy, znanych jako rogowacenie słoneczne. Jest to lek na receptę. Metvix jest zalecany, gdy inne formy leczenia są uważane za mniej odpowiednie. Lek ten jest skuteczny w leczeniu powierzchownych, niezrogowaciałych i pozbawionych pigmentu zgrubień rogowacenia słonecznego.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Metvix stosuje się w leczeniu zmian przednowotworowych skóry twarzy i owłosionej skóry głowy (znanych jako rogowacenie słoneczne -Keratosis actinica) obszarów, gdzie skóra została zniszczona przez promienie słoneczne, w wyniku czego stała się szorstka i łuszcząca. Wystąpienie tych zmian oznacza, że prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości na raka skóry jest większe, jeśli nie zastosuje się właściwego leczenia. Metvix stosowany jest w sytuacji, gdy inne sposoby leczenia są nieodpowiednie.

Metvix jest również stosowany do leczenia raka podstawnokomórkowego, który objawia się wystąpieniem czerwonawych, łuszczących się plam (rak podstawnokomórkowy powierzchowny) lub małego guzka skórnego bądź większej ich liczby (rak podstawnokomórkowy guzkowy). Te zmiany łatwo krwawią a ich stan nie ulega poprawie. Metvix jest stosowany w sytuacji, gdy inne sposoby leczenia są nieodpowiednie.

Metvix może być również stosowany do leczenia choroby Bowena (zmiany przedrakowe mające postać powoli powiększających się, czerwonawo-różowych plam), w sytuacji, gdy operacja nie jest odpowiednią metodą leczenia.

Leczenie polega na posmarowaniu skóry lekiem Metvix i ekspozycji na światło. Zmienione chorobowo komórki skóry pochłaniają aminolewulinian metylu zawarty w leku, a następnie są niszczone przez działanie światła (procedura ta nazywana jest terapią fotodynamiczną). Leczenie nie wpływa na zdrową skórę otaczającą leczoną zmianę.

Skład

– Substancją czynną leku jest aminolewulinian metylu (w postaci chlorowodorku).

– Pozostałe składniki to: monostearynian glicerylu z dodatkiem emulgatora, alkohol cetostearylowy, stearynian glikolu polioksyetylenowego 40, metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), disodu edetynian, glicerol, wazelina biała, cholesterol, mirystynian izopropylu, olej arachidowy, olej migdałowy rafinowany, alkohol oleinowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Metvix powinien być nakładany przez lekarza, pielęgniarkę lub inną osobę wykwalifikowaną do stosowania leku w ramach terapii fotodynamicznej (terapia światłem czerwonym).

Dorośli (włączając osoby w podeszłym wieku)
Przygotowanie skóry
Każdą zmianę skórną należy przed zabiegiem przygotować – usunąć złuszczony naskórek, strupy i uzyskać chropowatą powierzchnię. Ułatwi to dostęp leku Metvix oraz światła do wszystkich części zmiany skórnej.
Nowotworowe zmiany o charakterze guzkowym mają często na powierzchni nienaruszoną warstwę skóry, którą należy usunąć zgodnie z instrukcją lekarza.

Zastosowanie leku Metvix i terapii światłem
Warstwa leku Metvix (o grubości ok. 1 mm) jest nakładana przy użyciu szpatułki na zmianę i niewielki obszar sąsiadującej skóry. Po nałożeniu kremu, leczony obszar pokrywa się opatrunkiem i pozostawia na 3 godziny. Należy unikać kontaktu leku Metvix z oczami. Następnie opatrunek i preparat należy delikatnie usunąć, a leczony obszar skóry natychmiast poddać odpowiedniemu naświetlaniu światłem czerwonym (terapia fotodynamiczna).
Aby ochronić oczy przed szkodliwym działaniem intensywnego światła, podczas zabiegu należy założyć okulary ochronne.

Leczenie przedrakowych zmian skórnych (rogowacenie słoneczne)
Wymagana jest jedna sesja terapii fotodynamicznej.

Leczenie raka podstawnokomórkowego i choroby Bowena
Wymagane są dwie sesje, z zachowaniem tygodniowej przerwy pomiędzy nimi.
Kilka zmienionych chorobowo miejsc może być leczonych w trakcie tej samej sesji terapii fotodynamicznej.

Kontrola
Po 3 miesiącach lekarz oceni skuteczność leczenia każdej ze zmian. Jeśli to będzie konieczne, po tym czasie kurację można powtórzyć. W celu potwierdzenia skuteczności leczenia raka podstawnokomórkowego i choroby Bowena, lekarz może pobrać wycinek skóry do badania histologicznego.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Stosowanie leku Metvix nie jest odpowiednie dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Przedawkowanie

Nasilenie miejscowych reakcji fototoksycznych, takich jak rumień, ból i pieczenie, może się zwiększać w przypadku wydłużonego czasu stosowania lub bardzo dużego natężenia światła.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat stosowania leku Metvix z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się leczenia lekiem Metvix w trakcie ciąży.
W trakcie terapii lekiem Metvix oraz przez 48 godzin po terapii nie należy karmić piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że jest w ciąży lub planuje ciążę przed zastosowaniem należy poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Metvix

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Metvix (forum)

Stosujesz Metvix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Metvix. Podziel się doświadczeniami na forum.